Synergia imponuje innowacyjnością

2020-12-01 10:21:28 (ost. akt: 2020-12-01 20:33:18)
Synergia to wielofunkcyjny obiekt biurowo-rozrywkowo-handlowy, który ma wyrosnąć na gruzach kompleksu dworcowego w Olsztynie jako wiodący urbanistycznie element Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. To inne spojrzenie na miasto i propozycja jego rozwoju. Bez wątpienia jest to ogromny skok cywilizacyjny – skok w przyszłość - w porównaniu z tym, co jest tu dziś.
Koncepcję „Synergii” przygotowali architekci z francuskiej pracowni SUD, którzy zaprojektowali m.in. łódzką Manufakturę czy dworzec i galerię w Katowicach. Efekt ich prac imponuje. Jest to bowiem całkiem innowacyjne spojrzenie na to, co ma powstać w miejscu obu dworców i wieżowca. Rewitalizacja dziś bardzo zaniedbanej, a najbardziej reprezentacyjnej części miasta jest pewnym krokiem w nowoczesną przyszłość Olsztyna.

Widać rozmach, wizja obiektu jest nowatorska, mająca spełniać wiele ról z dużym dodatkiem zielonej przestrzeni. Obiekt ten łączy w sobie hotel i centrum konferencyjne, usługi i handel, rozrywkę i kulturę, gastronomię, biura oraz centrum medyczne. A razem z dworcem kolejowym w wolnostojącej bryle, dworcem autobusowym oraz przystankami komunikacji miejskie stworzy nowoczesny hub przesiadkowy.

„Synergia dla Olsztyna” – to inwestycja w Olsztyn, łączenie mieszkańców miasta, turystów, tych podróżujących służbowo oraz szukających inspirującego miejsca do pracy, uzupełnionego wyjątkowym konceptem gastronomicznym.

Oba dworce są z sobą skomunikowane bez potrzeby wychodzenia na zewnątrz. Architekci przewidzieli kładkę, którą można byłoby dojść z Zatorza do Synergii, a także parkingi na 1250 aut i 5 tys. metrów kwadratowych trenów zielonych. Inwestor zakłada, że centrum wygeneruje blisko 2 tys. nowych miejsc pracy.