Zbadają, jakie powinno być ich osiedle

2020-12-02 08:11:38(ost. akt: 2020-12-02 08:14:02)
Zespół pracujący nad  algorytmem do diagnozowania miejskich osiedli mieszkaniowych w aspekcie ich przyjazności infrastrukturalnej i krajobrazowej dla seniorów. Na zdjęciu od lewej:  dr inż. Elżbieta Zysk, dr inż. Marta Figurska, dr hab. inż. Agnieszka Daw

Zespół pracujący nad algorytmem do diagnozowania miejskich osiedli mieszkaniowych w aspekcie ich przyjazności infrastrukturalnej i krajobrazowej dla seniorów. Na zdjęciu od lewej: dr inż. Elżbieta Zysk, dr inż. Marta Figurska, dr hab. inż. Agnieszka Daw

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Społeczeństwo szybko się starzeje. Za jakiś czas nowo budowane osiedla nie będą odpowiadały realnym potrzebom seniorów. Naukowcy z UWM chcą stworzyć algorytm, który pozwoli zdiagnozować osiedla pod względem ich przyjazności.
Zgodnie z prognozą demograficzną Głównego Urzędu Statystycznego, obejmującą okres do 2050 roku, w przyjętej perspektywie znaczne zmniejszy się liczba dzieci i osób dorosłych, zwiększy się natomiast liczba i udział osób starszych w populacji całego kraju.

Do roku 2035 liczba osób w wieku 65 i więcej lat w ogólnej liczbie ludności zbliży się do jednej czwartej Szacuje się, że do roku 2050 będzie to już jedna trzecia.

W związku z tym zapotrzebowanie na osiedla przyjazne seniorom z roku na rok jest coraz większe. Tematem takich miejsc zajęli się olsztyńscy naukowcy. Pod kierownictwem dr hab. inż. Agnieszki Dawidowicz, prof. UWM z Katedry Gospodarki Nieruchomościami i Systemów Informacji Geograficznej, powstała grupa badawcza do opracowania koncepcji identyfikacji osiedli odpowiednich dla seniorów. W pracę nad projektem zaangażowali się: dr hab. Adam Senetra z Katedry Geografii Społeczno-Ekonomicznej, dr inż. Elżbieta Zysk z Katedry Analiz Przestrzennych i Rynku Nieruchomości oraz dr inż. Marta Figurska z Katedry Geografii Społeczno-Ekonomicznej. Wszyscy naukowcy pracują w jednym Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Geografii na Wydziale Wydziału Geoinżynierii.

— W ostatnim czasie wzrósł udział demograficzny seniorów w stosunku do innych grup społecznych — dzieci, dorosłych. Jest to znacząca zmiana. W związku z tym, że osób starszych jest coraz więcej, trzeba się o nich szczególnie zatroszczyć — mówi Agnieszka Dawidowicz.

[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w środowym (2 grudnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. eeeeee #3015545 | 188.146.*.* 3 gru 2020 08:29

    Rada Osiedla Kościuszki protestowała przeciw budowie linii tramwajowej, mieszkańcy ul. Żołnierskiej przeciw budowie bloków na parkingach i co. Władze miasta wolą biznesmenów, deweloperów itp od zwykłych mieszkańców. Kiedyś lansowano hasło OLSZTYN MIASTEM ZIELENI, teraz mamy zanieczyszczone powietrze. Te powietrze i tłok w mieście /wirus i komunikacja/ może przyniosą efekty i problem starszych ludzi zostanie rozwiązany.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

  2. NOi #3015375 | 37.7.*.* 2 gru 2020 17:03

    Kto za to zapłaci ? ?

    odpowiedz na ten komentarz

  3. czesuaf #3015201 | 213.184.*.* 2 gru 2020 09:54

    A maseczki gdzie?? MILICJA !!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  4. EWA #3015184 | 83.9.*.* 2 gru 2020 09:21

    A ak na poważnie: budowa krematoriów, jednego dla ludzi, drugiego dla czworonogów naprawdę by się przydała.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  5. ironista #3015181 | 88.156.*.* 2 gru 2020 09:05

    Jeszcze niech zbadają czy LOGARYTM jest właściwy

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (8)