Obawy radnych Olecka są bezpodstawne

2020-12-09 19:00:00(ost. akt: 2020-12-09 18:51:47)

Autor zdjęcia: pixabay

Katarzyna Dryl-Nerkowska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olecku zapewnia, że programy zdrowotne realizowane w powiecie oleckim są prawidłowo skonstruowane i zachęca samorządy do ich kontynuowania.
Przed dwoma tygodniami informowaliśmy, że komisja zdrowia rady miejskiej miała zastrzeżenia dotyczące dwóch programów zdrowotnych dotyczących szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM), które od kilku lat realizuje powiat olecki. Tym samym nie zgodziła się na ich dofinansowanie z budżetu gminy Olecko w roku 2021.

Dodajmy, że gminy Kowale Oleckie i Świętajno zabezpieczyły w projektach budżetów na 2021 rok środki na finansowanie obu programów, a Wieliczki na szczepienia przeciwko HPV.

O skomentowanie decyzji radnych gminy Olecko poprosiliśmy Halinę Kasicką ze Starostwa Powiatowego w Olecku, która odpowiada za realizację obu programów.
— W 2019 roku uczestniczyłam w trzech komisjach polityki prorodzinnej i ochrony zdrowia rady miejskiej, podczas których udzielałam odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące realizacji programów zdrowotnych — mówi Halina Kasicka. — Od stycznia 2019 roku gmina Olecko wraz z nowym składem rady miejskiej wiedziała, że „Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2019-2024 w powiecie oleckim” jest kontynuacją programu profilaktyki raka szyjki macic, który był realizowany w latach 2009-2017. W 2015 roku przedstawiciele samorządów na spotkaniu ustalili, że choć program będzie kosztowny, to jednak będą od 2016 roku finansować szczepienia 14-letnich dziewcząt zamieszkujących na terenie wszystkich gmin naszego powiatu.

Przypomnijmy, że wirus HPV może wywołać u zakażonej dziewczyny chorobę onkologiczną. Rozwój nowotworu przebiega bezobjawowo nawet przez kilka lat. Kobieta, która chorowała na raka szyjki macicy niestety musi zapomnieć o tym, że kiedykolwiek zostanie mamą.
— Na tym samym spotkaniu ustalono, że samorządy finansować będą szczepienie szczepionką 4-walentną, która stosowana jest w zapobieganiu m.in. wystąpienia raka szyjki macicy — dodaje Halina Kasicka. — Natomiast przed przystąpieniem do realizacji programu dotyczącego szczepień przeciw KZM również zapytaliśmy gminy, czy będą zainteresowane finansowaniem takiego programu. Wówczas wszystkie wyraziły chęć wspólnej realizacji programu i dlatego został on opracowany.

O opinię dotyczącą licznych wątpliwości wokół powiatowych programów zdrowotnych poprosiliśmy Katarzynę Dryl – Nerkowską, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olecku, która podkreśla, że organem opiniującym i doradczym w zakresie programów jest Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Ma ona na celu przedstawianie wskazówek dotyczących planowania, wdrażania oraz realizacji programów w oparciu o obowiązujące przepisy oraz dostępne dowody naukowe.

— Oba programy zdrowotne realizowane w powiecie oleckim są prawidłowo skonstruowane, ponieważ otrzymały pozytywne opinie Agencji — zapewnia Katarzyna Dryl- Nerkowska. — Szczepionki są najdokładniej kontrolowanymi produktami leczniczymi dostępnymi na rynku. W odróżnieniu od pozostałych farmaceutyków, przed wprowadzeniem na rynek, każda seria szczepionki jest dodatkowo poddawana badaniom jakościowym przez niezależne od producenta państwowe laboratorium kontroli jakości.

Powiatowy Inspektor Sanitarny zapewnia, że w obrocie mogą znajdować się tylko te serie szczepionek, które uzyskały certyfikat państwowego laboratorium. Jakość wszystkich serii szczepionek dostępnych na rynku monitoruje Główny Inspektorat Farmaceutyczny.
— Jeśli jakaś seria nie spełnia obowiązujących kryteriów, jest wycofywana z rynku, a dodatkowo, kiedy pojawia się podejrzenie, że szczepionka nie spełnia ustalonych wymagań jakościowych, np. pielęgniarka zauważy niejednorodność zawiesiny, GIF podejmuje działania administracyjne związane z wyjaśnieniem takiej sytuacji, w tym specjalistyczne badania kontrolne w niezależnym państwowym laboratorium oraz wydaje decyzję o wstrzymaniu lub wycofaniu danej serii szczepionki z obrotu — wyjaśnia Katarzyna Dryl-Nerkowska. — Restrykcyjne wymagania dotyczące kontroli całego procesu produkcji szczepionek, badania oraz instytucje zaangażowane w ich kontrolę pozwalają nam z pełnym przekonaniem twierdzić, że na rynku dostępne są jedynie szczepionki o potwierdzonym profilu bezpieczeństwa. Monitorowanie niepożądanych odczynów poszczepiennych, tzw. NOP jest kluczowym narzędziem służącym ocenie bezpieczeństwa szczepionek stosowanych w kraju. W Polsce funkcjonuje od ponad 20 lat. Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny niepożądany odczyn poszczepienny, czyli np. gorączka, bolesny obrzęk, niepokój, ból kończyny, zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia czy wysypka występuje średnio raz na 10 tys. podanych dawek szczepionki. Ciężkie NOP, czyli np. wymagające hospitalizacji lub stanowiące zagrożenie dla życia występują - jak podkreślają eksperci - niezwykle rzadko, to ok. 0,1 proc. w odniesieniu do zgłoszonych NOP w danym roku.

Aktualnie mechanizm zbierania danych o działaniach niepożądanych, ich analizowanie i wprowadzania zmian do dokumentacji produktów leczniczych stosowanych u ludzi odbywa się w całej Unii Europejskiej.
— Wystąpienie niepożądanych odczynów poszczepiennych może być wynikiem problemów zdrowotnych przypadkowo występujących w tym samym czasie, co szczepienie, a także indywidualnej reakcji organizmu osoby szczepionej, nieprawidłowej techniki wykonania szczepienia lub wady szczepionki wynikającej ze złego przechowywania — informuje Katarzyna Dryl-Nerkowska. — Specjaliści akcentują, że istotne znaczenie dla zminimalizowania ryzyka wystąpienia NOP ma właściwa kwalifikacja do szczepienia przez lekarza.

Powiatowy Inspektor Sanitarny, w związku z wątpliwościami radnych z komisji zdrowia dotyczącymi dawek podstawowych i przypominających, informuje, że schemat szczepienia podstawowego przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM) składa się z trzech dawek i jest taki sam dla wszystkich osób dorosłych i dzieci. Spodziewana ochrona jest wystarczająca po pierwszych dwóch dawkach. Trzecią dawkę należy zastosować w okresie od 5 do12 miesięcy po drugiej dawce szczepionki. Spodziewana ochrona po trzeciej dawce utrzymuje się przynajmniej 3 lata. Po tym okresie należy podać pierwszą dawkę przypominającą, a kolejne dawki przypominające należy podawać co 5 lat. Zazwyczaj, u osób w wieku powyżej 60 lat przerwy pomiędzy dawkami przypominającymi nie powinny przekraczać 3 lat.

— Według charakterystyki produktu leczniczego ponad 97% osób zaszczepionych trzema dawkami, które samorządy finansują, jako cykl podstawowy, jest uodpornionych — mówi Katarzyna Dryl-Nerkowska. — Ponadto wyniki badań potwierdzają, że przeciwciała przeciwko KZM utrzymują się przez okres trzech lat po cyklu podstawowym szczepień, w którym to czasie rolnik jest chroniony przed wirusem KZM.

Z kolei w przypadku szczepionki przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) cykl szczepień składa się z trzech oddzielnych dawek.
— Na chwilę obecną nie ma doniesień o konieczności podania dawki uzupełniającej —zapewnia PPIS w Olecku. — Dostępne są szczepionki przeciw HPV, które chronią przed różną liczbą typów wirusa, nie są to więc szczepionki starej i nowej generacji. Szczepionka 4-walentna, którą podawano w ramach powiatowego programu zdrowotnego, jest stosowana w zapobieganiu wystąpienia dysplazji szyjki macicy, raka szyjki macicy, zmian dysplastycznych sromu oraz brodawek zewnętrznych narządów płciowych związanych z zakażeniem wirusa brodawczaka ludzkiego. Natomiast szczepionka 9-walentna uodparnia przed zmianami przednowotworowymi oraz rakiem szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytnicy oraz brodawkami narządów płciowych wywoływanymi przez wirusa HPV.
Natomiast program profilaktyczny przeciw KZM realizowany, jako program powiatowy ze wsparciem gmin, nie obejmuje dawek przypominających po 3, a następnie po 5 latach. Jeżeli samorząd gminy Olecko pragnąłby stworzyć nowy program profilaktyczny, może objąć ochroną kompleksową adresatów programów – rolników. Może również kontynuować obecny program przeciw HPV i w najbliższej przyszłości rozszerzyć go o kolejną grupę – chłopców wykorzystując szczepionkę 4- lub 9-walentną.

Radni gminy Olecko mieli też wątpliwości dotyczące szczepień ochronnych w dobie pandemii COVID-19. W tej sprawie zalecenia wydała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
— WHO wskazuje, że szczepienia ochronne są kluczowym elementem opieki zdrowotnej, a wizyty szczepienne powinny być realizowane tak długo, jak tylko pozwalają na to zastosowane metody walki z epidemią COVID-19 — wyjaśnia Katarzyna Dryl-Nerkowska. — Działania podejmowane w celu utrzymania realizacji szczepień ochronnych należy dostosowywać do aktualnej sytuacji epidemiologicznej i możliwości systemu opieki zdrowotnej w danym kraju. Każde zakłócenie realizacji szczepień ochronnych, nawet na krótki czas, może doprowadzić do kumulacji osób podatnych na zakażenie i zwiększyć ryzyko wybuchu ognisk epidemicznych tych chorób, którym można zapobiegać poprzez szczepienia.

Katarzyna Dryl–Nerkowska ma nadzieję, że rozwiała wszelkie wątpliwości i radni jednak podejmą decyzję o kontynuacji programów profilaktycznych, stworzą też inne programy profilaktyczne mające na celu walkę z chorobami zakaźnymi, również w dobie pandemii.



Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ciekawa #3019344 | 10.10.*.* 11 gru 2020 16:05

    najwyżej ci pupa spuchnie od pocierania, ale czy od razu brodawczak? nie wiem, może w urzędzie zapytać.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. dziadek Hieronim #3018920 | 83.6.*.* 10 gru 2020 16:22

    Anna, a te oralno-oralne czy analno-analne (taka pocierka) to też ryzyko?

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  3. anna #3018764 | 10.10.*.* 10 gru 2020 12:20

    HPV (z ang. Human Papillomavirus) to wirus brodawczaka ludzkiego, który często odgrywa kluczową rolę w powstawaniu raka szyjki macicy. Jest to powszechnie występujący wirus. Do przeniesienia zakażenia najczęściej dochodzi podczas kontaktów seksualnych (genitalno-genitalnych, oralno-genitalnych i analno-genitalnych).

    odpowiedz na ten komentarz

  4. pedagogika po wszechnicy #3018623 | 83.6.*.* 10 gru 2020 09:11

    Ci wymienieni to są wybitni ludzie, skoro przekonali innych, żeby ich wybrać na te stołki.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  5. naturals #3018528 | 86.159.*.* 9 gru 2020 22:51

    Nie przejmujcie sie. Wladze powiatu i gminy to sa wybitni nauczyciele. Jak to nauczyciele znaja sie na pouczaniu innych w roznych dziedzinach zycia codziennego. Takie chodzace omnibusy. Niedlugo na drzwiach do gabinetu lekarskiego bedzie tabliczka, ze przyjmuje mgr.pedagogiki np. Olszewski, Sobczak czy najlepszy z nich Bagienski. Starosta bedzie ordynatorem.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (7)