Poznaj olsztyńskich twórców

2020-12-03 15:21:17 (ost. akt: 2020-12-03 15:22:49)   Artykuł sponsorowany
Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie prezentuje nowy cykl filmów. "Bez korekty" to okazja, by poznać twórców ze stolicy Warmii i Mazur.
Kim jest Autor? Gdzie jest jego początek? Czy potrzebuje mitologii miejsca, ludzi wokół i co go zachwyca? O to autorzy cyklu postanowili zapytać twórców związanych z Olsztynem w nowym cyklu filmów.
- Tekst literacki, nim trafi w ręce czytelnika, pokonuje długą drogę - mówi Katarzyna Masiewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. - Rozpala się iskrą w umyśle, nabiera kształtu słowa. Z czasem, niekiedy po wielokrotnej redakcji, układa się w zdania odciśnięte trwałym śladem na papierze. Czytany żyje i wzbogaca się o kolejne doznania odbiorcy. Za nim stoi Autor, oddający cząstkę swojej tożsamości oraz teraźniejszości w chwili tworzenia.

W premierowym odcinku gościem jest Marcin Cielecki. To poeta, eseista, autor zbioru "Miasto wewnętrzne" (2015) oraz książek poetyckich: "Czas przycinania winnic" (2002), "Ostatnie Królestwo" (2010). Publikował na łamach m.in. "Toposu", "Znaku", "Więzi", "Przeglądu Powszechnego". Stypendysta marszałka województwa warmińsko-mazurskiego (2009, literatura) oraz stypendysta ministra kultury i dziedzictwa narodowego (2011, literatura). Na początku października ukazała się kolejna książka Marcina Cieleckiego "Archipelag Lewiatana".

Film można obejrzeć w kanale YouTube Miejskiej Biblioteki Publicznej. Projekt "Bez korekty" stanowi kontynuację działań projektu Antologia Warmińska. Jest dofinansowany z budżetu Samorządu Olsztyna.
["Bez korekty" w YouTube"]