Obywatel pyta, urząd odpowiada

2020-12-20 12:19:54(ost. akt: 2020-12-20 12:21:52)
Nie wszyscy wiedzą, że na podstawie Ustawy o dostępie do informacji publicznej obywatel może pytać urzędy o różne ciekawe czy ważne dla niego sprawy. I co ważne nie musi wykazać przy tym, po co mu dana informacja jest potrzebna. Pyta i tyle.
I jeżeli pytanie mieści się w ramach tej ustawy, to urząd musi na nie odpowiedzieć. Piszę o tym, bo trafiłem na takie zapytanie złożone przez obywatela, który zadał 12 pytań dotyczących służbowych samochodów posiadanych przez "jednostki podległe Urzędowi Miasta Olsztyna?".

- Jaką ilość służbowych samochodów posiadają jednostki podległe Urzędowi Miasta Olsztyna - zapytał mieszkaniec Olsztyna.
- Podległe i nadzorowane jednostki przez Prezydenta Olsztyna posiadają 65 samochodów służbowych - odpowiedziała w imieniu prezydenta Piotra Grzymowicza Ewa Kaliszuk, jego zastępcę

Czy to dużo czy mało, to trudno ocenić, jeżeli nie wiemy jakie jednostki i ile mają tych aut. A warto pamiętać, że prezydentowi Olsztyna podlega np. Straż Miejska, MPEC czy ZGOK. Spróbujemy więc doprecyzować pytanie zawarte przez mieszkańca stolicy Warmii.

Z odpowiedzi udzielonej przez panią wiceprezydent wynika też, że

> Wzmiankowane auta są własnością miasta. W jednym przypadku samochód służbowy użytkowany jest na zasadzie najmu długoterminowego i tym celu zawarto umowę na 4 lata.

> Nabywanie samochodów zawsze podlega procedurze przetargowej, która stosowana jest w Urzędzie Miasta Olsztyna jak i podległych jednostkach organizacyjnych miasta.

> Zakup samochodu służbowego przez daną jednostkę musi być wykazany w sprawozdaniu z realizacji swoich planów finansowych, które zatwierdza zarówno Prezydent Olsztyna oraz Rada Miasta Olsztyna.

> Dyrektorzy i kierownicy jednostek podległych nie korzystają z samochodów służbowych do celów prywatnych.
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. PSIE KUPY ZA TRAMWAJE #3024185 | 31.0.*.* 20 gru 2020 21:57

  Nieudacznik oszczędza na wszystkim na tramwaje. Na dzieciach, starszych, dziurawych ulicach i ich oświetleniu – to tylko niektóre przypadki. Ale ostatnio to przegięcie – brak woreczków na psie kupy w podajnikach w całym Olsztynie od 3 miesięcy. Zasrany Prężydęt.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

  1. zZ #3024148 | 88.156.*.* 20 gru 2020 21:07

   Grzymowicza to na taczkach wywieźć

   odpowiedz na ten komentarz

  2. wot #3023819 | 95.49.*.* 20 gru 2020 12:33

   "- Jaką ilość służbowych samochodów posiadają jednostki podległe Urzędowi Miasta Olsztyna - zapytał mieszkaniec Olsztyna." A powinien zapytać - Ile samochodów posiadają...

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz