Naszym symbolem będą parasolki

2020-11-28 10:10:23(ost. akt: 2020-11-27 14:13:19)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W sobotę 28 listopada obchodzimy 102. rocznicę uzyskania w Polsce praw wyborczych przez kobiety. Polki ponownie wyjdą na ulice, żeby protestować i walczyć o swoje prawa. Manifestacje odbędą się w całym kraju pod szyldem Strajku Kobiet.
Na fejsbukowym wydarzeniu — W IMIĘ MATKI, CÓRKI SIOSTRY — w Warszawie odpowiedziało niemal 8 tysięcy osób. Protesty przetoczą się przez większość dużych miast. W tym samym czasie przedsiębiorcy rozpoczną Marsz o Wolność na przejściu granicznym w Słubicach” — czytamy na profilu TV Press Center.

— Odkąd narodowcy przejęli 11 listopada, ten dzień jako święto jest spalony. Zmieniamy więc tradycję i zamiast 11 listopada chcemy obchodzić święto nadania praw wyborczych Polkom, co miało miejsce 28 listopada 1918 r. Polska jest kobietą, będziemy więc miały święto narodowe w tym dniu — mówiła „Gazecie Wyborczej” Agnieszka Czeredecka z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

„102 lata później znów walczymy z systemem, który odmawia nam podstawowych praw. Nas i naszych sojuszników spotyka w tej walce policyjna, państwowa przemoc” — czytamy na fejsbukowym profilu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. — „W 102. rocznicę naszej niepodległości idziemy w imię nas wszystkich — my, wnuczki tych, które wystukały sobie tę niepodległość parasolkami. W imię solidarności, której bardzo potrzebujemy. W imię solidarności, którą możemy i chcemy się podzielić”. W Warszawie ruszamy z Ronda Praw Kobiet (chwilowo jeszcze nazywane Rondem Dmowskiego). W niektórych miastach idziemy pod wybrany komisariat policji partyjnej, bo już nie państwowej. W innych miejscowościach spotykamy się w innych ważnych dla nas miejscach. Wszędzie pamiętamy o tym, że nie byłoby tej rocznicy praw wyborczych kobiet bez solidarności. I że tak jak my teraz, żadna z nich nie szła sama” — czytamy dalej.

Agata Szerszeniewicz, działaczka społeczna i polityczna. Inicjatorka i współorganizatorka Olsztyńskiego Marszu Równości, członkini partii Lewica Razem:

— 28 listopada 2020 r. będziemy świętować 102. rocznicę wywalczenia przez Polki praw wyborczych — wyjaśnia działaczka. — Data ta związana jest z podpisaniem przez Józefa Piłsudskiego Dekretu o ordynacji wyborczej. Wbrew powszechnej opinii prawa wyborcze kobiet nie zostały im dane, a wypracowane dzięki rozwijającym się (jeszcze przed uzyskaniem przez nasz kraj niepodległości) ruchom emancypacyjnym na ziemiach polskich. Już rok później, w 1919, do parlamentu zostało wybranych 8 kobiet. Dopiero od tego momentu Polki zaczęły mieć realny wpływ na politykę, prawo i społeczeństwo — przypomina...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w weekendowym (28-29 listopada) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl


Komentarze (49) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do tego niżej 91.233.*.*. #3028414 | 37.201.*.* 27 gru 2020 15:29

  Jesteś normalny ? Każdy twój komentarz pod innym podpisem . Ciebie i tak się pomija w czytaniu bo nic mądrego nie napiszesz. Nie masz ty co robić. No tak, w kolejkę do MOPS-u nie musisz iść bo dziś zamknięte zapomogi.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Nudno #3016236 | 91.233.*.* 4 gru 2020 21:51

  Nudno się robi na FORUM. Poczekajmy w takim razie do 13 grudnia. W tym dniu chyba Jarosław Kaczyński spokojnie spał nie będzie, a więc będzie radosne forum.

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz

 3. odnośnie" obronczyn życia" #3015450 | 91.233.*.* 2 gru 2020 20:22

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Dzisiaj obraziła się na mnie jedna ze znajomych obrończyń życia ,która twierdziła ze przestrzega jako katoliczka wszystkich nauk kościoła. Bardzo się na mnie obraziła kiedy to jej zanegowałem. Znam ją wystarczająco długo, więc powiedziałem jej prosto z mostu że nie przestrzega wszystkich nauk kościoła. Kosciół przecież nakazuje kobiecie stracenie dziewictwa z mężem wyłącznie po ślubie ,a ona jak jej przypomniałem brała ślub przyśpieszony będąc w mocno zaawansowanej ciąży, a dobrze pamiętam że jak była panna i to że bynajmiej maż nie był jej pierwszym mężczyzna. Dziewictwo straciła z kim innym. Zaniemówiła i wściekła wyszła. Prawda boli. I niestety bardzo duża ilość takich obrończyń ma podobny życiorys. Cóz : wiek w pewnej damie wzbudził tchnienie Boże i żyje cnotą jak już grzeszyć nie może.

  1. Autor postu "odnośnie wulgaryzmów" #3015442 | 91.233.*.* 2 gru 2020 20:13

   Widzę że sztuczna cenzura i "robienie opinii" działa. Pod moim postem tyle czasu było plusowanie , az ratem w ciągu kilku sekund az 12 minusów. Widać w moderacji jest wielki przeciwnik kobiet zwłaszcza walczących o swoje normalne prawa jakie powinny być w każdym ,normalnym , świeckim kraju. Bo doktryny wyznaniowe są znacznie gorsze od doktryn komunistycznych lub faszystowskich.

   Ocena komentarza: warty uwagi (33) odpowiedz na ten komentarz

  2. Odnośnie wulgaryzmow #3015254 | 91.233.*.* 2 gru 2020 11:38

   Te wulgaryzmy na protestach nie sa znowu takie wielkie chociaż niektórzy udają ze ich one szokują .Ale z dwojga złego to jednak wolę na transparentach slowo "wyp...dalac" niż tak podobające się dla polityków PIS hasla jak "A na drzewach zamiast liści..." czy "Raz sierpem raz młotem..." Słowo "wyp..lac" jest tylko niezbyt ładne, ale tamte "ładne " hasła to po prostu zapowiedzenie morderstw -wieszania przeciwników czy ich wyrżnięcia. Tak ze wole jednak wulgaryzmy niż pogróżki zabójstw.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (49)