Trwają odbiory tramwajów

2020-12-14 16:15:45 (ost. akt: 2020-12-14 16:17:37)   Artykuł sponsorowany
Pierwsze dwie Panoramy są już w Olsztynie i przechodzą jazdy testowe. Olsztynianie mogą spotkać na torowisku tramwaj opisany jako "Przejazd techniczny".
Pierwszy z tureckich tramwajów dotarł do Olsztyna już w lutym. Jednak pandemia koronawirusa i zawirowania związane z wprowadzanymi obostrzeniami sprawiły, że na kolejny pojazd musieliśmy czekać aż do końcówki listopada.
Pierwszy z pojazdów wcześniej uzyskał homologację, potwierdzającą, że może być użytkowany na terenie Unii Europejskiej. Teraz nadszedł czas na odbiór techniczny pierwszych pojazdów. To etap sprawdzenia, czy Panoramy są zgodne z warunkami, jakie były określone w specyfikacji.
Podczas obioru robione są m.in. pomiary obciążenia osi,  zużycie energii, jest sprawdzana komunikacja radiowa i system informacji pasażerskiej. Co oczywiste - nie brakuje też jazd testowych i szkoleń dla motorniczych.
Teraz, każdego kolejnego miesiąca aż do 18 maja, do Olsztyna mają trafiać po dwa tramwaje. Łącznie z Bursy dostarczonych zostanie 12 pojazdów. Te z Turcji do Włoch transportowane są promem, a później podróżują na lawecie.
Każdy z nowych tramwajów ma 32,5 metra długości, 2,5 metra szerokości oraz pomieszczą min. 210 pasażerów, z czego 40 na miejscach siedzących. Drzwi za kabinami motorniczego będą jednoskrzydłowe, natomiast pozostałe cztery pary - dwuskrzydłowe, jak w obecnie użytkowanych przez nas pojazdach.