25 LAT MICHELIN W OLSZTYNIE. Lata 2008-2012

2020-10-16 17:22:27 (ost. akt: 2020-12-03 17:32:04)
W tym roku obchodzimy 25 lat obecności Michelin w Olsztynie. W piątkowych wydaniach Gazety Olsztyńskiej przypominamy historię obecności firmy w stolicy Warmii i Mazur. 2 grudnia 1995 r. Dyrektor Zarządzający Grupy Michelin François Michelin i Minister Przekształceń Własnościowych Wiesław Kaczmarek podpisali umowę prywatyzacyjną, na mocy której Michelin objął większościowy pakiet akcji Stomilu-Olsztyn.
Rozpoczął się okres dynamicznej rozbudowy zakładu. Inwestycje wartości około 1 miliarda złotych pozowoliły nie tylko na zbudowanie nowych hal produkcyjnych i magazynów. Do fabryki sprowadzono najnowocześniejsze maszyny umożliwiające produkowanie zaawansowanych technologicznie opon na wszystkie światowe rynki. W dzisiejszej, piątej części kalendarium, prezentujemy najważniejsze wydarzenia w latach 2008 – 2012.

2008 r. W efekcie trwającego od 1995 r. procesu inwestycyjnego, w fabryce powstały m.in. nowe hale Zakładu Opon Osobowych i Dostawczych, Centrum Logistycznego i Zakładu Półproduktów.

2008 r. Firma podejmuje decyzję o projekcie budowy „Krokusa” - maszyny konfekcyjnej, która dzięki nowatorskim rozwiązaniom technicznym może produkować opony rolnicze w wielu rozmiarach – od 24 do 38 cali. Zamontowanie maszyny zajmującej powierzchnię aż 400 m2 wymagało rozbudowy hali produkcyjnej. Projekt budowy maszyny został zrealizowany we współpracy z Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Maszynę zbudował olsztyński Unimasz – dlatego sukces prototypu „Krokusa” pozwolił na instalację większej liczby maszyn i podwojenie zdolności produkcyjnych Zakładu Opon Rolniczych. Projekt zakończył się uroczystą inauguracją maszyny w 2012 r.

2010 r. W fabryce opon Michelin w Olsztynie wyprodukowano 100-milionową oponę do samochodów osobowych. MICHELIN Latitude HP Tour 215/70 R 16, przeznaczona do samochodów osobowych z napędem na 4 koła. Na zdj. „jubileuszowa” opona oraz zespół Zakładu Opon Osobowych i Dostawczych.

2011 r. Na ulicach Olsztyna odbył się Rajd Rowerowy Junior Bike, który był fi nałem kampanii ROSYPE Michelin pod hasłem „Spokojna głowa w Kasku”. Rajd był częścią największego europejskiego programu edukacyjnego na rzecz poprawy bezpieczeństwa drogowego ROSYPE, współfinansowanego przez Komisję Europejską i organizowanego przez Michelin. Program ROSYPE obejmował obok rajdów rowerowych w Olsztynie i Warszawie, także zajęcia edukacyjne dla studentów (na zdj ćwiczenia w symulatorze jazdy).

2011 r. Uruchomienie w Olsztynie produkcji najnowocześniejszych i energooszczędnych opon do samochodów ciężarowych: MICHELIN X Works, MICHELIN ENERGY XMultiway 3 DXDE i MICHELIN X Energy.

2012 r. W fabryce zorganizowano Piknik Rodzinny z okazji 10-lecia Programu Osiągnięć i Odpowiedzialności Michelin. Była to nie tylko okazja do spędzenia czasu z rodzinami, lecz także do prezentacji sukcesów fabryki w zakresie ochrony środowiska, w dziedzinie bezpieczeństwa oraz działań na rzecz lokalnej społeczności.


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD