Rezydenci kontra lekarze specjaliści

2020-12-15 11:46:32(ost. akt: 2020-12-15 11:51:24)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

— Wysyła się nas na wojnę kompletnie bezbronnych, prosto z ulicy. Nie tylko bez karabinu, ale nawet bez munduru — mówią lekarze rezydenci. — Ależ mundury są. Tylko kadetów brak — odpowiadają im lekarze specjaliści.
LICZBY
Oddziały covidowe działają w olsztyńskim Miejskim Szpitalu Zespolonym, w Samodzielnym Publicznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc (czyli w szpitalu pulmonologicznym) i w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. W miejskim na 61 rezydentów do oddziału covid zgłosiło się dziewiętnastu — lekarzy specjalistów pracuje na tym oddziale 53. W pulmonologicznym na podobnym oddziale pracuje sześciu lekarzy, ale z ośmiu zatrudnionych tam rezydentów nie zgłosił się żaden. Z kolei w uniwersyteckim na oddziale covid pracuje dziesięciu lekarzy, z czego dwóch to dyrektor szpitala i jego zastępca do spraw lecznictwa; kolejny to dziekan wydział Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego; jest w tym gronie także prof. Wojciech Maksymowicz, który zgłosił się do pracy natychmiast po swojej rezygnacji z funkcji sekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego… Rezydenci? Zgłosiło się trzech — na 28 zatrudnionych w szpitalu.

DWIE STRONY BARYKADY
— W 2017 r. odbył się strajk lekarzy rezydentów. W tym czasie specjaliści leczyli, nie protestowali. Dziś mamy pandemię, ale sądząc po danych z oddziałów covid w olsztyńskich szpitalach, rezydenci nie zgłosili się tam do pracy zbyt tłumnie…
— To wielka szkoda, że wówczas specjaliści nie dołączyli tłumnie do protestu — być może gdyby to zrobili, udałoby się wywalczyć prawdziwą reformę systemu ochrony zdrowia — uważa Piotr Pisula, lekarz z Porozumienia Rezydentów. — Tymczasem epidemia obnażyła zupełnie, w jak katastrofalnej sytuacji znajduje się system. Wśród tych problemów, które młodzi lekarze wymieniają najczęściej jako przyczyny braku zgłoszeń, należy wymienić obawy o bezpośrednie narażenie zdrowia czy wręcz życia — z powodu pracy w niebezpiecznych warunkach, bez odpowiednich narzędzi. Mowa tu o braku środków ochrony osobistej, braku leków i aparatury do leczenia chorych. Ponadto praca w tych warunkach jest obarczona ryzykiem konsekwencji prawnych dla personelu! Przypominam, że „klauzula dobrego samarytanina”, ogłoszona przez rząd jako sukces, wprawdzie weszła w życie, ale tylko teoretycznie chroni przed odpowiedzialnością karną. Jej zastosowanie wymaga wystąpienia szczególnych okoliczności.


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz we wtorkowym (15 grudnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Satuk #3021176 | 31.60.*.* 16 gru 2020 09:55

  oni sami sobie kreują ich życie składa się z wielkiego przepracowania i kupowania samochód w leaing bo lekarz to przecież ma czas na wszystko na wycieczkę i na operację. A potem protestuje biedaczka.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. mama #3021160 | 83.9.*.* 16 gru 2020 09:20

  Beż reformy systemu studiów medycznych nie ruszymy z miejsca nigdy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. KTO #3021074 | 5.184.*.* 15 gru 2020 22:43

  pisze takie bzdury? I jeszcze je publikuje i daje pod tzw. komentarze?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Spec #3021031 | 195.136.*.* 15 gru 2020 20:55

  Do roboty lenie 2 lata nic nie robicie po studiach cały czas pakiet ochronny W moich czasach po stażu praca na film Nikt nie pytał czy umiesz Masz dyplom to pracuj We łbach się wam poprzewracslo

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 5. Joanna narty #3020873 | 188.146.*.* 15 gru 2020 15:54

  Rezydenci o kase walczyli O pacjentow nie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)