Tę choinkę każdy może rozebrać. Zachęca do tego policja

2020-12-17 12:23:49(ost. akt: 2020-12-17 12:41:06)

Autor zdjęcia: archiwum policji

Już tradycyjnie, jak w poprzednich latach, tak i w tym roku przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie stanie choinka przystrojona odblaskami. - Zależy nam, by każdy, kto potrzebuje odblasku, wziął go sobie z naszej choinki - mówią policjanci.
W ubiegłym roku przed Świętami Bożego Narodzenia przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie stanęła choinka. Nie byłoby w tym nic dziwnego - przecież wielkimi krokami zbliżały się święta - gdyby nie jej nietypowe ozdoby. Na choince zawisło wiele odblasków, a policjanci, którzy je tam zawiesili, zwrócili się z gorącym apelem do mieszkańców miasta: „Rozbierzcie naszą choinkę przed świętami!”. W tym roku stanie podobne świąteczne drzewko, dla wszystkich, którzy będą chcieli ponownie odpowiedzieć na ten apel.

Każdy pieszy będzie mógł wybrać sobie wiszący na choince element odblaskowy i zabrać go ze sobą. Jest jednak warunek: każdy, kto zabierze odblask z choinki, musi zobowiązać się, że będzie używał go po zmroku lub przekaże go z takim przesłaniem innej osobie.

Najlepszy prezent - bezpieczeństwo

Zgodnie z prawem, każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150 metrów. Dzięki temu kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w mieście, w świetle latarni, pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał.

Jesienią i zimą odblaski mogą uratować życie. Dlatego tak ważne jest, by o sile tego małego światełka przypominać przy każdej okazji. Boże Narodzenie to jedno z najbardziej rodzinnych świąt. Obdarowujemy wtedy najbliższe nam osoby. Najważniejszym prezentem dla każdego jest życie, warto więc o nie dbać.

W ferworze świątecznych przygotowań jesteśmy bardziej niż zwykle rozkojarzeni. Dlatego prosimy wszystkich uczestników ruchu drogowego o koncentrację i rozwagę. A tych, którzy nie mają odblasków, zapraszamy do nas.

18 grudnia

Policyjne drzewko ubrane w odblaskowe światełka stanie przed Komendą Powiatową Policji w Mrągowie.

W piątek od godziny 10.00 przystrojone wcześniej zielone drzewko będzie można „rozbierać”. A odblaski zabrać i wykorzystać przyczepiając je do ubrania lub podarowując bliskim.

Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak tego elementu odblaskowego grozi mandat lub… potrącenie przez nadjeżdżający samochód.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. haha #3021983 | 10.10.*.* 17 gru 2020 21:11

    zrobiłem screena żebyście się nie wyparli i nie oskarżyli mnie o kradzież :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz