Quantcast

środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Krzysztof Skowroński: Wszystkiego nauczył mnie Tata

2020-12-23 09:53:11 (ost. akt: 2020-12-23 10:19:30) Artykuł sponsorowany

— Mój Tata, Janusz Skowroński, założyciel i pierwszy prezes firmy Tewes-Bis, nauczył mnie przede wszystkim szanować ludzi — mówi Krzysztof Skowroński, syn pana Janusza. — Szacunek wobec ludzi to motto mojego Taty i klucz do sukcesu: i w biznesie, i w życiu.

Początki
Dziś firma Tewes-Bis to znany w Polsce i na świecie potentat w branży produkcji maszyn i urządzeń oraz całych linii technologicznych dla przemysłu spożywczego, głównie mleczarskiego. Istnieje i działa od 1991 r., a wytwarza też urządzenia do higieny i oferuje usługi inżynieryjne i produkcyjne. Jak czytamy na stronie internetowej — cele Tewes-Bis sprecyzowane są jasno: to wysoka jakość dostarczanych rozwiązań i satysfakcja klienta.
— Ale historia Tewes-Bis tak naprawdę zaczęła się w roku 1987, od założenia firmy Tewes, która wykonywała spektrometry — mówi Krzysztof Skowroński, obecny prezes Tewes-Bis, syn jej założyciela, Janusza Skowrońskiego. — Wiele zawdzięczamy też pierwszemu wspólnikowi Taty, profesorowi Zbigniewowi Śmietanie. Bo Tewes-Bis bardzo szybko postawił na rozwój i innowacje. Już w pierwszym roku istnienia firmy powstało pierwsze poważne urządzenie — był to kocioł twarożkarski o pojemności 10 tys. litrów. Z dzisiejszej perspektywy wiemy, że ten kocioł to była także najlepsza idea i strategia wspólników. No i od tego kotła zaczęły się zamówienia — z Polski i praktycznie z całego wschodu Europy: z Ukrainy, Białorusi, Rosji…
W 2015 r. Janusz Skowroński, właśnie za swój szacunek do klientów i odbiorców urządzeń Tewes-Bis, ale również za zaangażowanie i promocję Polski na arenie międzynarodowej — uhonorowany został Honorową Odznaką „Zasłużony dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej”, przyznawaną przez Ministra Gospodarki.

Spadkobierca
Janusz Skowroński to oczywiście prezes, biznesmen, wizjoner… Ale też od 45 lat… po prostu Tata…!
— Od zawsze jest dla mnie autorytetem i drogowskazem jak troszczyć się o drugiego człowieka — mówi Krzysztof Skowroński. — To dla mnie bohater naszych czasów. Z jednej strony heros biznesmenów, z drugiej — zawsze dba o dobro drugiego człowieka. Tylko tyle i aż tyle.
Bo życie pana Janusza nie rozpieszczało.
— Byłem dzieckiem, kiedy zmarła moja Mama, Elżbieta — wspomina pan Krzysztof. — Po śmierci Mamy nam obu nie było łatwo. Tata był wtedy prezesem firmy Unipral i bardzo dużo wyjeżdżał, a ja pozostawałem pod opieką dziadków Wiśniewskich w Rypinie — właściwie tam spędziłem swoje dzieciństwo. Teraz, z perspektywy czasu i już jako dorosły człowiek zrozumiałem, że mojemu Tacie musiało być bardzo ciężko stracić młodą żonę, zostać z małym dzieckiem… A i tak wychował mnie na człowieka, który pragnie pomagać innym ludziom i chce stale brać z niego przykład.

Bo miłość jest jak lekarstwo.
— O, to lekarstwo najlepsze ze wszystkich — śmieje się pan Krzysztof. — Dla Taty miłością, a potem drugą żoną została Wiesia. To z nią ułożył sobie życie od początku. Krótko potem pojawiły się też dzieci: najpierw Magda, potem Jarek i Ania. To moje rodzeństwo, które bardzo kocham. A z Taty jestem dumny, że potrafił sobie na nowo poukładać rodzinne życie. I za każdym razem podkreślam z całą mocą, że to właśnie Tata nauczył mnie, jak się zbierać, gdy cały świat wali się na głowę w zaledwie kilka dni…

https://m.wm.pl/2020/12/orig/afff578f-dd3f-444c-bb61-f91a391a6104-667647.jpg

Na Jubileusz
Tak, jak dzielnie pan Janusz budował swoje życie i szczęście rodzinne — tak ta mała, życiowa historia stanowi wstęp do powstania w 1991 r. firmy Tewes-Bis.
— W firmie Tata nauczył mnie wszystkiego — przyznaje pan Krzysztof. — Zaprosili mnie wspólnie z profesorem Śmietaną w 1999 r., gdy tylko skończyłem studia — Politechnikę Gdańską ze specjalizacją zarządzania zasobami ludzkimi. Zaczynałem od sprzątania, serwisu, montażu i innych najprostszych prac, od źródła. Ale to dzięki Tacie firmę znam od podstaw i teraz zarządzając ludźmi, rozumiem ich i wiem jak zarządzać nimi mądrze. To właśnie Janusz Skowroński, mój Tata nauczył mnie przede wszystkim ludzi szanować. To zawsze było i jest jego prawdziwe motto, które jego zdaniem gwarantuje sukces funkcjonowania w biznesie. Owszem, mamy w Tewes-Bis bardzo dobrą kadrę kierowniczą i są to ludzie w różnym wieku. I tak młodzi uczą się od doświadczonych i ta symbioza przyczynia się do tego, że już prawie 30 lat jesteśmy znani i szanowani na rynkach międzynarodowych. Konkurencja? Oczywiście, że jest, ale to bardzo dobrze. To konkurencja motywuje nas tylko do dalszego rozwoju firmy Tewes-Bis.
Janusz Skowroński, Tata pana Krzysztofa jest teraz na zasłużonej emeryturze.
— Tak. A ja staram się go godnie reprezentować, jako syn i przedstawiciel rodziny Skowrońskich, ale też jako człowiek. Cieszę się, kiedy mnie odwiedza i razem pijemy herbatę — jego musi być koniecznie z cytryną. Zawsze przy okazji wizyty w firmie Tata lubi zobaczyć się z ludźmi i odwiedzić wszystkie kąty swojego królestwa. Zawsze i na zawsze będzie nas wspierać duchowo, ponieważ jest Ojcem nas wszystkich i twórcą Tewes-Bis. W przyszłym roku firma będzie obchodziła 30-lecie działalności. A ja już dziś pragnę w imieniu załogi i swoim własnym powiedzieć: Szanowny Prezesie, mamy do Ciebie wielki szacunek. Kochamy Cię!
Magdalena Maria Bukowiecka


https://m.wm.pl/2020/12/orig/img-3187-667643.jpg

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Maciej #3048067 | 5.173.*.* 24 sty 2021 23:28

  Moja pierwsza praca :-) Tam uczyłem się pierwszych kontaktów z klientami :-) i współpracy wewnątrz firmy :-)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Magda #3045969 | 188.146.*.* 21 sty 2021 20:33

  Gratulacje panie Krzysztofie. Piękny artykuł, piękne słowa o ojcu i super firma.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Oko #3036659 | 5.184.*.* 9 sty 2021 10:43

  Śmiechu warte !!!!! Prezes za starych , dobrych czasów hehehe

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Sąsiad #3033164 | 178.42.*.* 4 sty 2021 09:14

   Miło czytać takie piękne słowa syna o swoim tacie. Pozdrawiam Panowie i życzę zdrowia i sukcesów.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Piotr #3028509 | 5.173.*.* 27 gru 2020 19:30

   Krzysztof to klasa sama w sobie.Człowiek o bardzo wysokiej kulturze osobistej.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (7)