Artystyczne nagrody wręczone

2020-12-02 15:26:59 (ost. akt: 2020-12-03 15:26:19)
Bez tradycyjnych gal, przemów i uroczystego wręczenia statuetek odbyło się w środę (2 grudnia) wręczenie tegorocznych nagród im. Skurpskiego oraz im. Nowowiejskiego. W spotkaniu w szerszym gronie przeszkodziły w tym roku koronawirusowe obostrzenia.
Nagrodę w dziedzinie sztuk muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego Prezydent Olsztyna wręczył już 11. raz. Natomiast laur w dziedzinie sztuk plastycznych im. Hieronima Skurpskiego przyznawany jest od 2007 roku. U podstaw ustanowienia każdej z nagród było uczczenie osoby i dorobku twórczego wybitnych artystów, którzy swoją twórczość, jak i życie związali z Olsztynem. Skromna uroczystość odbyła się w Urzędzie Miasta.
- Bardzo cieszę się, że mogę wręczyć te nagrody - mówił podczas uroczystości Piotr Grzymowicz. - Działalność Pani Doroty, jak i Aresztu Sztuki jest nie do przecenienia. To z jednej sztuki świetna promocja dziedzin, którymi się zajmujecie, wychowanie młodych pokoleń, rozwój naszego społeczeństa i wrażliwości na sztukę.
Nagroda im. Nowowiejskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk muzycznych trafiła do Doroty Obijalskiej. To założycielka i dyrygentka Grupy Smyczkowej Absolwent. Prowadzi doradztwo i warsztaty edukacyjne z zakresu gry na instrumentach smyczkowych dla dzieci i Młodzieży. Jest nauczycielką Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie i Dywitach. Upowszechnia kulturę muzyczną w kraju i za granicą. Brała udział w przygotowaniu i wykonaniu szeregu zauważonych i docenionych koncertów.
- To ogromna radość, że moje działania na wielu gruntach są doceniane - powiedziała laureatka nagrody im. Nowowiejskiego, Dorota Obijalska. - Prowadzę orkiestrę, zespoły, nauczam. Nie ukrywam, że ci młodzi ludzie, szczególnie z Grupy Smyczkowej Absolwent, to są miłości mojego życia. Bardzo mnie inspirują, motywują, są motorem do działania. mam nadzieję, że te pokłady energii, które gromadzimy w związku z pandemią, znajdą ujście w nowych projektach, w nowych wyzwania artystycznych, gdy tylko nadejdą lepsze czasy.
Nagrodą im. Skupskiego w tym roku wyróżnione zostało natomiast Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Areszt Sztuki. Organizacja istnieje od 2005 roku. Przez 15 lat działalności znacząco przyczyniło się do promocji regionalnych przedsięwzięć twórczych, integracji środowiska artystycznego i popularyzacji wiedzy o sztuki poprzez organizację wystaw, pokazów, konkursów, plenerów.
- To na pewno docenienie naszej wieloletniej działalności - mówiła Iwona Bolińska-Walendzik, która w imieniu Aresztu Sztuki odebrała nagrodę. - Skupiamy ludzi sztuki i staramy się, żeby byli oni zauważani, bo w pojedynkę czasami o to ciężko. Po prostu razem można więcej.
Począwszy od tegorocznych, nagrody im. Nowowiejskiego oraz im. Skurpskiego przyznawane będą w dwuletnim cyklu. Stąd kolejna edycja w 2022 roku.
[posłuchaj wypowiedzi laureatów - w kolejności: Iwona Bolińska-Walendzik oraz Dorota Obijalska] [galeria zdjęć]