25 LAT MICHELIN W OLSZTYNIE. Lata 2015-2016

2020-10-30 08:00:27(ost. akt: 2020-12-14 14:45:11)
W tym roku obchodzimy 25 lat obecności Michelin w Olsztynie. W piątkowych wydaniach Gazety Olsztyńskiej przypominamy historię obecności fi rmy w stolicy Warmii i Mazur. 2 grudnia 1995 r. Dyrektor Zarządzający Grupy Michelin François Michelin i Minister Przekształceń Własnościowych Wiesław Kaczmarek podpisali umowę prywatyzacyjną, na mocy której Michelin objął większościowy pakiet akcji Stomilu-Olsztyn.
W 2015 r. zakończył się dwudziestoletni okres inwestycji - budowy hal produkcyjnych, modernizacji parku maszynowego i wprowadzania nowych technologii. Dzięki inwestycjom olsztyński zakład stał się jednym z najnowocześniejszych i największych na świecie, mogąc produkować najbardziej innowacyjne ogumienie do różnych typów pojazdów. Rozpoczyna się czas nie tylko nowych inwestycji, ale też działań charytatywnych i edukacyjnych na rzecz lokalnej społeczności. W dzisiejszej, siódmej części kalendarium, prezentujemy najważniejsze wydarzenia w latach 2015 – 2016.

2015 r. Rozbudowa Centrum Logistycznego. Powierzchnia hal zwiększyła się o 20 tys. metrów kw. czyli o ponad jedną czwartą. Nowoczesne magazyny przeznaczono dla opon rolniczych, które trafiają do odbiorców na wszystkich kontynentach. Koszt inwestycji przekroczył 10 milionów euro. Po rozbudowie, Centrum Logistyczne ma powierzchnię 90 tysięcy metrów kw. i stało się jednym z największych magazynów Michelin na świecie. Na zdjęciach: Centrum po rozbudowie oraz uroczyste otwarcie z udziałem: Dyrektora Fabryki w Olsztynie Jarosława Michalaka. Wojewody WiM Mariana Podziewskiego, Marszałka Województwa Gustawa Marka Brzezina, Prezesa Zarządu Michelin Polska S.A Johna Younga, Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza i Szefa Serwisu Logistyki Michała Marko.
2015 r. Rozbudowa biurowca, budowa centrum konferencyjnego wewnątrz firmy oraz parkingu przed fabryką.2015 r. Na rynek europejski wchodzi innowacyjna opona MICHELIN CrossClimate, pierwsza na świecie opona letnia z homologacją zimową. Ważne komponenty potrzebne do produkcji tej przełomowej opony takie jak formy i kord - powstają w Olsztynie.


2015 r. „Kilometry Pomocy” – I edycja akcji charytatywnej wspierającej olsztyńskie szpitale. Na terenie fabryki pracownicy biegali i jeździli na rowerach, a za każdy pokonany kilometr fi rma przeka zała peiniądze na zakup najnowocześniejszych kardiomonitorów do ratowania życia niemowląt. Dzięki akcji Wojewódzki Szpital Dziecięcy otrzymał ponad 47 tysięcy złotych. Do biegów włączył się zespół Szpitala. Na zdjęciach impreza w fabryce oraz fi nał „Kilometrów Pomocy” z udziałem Dyrektor Szpitala Dziecięcego Krystyny Piskorz-Ogórek oraz Dyrektora Fabryki Jarosława Michalaka.2015 r. Rusza Program Wolontariatu Pracowniczego Michelin „MOC DOBRA”. Firma zdecydowała o finansowaniu społecznych inicjatyw pracowników, którzy planują, koordynują i realizują własne projekty wolontariackie służące społeczności Olsztyna i regionu. Pracownicy mają możliwość zaproszenia do współpracy rodziny, znajomych i przyjaciół, którzy nie pracują w Michelin.


2016 r. Rusza produkcja innowacyjnych opon do maszyn przemysłowych i rolniczych – MICHELIN Power Digger oraz MICHELIN AxioBib 2, w której zastosowano technologię Michelin Ultrafl ex. Dzięki niej przy ciśnieniu nie przekraczającym 2 barów ogumienie ma taką samą nośność jak opony tradycyjne.


2016 r. Olsztyńska fabryka rozpoczyna produkcję pierwszej opony 19-calowej - MICHELIN Latitude Sport 3. To niezwykle zaawansowane technologicznie ogumienie otrzymało homologację do najbardziej prestiżowych modeli samochodów typu SUV, takich jak nowy Porsche Macan, BMW X5 oraz Volvo XC 90. Na zdjęciu opona prezentowana podczas targów Motor Show.