Można odroczyć płacenie składek

2020-12-10 16:28:26 (ost. akt: 2020-12-10 16:35:56)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Firmy oczekujące na pomoc z Tarczy antykryzysowej mogą wnioskować o odroczenie płatności składek.
Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów o zwolnieniu ze składek za listopad, mogą złożyć wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności np. o miesiąc.

Obecnie trwają prace nad kolejną odsłoną Tarczy antykryzysowej. Zakłada ona m.in. wypłatę świadczenia postojowego oraz zwolnienie z opłacania składek za listopad br.

— Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów o zwolnieniu ze składek za listopad i nie wiedzą, czy mają opłacać składki czy nie, mogą złożyć wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności np. o miesiąc. Jeśli płatnik złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Wnioski będą załatwiane najszybciej, jak to możliwe, a można je składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS — mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.
Chodzi o przedsiębiorców, dla których termin na opłacenie należności do ZUS za listopad upływa 10 i 15 grudnia. Są to m.in. osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie.

— Nasza propozycja dotycząca składania wniosków o odroczenie wynika z tego, że tarcza branżowa wciąż nie weszła w życie, a zbliżają się terminy zapłaty składek za listopad. Dzięki złożeniu wniosku płatnicy działający w branżach, które zostały uwzględnione w projekcie tarczy branżowej (zarówno na etapie prac sejmowych, jak też zaproponowanych w poprawkach Senatu) nie będą musieli płacić należności do ZUS za ten okres, tylko zaczekają na wejście w życie ostatecznego kształtu przepisów. Podobna sytuacja wystąpiła na wiosnę i wtedy również ZUS podpowiadał, jak w prosty sposób zdjąć z siebie niepewność co do docelowego stanu prawnego – wyjaśnia rzeczniczka.

źródło: ZUS


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. HENIO #3019161 | 83.20.*.* 11 gru 2020 10:50

    Te odroczenie , to niech sobie w d...... pisiory wsadzą i to jest właśnie arogancja pisowców i niby pokazać ,że coś robimy i tak jest z tą pandemią

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. Logiczny przedsiębiorca #3019005 | 88.156.*.* 10 gru 2020 20:36

    W tym roku składki powinny być zawieszone! Bo cała gospodarka i przedsiębiorcy mają niższe przychody, wiele firm bankrutuje, nie inwestują, nie zatrudniają

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz