Nie jestem cudotwórcą, jestem lekarzem

2020-12-11 06:44:25(ost. akt: 2020-12-11 06:52:50)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Ma 59 lat i 30 lat praktyki lekarskiej. Zrobiło się o nim głośno, bo leczył chorych na Covid-19 m.in. amantadyną, ale zaprzestał, choć pomógł wielu chorym wyzdrowieć. Z pediatrą i pulmonologiem Włodzimierzem Bodnarem z Przemyśla, rozmawia Andrzej Mielnicki.
— Głośno o panu w Polsce. Twierdzi pan, że może wyleczyć co najmniej 90 proc. ciężkich przypadków Covid-19. Takie słowa szokują, kiedy w szpitalach ludzie umierają z powodu koronawirusa. Panie doktorze, jest pan cudotwórcą?
— Nie, jestem tylko lekarzem. Może niektórzy tak myślą, ale to nie moja zasługa, to efekt działania leku.

— Czym pan leczy Covid-19?
— Trudne pytanie. Covid leczymy wszelako, bo jest to choroba, która prowadzi bardzo szybko do powikłań. Tak więc bardzo często, oprócz amantadyny, stosuje się jeszcze leczenie objawowe. Dlatego prosiłem, apelowałem, żeby ludzie sami nie leczyli się amantadyną. Owszem, działa ona bezpośrednio na wirusa, nie ma problemu, żeby go się pozbyć, ale wielu ludzi nie zna powikłań, które mogą wystąpić w wyniku Covid-19. Każdy przypadek Covid musi być przebadany przez lekarza, który zadecyduje o leczeniu. Nie można leczyć się samemu.

— Co to jest amantadyna, choć wiem, że stosuje się ją m.in. w chorobie Parkinsona i w ciężkich przypadkach grypy.
— Nie tylko Parkinsona, bo stosuje się też w neurologii, głównie w ostrych urazach, wylewach, udarach. W ciężkich przypadkach. Działa jak czynnik częściowo regenerujący, częściowo przeciwzapalny. Działa bardzo dobrze, to jeden z lepszych leków w neurologii.

— A jak działa w przypadku Covid-19?
— Z tego — co zaobserwowaliśmy — w dwojaki sposób. Po pierwsze, powoduje inaktywację wirusa bezpośrednio poprzez zmianę zasadowości w komórce. A po drugie, częściowo regeneruje dodatkowo komórkę. Poprzez zmianę środowiska komórka jest bardziej dotleniona, lepiej się broni i ma mniejszy odczyn zapalny. Tak przypuszczamy, że tak jest.


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w piątkowym (11 grudnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ewa #3019852 | 31.0.*.* 13 gru 2020 10:32

  Wiadomo juz ze nie tylko viregyt k jest skuteczny. Tak jak pisze lekarz Włodzimierz Bodnar w aktualizacji z dnia 7.11.2020 inne leki zawierające pochodne amantadyny również. Na stronie Włodzimierza Bodnara w komentarzach sa informacje od innych lekarzy, którzy z powodu braku Viregut K stosowali inne preparaty Amantix oraz Rimantin. Z dobrym skutkiem.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Prodiż #3019141 | 178.235.*.* 11 gru 2020 10:05

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Następny mądry od covida, zamknąć wszystko i wszystkich, rozumiesz że wtedy nie będzie wtedy nie będzie miał Ci kto pensji zapłacić?

 3. olnq #3019110 | 5.172.*.* 11 gru 2020 08:33

  Niesamowicie długi wywiad.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)