Ponowne przetargi na dokumentację obwodnic Pisza, Szczytna, Olsztyna i Dywit

2020-12-02 09:58:11(ost. akt: 2020-12-02 10:03:44)

Autor zdjęcia: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad skierowała ogłoszenia o przetargach na wykonanie dokumentacji dla obwodnic Olsztyna i Dywit, Szczytna oraz Pisza. Ogłoszenia ukażą się niebawem na platformie zakupowej GDDKiA.
Błędne i przeszacowane oferty
— Poprzednie postępowania zostały pod koniec października unieważnione. Złożone oferty zawierały błędy lub braki i byliśmy zmuszeni je odrzucić. Jedna z ofert została sporządzona prawidłowo, ale niestety zaoferowana w niej cena kilkukrotnie przekraczała oszacowaną wartość zamówienia i również musieliśmy ją odrzucić — informuje GDDKiA.

Zakres opracowań

Dokumentacja, na wykonanie której ogłoszono ponowne przetargi, obejmuje - w przypadku obwodnic Szczytna oraz Pisza - Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami Koncepcji programowej (STEŚ-R) oraz materiałami do decyzji środowiskowej (DŚU), natomiast dla obwodnicy Olsztyna i Dywit - Studium korytarzowe (SK) oraz Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ) wraz z materiałami do wydania DŚU.


Obwodnica Szczytna w ciągu dróg krajowych nr 53, 57 i 58
Zamówienie obejmuje opracowanie dokumentacji dla budowy obwodnicy Szczytna, która będzie jednojezdniową drogą klasy GP (głównej ruchu przyspieszonego) o długości około 17 km i nośności konstrukcji nawierzchni 11,5 t/oś. W ramach inwestycji zostaną wybudowane m.in. węzeł drogowy Korpele, skrzyżowania z drogami lokalnymi, obiekty inżynierskie oraz dodatkowe jezdnie do obsługi terenów przyległych do obwodnicy. Przebudowane zostaną drogi publiczne kolidujące z inwestycją. Wybudowane będą ciągi dla ruchu pieszego i rowerowego oraz obiekty i urządzenia z zakresu ochrony środowiska.

Obwodnica Pisza w ciągu dróg krajowych nr 58 i 63
Zadanie obejmuje opracowanie dokumentacji dla obwodnicy Pisza o długości około 3,6 km i przekroju poprzecznym 1x2. Oznacza to, że obwodnica Pisza będzie miała jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu w przeciwnych kierunkach. Trasa ma przebiegać w większości nowym śladem po zachodniej stronie miasta jako droga klasy GP. Nośność drogi wynosić będzie 11,5 tony na oś. Wybudowane zostaną również dodatkowe jezdnie obsługujące teren przyległy do obwodnicy, system odwodnienia drogi, obiekty inżynierskie, skrzyżowania. Przebudowane zostaną drogi publiczne oraz infrastruktura techniczna kolidujące z inwestycją. Wybudowane zostaną także chodniki i ścieżki rowerowe. Wykonawca zainstaluje urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Obwodnica Olsztyna i Dywit w ciągu drogi krajowej nr 51
Studium korytarzowe, które będzie przedmiotem zamówienia, ma objąć analizy obejścia Olsztyna zarówno po stronie zachodniej jak i wschodniej. Po wytypowaniu korytarza obwodnicy zadaniem wykonawcy będzie opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego oraz materiałów do wydania DŚU. Na etapie STEŚ wykonane zostaną analizy co najmniej trzech wariantów układu drogowego składającego się z obwodnicy Olsztyna, obwodnicy Dywit i odcinka od granicy administracyjnej Olsztyna do skrzyżowania z ul. Sybiraków w Olsztynie, w korytarzu wybranym na podstawie Studium korytarzowego.

Obwodnice Smolajn i Gąsek
Na bardziej zaawansowanym etapie spośród warmińsko-mazurskich obwodnic jest realizacja obwodnic Smolajn oraz Gąsek. W połowie listopada br. rozstrzygnęliśmy przetarg na budowę obwodnicy Smolajn w ciągu drogi krajowej nr 51. Umowę na to zadanie planujemy podpisać w grudniu tego roku. Dla obwodnicy Gąsek w ciągu drogi krajowej nr 65 uzyskaliśmy w październiku br. decyzję środowiskową i przystąpiliśmy do prac nad II etapem STEŚ-R, którego celem jest przygotowanie materiałów do przetargu na roboty budowlane.

GDDKiACzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gin #3015596 | 5.173.*.* 3 gru 2020 11:29

  Po stronie wschodniej nawet nie warto zaczynać. Została za bardzo zurbanizowana. Tam będzie mnóstwo protestów mieszkańców. Jest też Wadąg na trasie. Po stronie zachodniej rośnie tylko las.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. M. #3015514 | 176.221.*.* 3 gru 2020 00:51

  P.S. Miało być:" Po stronie wschodniej sieć dróg jest już właściwie dostatecznie rozbudowana, gdy będzie wspomagana przez nowo wybudowaną obwodnicę po stronie zachodniej". O Dywitach natomiast chyba już pomyślał prezydent miasta, planując rozbudowę dotychczasowego dojazdu.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. M. #3015512 | 176.221.*.* 3 gru 2020 00:43

  Tylko obwodnica po stronie zachoeniej Olsztyna! To przedłużenie ważnej projektowanej trasy aż do bodajże Bydgoszczy, ważnej w sieci dróg krajowych i europejskich. Obwodnica zachodnia będzie tańsza, obejmie nowe, zupełnie pozbawione ważnych dróg obszary, co będzie sprzyjać rozwojowi Olsztyna i gmin po stronie zachodniej. Tereny po stronie zachodniej są czyste ekologicznie, dobre pod zabudowę. Wtedy Olsztyn może aspirować do nazwy metropolii. Po stronie zachodniej sieć dróg jest właściwie dostatecznie rozbudowana, gdy będą wspomagane przez obwodnicę po stronie zachodniej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. docho #3015504 | 95.49.*.* 2 gru 2020 22:52

  Kto będzie jeździć z Dywit do Olsztyna przez Tomaszkowo albo Łęgajny kiedy w prostej linii do Ratusza jest 7 km a przez Łęgajny czy Tomaszkowo ponad 30 km .

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Witam #3015403 | 81.190.*.* 2 gru 2020 17:56

   Chromolić obwodnicę Olsztyna! Dla regionu najważniejszą jest obwodnica Gąsek!

   odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (12)