Ostróda do wynajęcia

2020-12-10 11:42:40 (ost. akt: 2020-12-14 08:29:10)

Autor zdjęcia: Barbara Chadaj-Lamcho

Jeden wirus poczynił ogromne spustoszenie w naszej gospodarce. Widać to gołym okiem na ulicach Ostródy, gdzie w ostatnich tygodniach pojawiło się kilkadziesiąt lokali do sprzedaży lub wynajęcia.
Ten rok był trudny dla przedsiębiorców. Pierwszy lockdown w marcu uderzył najbardziej w handel i usługi. Kolejny, jesienny, przy drugiej fali wzrostu zachorowań na koronawirusa, też nie pomógł. W Ostródzie najbardziej widać złą sytuację po dużej liczbie zamykanych lokali usługowych i handlowych. Niemal wszędzie można zauważyć tabliczki z napisem likwidacja, do wynajęcia, sprzedam... Jest ich w mieście kilkadziesiąt.

Na ulicy Czarnieckiego swój lokal wynajmuje pan Jacek.
— Miałem do tej pory podpisaną umowę z panem, który prowadził kilkadziesiąt sklepów w całej Polsce z odzieżą sprowadzaną z Chin — mówi pan Jacek. — Gdy wybuchła pandemia i zamknięto granice, dostawy się skończyły. Jeszcze do maja wierzył, że uda mu się wrócić do prowadzenia działalności, ale nic z tego nie wyszło. Zakończyliśmy więc latem współpracę.

Poszukiwania nowego najemcy trwały kilka miesięcy. Teraz się pojawił i jest szansa na to, że lokal znów otworzy się dla klientów.
— Bardzo trudno jest w Ostródzie wynająć komuś lokal — dodaje pan Jacek. — Dlatego tyle stoi pustych po likwidacji działalności przez epidemię koronawirusa. Zostają najczęściej te, w których sami właściciele prowadzą działalność.

Tak jak pani Anna, która prowadzi swój sklep z odzieżą. Jak podkreśla: mały, ciasny, ale własny.
— Nie jest łatwo, bo już drugi raz mieliśmy przecież przez kilka tygodni zakaz handlu — mówi pani Anna. — Przejadaliśmy nasze oszczędności, ale mam nadzieję, że uda się odbić od dna. Na szczęście nie mam do spłacenia żadnych kredytów, ani innych dużych zobowiązań, ale wielkiego biznesu też nie robię. Żeby na życie starczyło. Sama pracuję w sklepie, więc i kosztów dodatkowych nie mam.

Przedsiębiorcy wskazują też na utrudnienia w komunikacji w urzędami czy instytucjami, gdzie można byłoby szukać wsparcia, pożyczek i dotacji na rozpoczęcie działalności.
— Wszystko jest pozamykane, komunikacja ograniczona, telefonów często nikt nie odbiera, ja do urzędu listy polecone z poczty ślę, chociaż urząd po drugiej stronie ulicy — mówi przedsiębiorca z Ostródy. — To też nie sprzyja uruchamianiu jakiejkolwiek działalności, gdzie się przy tym trzeba nieźle nachodzić.

Inna sprawa, że to zły czas na rozpoczynanie własnych biznesów, bo koniec roku oznacza też koniec rozliczeń dla strefy budżetowej, w której większość takich instytucji działa.

Rządowa Tarcza Antykryzysowa i publiczna pomoc częściowo zrekompensowała przedsiębiorcom negatywne skutki rządowych obostrzeń. Powiatowe urzędy pracy uczestniczą w przyznawaniu lokalnym przedsiębiorcom czterech form wsparcia. Są to jednorazowe pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, a także dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników firm, organizacji pozarządowych oraz części kosztów prowadzenia działalności dla osób samozatrudnionych.

Jak informował Adrian Godlewski z Powiatowego Urzędu Pracy w Ostródzie, w naszym powiecie od 1 kwietnia do 24 listopada 2020 roku skorzystały z nich prawie 4 tysiące przedsiębiorców, a ostródzki PUP wypłacił na ten cel niemal 20 milionów złotych. Pożyczki w kwocie do 5 tysięcy złotych przeznaczone są dla mikroprzedsiębiorców, którzy prowadzili działalność przed wybuchem pandemii i podlegają automatycznemu umorzeniu, jeżeli firma nie zostanie zamknięta przez trzy miesiące od dnia udzielenia pomocy. Pozostałe formy pomocy również cieszą się zainteresowaniem przedsiębiorców. Powiatowy Urząd Pracy w Ostródzie wydał na nie łącznie ponad 31 milionów złotych.

Według wielu ekonomistów, załamanie gospodarki dopiero przed nami. Jak duże? W II kwartale PKB tąpnął o 8 proc., teraz trzeba liczyć na co najmniej 4-5 proc. Szacuje się, że dzienne straty w gospodarce w czasie lockdownu wyniosły ok. 700 mln złotych. Najbardziej ucierpiał sektor usług – przez zamknięte restauracje, hotele, galerie. Najlepiej wygląda sytuacja w przemyśle. Nie zostały przerwane łańcuchy dostaw i firmy mogą działać w miarę bezproblemowo. bcl

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. maras #3020639 | 5.173.*.* 15 gru 2020 08:49

  podstawą prowadzenia własnego interesu jest własny lokal - sprawdziłem to na własnej skórze. I tak radze - lepiej kupić lokal ( spłacać kredyt niż płacić dzierżawę )

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Gordon's Band #3020618 | 185.16.*.* 15 gru 2020 08:01

  Opustoszała Rzeczypospolita .. Nie pierwszy już raz. Powodzenia Wszystkim życzę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. NOi #3020352 | 95.40.*.* 14 gru 2020 15:11

  A TVP niby Europa nam zazdrości . wstaliśmy z kolan i najlepiej nasza gospodarka w całej Europie poradziła sobie z covid 19 ? ? ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Mazur #3020299 | 79.124.*.* 14 gru 2020 14:09

   jeszcze parę takich sukcesów PiS-u i Polska zniknie z mapy świata

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

  2. Glon #3020230 | 83.16.*.* 14 gru 2020 12:11

   Ostróda to potenga !!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (14)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD