Wierzę, że mama nad nami czuwa [ROZMOWA]

2020-12-20 18:09:12(ost. akt: 2020-12-18 18:21:52)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Iwona Mastyna ze Szczytna miała zaledwie 22 lata, gdy musiała zaopiekować się trójką młodszego rodzeństwa. I choć przyszła na świat 24 grudnia w Wigilię to nie zawsze była możliwość, by radośnie świętować. Piękna, mądra i bardzo wrażliwa kobieta, której życie mogłoby posłużyć za scenariusz filmu.
Iwona Mastyna to niezwykle skromna osoba, o bardzo wrażliwej duszy. Odkąd sięga pamięcią w rodzinnym domu ojciec pił i robił awantury. Mama, skromna kobieta, pracowała, zajmowała się domem i 6 dzieci. Ojciec nie przejmował się tym, czy w domu dzieci mają co jeść, czy opłaty są zrobione, wolał pić z kolegami i martwił się jedynie czy starczy pieniędzy na alkohol. Pijany urządzał awantury i stosował przemoc. Mama Iwony dbała o dzieci, starała się, by przemoc jak najmniej ich dotykała. W końcu, po wielu interwencjach policji, ojciec trafił do więzienia za stosowaną wobec rodziny przemoc.

— Pamiętam jak policja przyjechała po ojca, zabrali go, a mama wtedy powiedziała, że w końcu w domu będziemy mieć spokój — wspomina. — Cieszyliśmy się wszyscy, że przez ponad rok będziemy mieszkać bez ojca. Długo się jednak tym szczęściem nie nacieszyliśmy, bo ojca policja zabrała pod koniec lutego a mama zmarła 7 marca 2007 roku. Zachorowała na zapalenie płuc, potem została zarażona sepsą i po kilku dniach pobytu w szpitalu odeszła. To był dla nas ogromny szok. Nikt się nie spodziewał, że tak się stanie. Śmierć najbliższej osoby sprawiła, że świat przewrócił się do góry nogami. Były łzy i ból, żal i niepewność, co z nami będzie. Myślałam, że to zły sen, chciałam się jak najszybciej z niego obudzić. Niestety, to była rzeczywistość...

Iwona była najstarsza z całego rodzeństwa. Nie wyobrażała sobie, by rozdzielono ją z rodzeństwem, że 3 niepełnoletnich jeszcze dzieci miałaby trafić do domu dziecka lub innych rodzin zastępczych. Walczyła przed sądem o stworzenie rodziny zastępczej.

[...]


Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w weekendowym (19-20 grudnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Olsztynianin #3024145 | 81.190.*.* 20 gru 2020 21:04

    Piękna,mądra,wspaniała kobieta!!!!! Zyczę Pani Iwonko wszystkiego Najlepszego.

    Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz

  2. WNM #3024053 | 5.173.*.* 20 gru 2020 18:51

    Ile to trzeba mieć wewnętrznej siły by móc pokonać przeciwności losu. Wielki szacunek i podziw dla takich osób , albowiem to oni są bohaterami i aniołami na tej ziemi.

    Ocena komentarza: warty uwagi (18) odpowiedz na ten komentarz