Świąteczny Jarmark Gazety Nidzickiej: Cudeńka w Rozkminii u Joli

2020-12-03 18:33:13(ost. akt: 2020-12-07 19:06:37)
fot.1

fot.1

Autor zdjęcia: Joanta Jastzrębowska

Jolanta Jastrzębowska spełniła swoje marzenie. Mieszka we własnym domu i własnoręcznie zrobiła wszystkie ozdoby, firany, zazdrostki, a nawet abażury.
Mieszka w niewielkiej wsi Napiwoda pod Nidzicą. Szydełkowaniem i robieniem na drutach zaraziła się od swojej mamy. Jako dwuletnie dziecko przypatrywała się mamie, która siedziała na "dużym krześle" i z wielką uwagą robiła na drutach. Wtedy właśnie, trzymając w ręku kłębek włóczki i jeden drut płakała i marzyła, żeby robić takie oczka jak mama. Swój pierwszy szaliczek zrobiła, gdy była w czwartej klasie. I się zaczęło: szaliczki, czapeczki, sweterki dla kuzynek, potem swetry dla męża i swoich córek, a teraz wnuczek.

Gdy udało się jej zrobić palmę wielkanocną na szydełku, doszła do wniosku, że wszystko można "wyszydełkować". Swoją pracę wykonuje z sercem. Rękodzieła wystawia na jarmarkach bożonarodzeniowych, wielkanocnych, w skansenach, na targach, festynach czy koncertach. Ma swoich odbiorców. U Joli w Rozkminii można kupić kolczyki, broszki, bluzeczki, pocztówki, poduszeczki na obrączki, rękawiczki, dodatki na chrzest, komunię, ozdoby świąteczne... wszystko, co tylko można zrobić na szydełku czy na drutach. Jest to praca bardzo czasochłonna, ale sprawia jej radość.

— Inspiracją może być wszystko. Pamiętam, jak byliśmy na koncercie Kazika. Zobaczyłam tam popękana szybę. Nie mogłam oderwać od niej oczu, od razu zobaczyłam w niej broszkę. Po powrocie do domu intensywnie myślałam. Wzięłam szary sznureczek i małe koraliczki, wyszły piękne broszki — mówi pani Jola.
Prace Jolanty Jastrzębowskiej można obejrzeć i kupić na: FB Jolanta Jastrzębowska.

Na stronie naszej gazety będziemy zamieszczać oferty tych, którzy do nas napiszą i którzy są właśnie takimi małymi, lokalnymi wytwórcami: pamiątek, prezentów, kosmetyków, jedzenia, ubrań... Informacja powinna zawierać do 1000 znaków, a tekst dotyczyć tego, czym się zajmujecie i co oferujecie. Możecie do informacji dodać: telefon, e-mail, adres strony www lub profilu w mediach społecznościowych, adres pocztowy i jedno zdjęcie.
Piszcie do nas: nidzica@gazetaolsztynska.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. broszka #3015952 | 10.10.*.* 4 gru 2020 10:02

    to fajne skojarzenia

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz