Mirosław Stegienko: Realny budżet gminy Olsztynek na 2021 rok [ROZMOWA]

2020-11-29 10:10:23 (ost. akt: 2020-11-27 13:12:35)

Autor zdjęcia: archiwum

Rząd wydłużył termin na uchwalenie przyszłorocznych budżetów, jednak prezydenci miast i burmistrzowie przedstawili już projekty uchwał budżetowych na 2021 rok. Zapowiadają, że mimo trudności i niższych dochodów nie zrezygnują z najważniejszych inwestycji. Rozmawiamy o tym z Mirosławem Stegienko, burmistrzem Olsztynka.
— To moment, kiedy planowane są przyszłoroczne budżety gmin. Jak obecnie wyglądają prace nad tym najważniejszym dla samorządów dokumentem?
— Obecnie budżet opiniowany jest pod względem merytorycznym. Trzeba tutaj przypomnieć, że do 8 grudnia ma być znane stanowisko komisji rewizyjnej na ten temat. To najtrudniejszy budżet w historii miasta. Radni zdają sobie sprawę, że trudna sytuacja panuje nie tylko w kraju, ale także w gminie. I podzielają moje zdanie, żeby budżet został uchwalony jeszcze w tym roku.

Nikt nie wie, jak długo potrwa epidemia i jakie będą jej ostateczne skutki. Nie możemy tego przewidzieć. Nie można powiedzieć, że lepiej będzie w lutym, bo sytuacja wciąż jest bardzo dynamiczna. Ostatnie miesiące były okresem szczególnie trudnym dla każdego z nas, ale także dla każdego samorządu w całej Polsce.

Kryzys, który nas dotknął, ma bardzo duży wpływ na finanse publiczne. Nie wiemy, jakie będą wpływy do budżetu z tytułu podatków. A trzeba dodać, że niektóre firmy zostały zlikwidowane. Próbujemy oszczędzać. Szkoły są zamknięte, więc nie dowozimy uczniów do placówek. W tej sytuacji pewne wydatki nie zostały zrealizowane. Jednak z drugiej strony ograniczone zostały również dochody.

— Jaki będzie więc przyszłoroczny budżet gminy Olsztynek?
— Naszym zdaniem przygotowaliśmy wersję budżetu, która nie jest ani optymistyczna, ani pesymistyczna. To budżet realny. Oczywiście zawsze chcielibyśmy spełnić oczekiwania dotyczące inwestycji, jednak trzeba wziąć pod uwagę sytuację finansową gminy. Uchwalając budżet gminy zawsze jest dylemat, co jest ważniejsze? To kwestia wyznaczania priorytetów.

W budżecie trzeba uwzględnić środki pozwalające na realizację głównych inwestycji, które zostały już rozpoczęte. W takiej sytuacji zawsze pozostaje niedosyt. Zarówno ze strony przedstawiających projekt — burmistrza i skarbnika, jak i ze strony tych, którzy go uchwalają. Mimo jednak niepewności związanej z rozwojem i skutkami pandemii koronawirusa nie zamierzamy zrezygnować z kontynuowania podjętych inwestycji.

— Jakie są teraz największe zagrożenia dla finansów gminy?
— Do największych zagrożeń trzeba zaliczyć rosnące koszty między innymi energii, gazu. Wyzwaniem są też podwyżki wynagrodzeń minimalnych. W jednostkach budżetowych gminy wiele osób ma pensję minimalną. Obecnie wynosi ona 2600 zł, a od stycznia będzie to 2800 zł. Od 1 września tego roku o 6 proc. podniesiono również pensje nauczycieli. Są to sytuacje niezależne od nas, ale też musimy je uwzględnić w budżecie.

— Wiadomo jednak, że gmina Olsztynek będzie nadal starała się pozyskiwać środki zewnętrzne.
— Składamy kolejne wnioski, ale już dziś wiemy, że pewne środki otrzymamy. Jednak, jak wspomniałem wcześniej, sytuacja jest bardzo dynamiczna. Spodziewamy się środków z Funduszu Dróg Samorządowych. Nie możemy jednak określić, ile pieniędzy ostatecznie uda się pozyskać na te wydatki.

— Gmina Olsztynek przyciąga na szczęście przedsiębiorców, którzy realizują inwestycje i — co ma kapitalne znaczenie — dają miejsca pracy.
— Mamy dużego pracodawcę, jakim jest Zalando, który wciąż potrzebuje pracowników. Nabory są cały czas ogłaszane, jednak problemem jest brak chętnych do pracy. Chociaż osoby, które już tam pracują, podkreślają, że warunki zatrudnienia są dobre. Pracodawca zapewnia pakiet socjalny, obiady, dojazdy.
Trzeba też podkreślić, że od lat mamy dużego pracodawcę — firmę Tymbark. Potrzebni są kierowcy, pracownicy magazynowi, operatorzy wózków. Patrząc z perspektywy pandemii, sytuacja na rynku pracy w gminie Olsztynek nie jest taka zła.

W gminie Olsztynek są także nowi inwestorzy. Wydaliśmy już kolejne pozwolenia na budowę. Wśród inwestorów jest sieć sklepów Dino. Kolejny inwestor postawi halę magazynową. Tam też będą miejsca pracy.

— Podsumowując, co będzie jednak takim największym wyzwaniem?
— Chciałbym zaapelować do mieszkańców naszej gminy. To od naszej odpowiedzialności, naszych decyzji, które podejmiemy teraz, zależy, jaki będzie początek roku. Rok 2020 był trudny i skomplikowany dla nas wszystkich. Mam jednak nadzieję, że w przyszłym roku złapiemy oddech i odzyskamy normalność.

Katarzyna Janków-Mazurkiewicz

***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl

Dla mojego zdrowia i innych noszę maseczkę uszyta przez grupę #PogromcyKoronawirusa Pozdrawiam Beata Jakubiak z Wójtowa
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, który reprezentuje Zarząd Województwa w Wojewódzkim Sztabie Kryzysowym: Maseczka to wyraz szacunku wobec osoby spotkanej w sklepie czy na ulicy.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

To My rodacy w Hamburgu
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Marlena Wysocka z Lubawy
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Aldona Wykowska, Olsztyn, sekretarka medyczna
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Mirosław Urbanowski z Nowego Miasta Lubawskiego, trener i działacz Nowomiejskiego Klubu Sportowego — W obecnej sytuacji maseczka na twarzy, to podstawa. W przestrzeni publicznej i nie tylko, z tym „gadżetem” się nie rozstaję, tym bardziej że codziennie spotykam na swojej drodze sporo osób. Epidemia wymusza na nas dyscyplinę noszenia maseczek i zachowania dystansu. Do tego szczerze namawiam.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Sławomir Staszak, Szczytno: Maseczka ochronna jak sama nazwa wskazuje powinna chronić, ale oczywiście przy odpowiednim stosowaniu. Lepiej się zabezpieczać niż później chorować i płakać. Może nie jest to 100-procentowa ochrona, ale zawsze zmniejsza ryzyko. Gdyby wszyscy stosowali się do wytycznych, nosili maseczki, dezynfekowali ręce pewnie wirus nie rozprzestrzeniłby się tak bardzo. Zakładając maseczkę chronię nie tylko siebie ale i innych.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Tomasz Białkowski, pisarz z Olsztyna: "Według mnie noszenie maseczek to kwestia zwykłej ludzkiej przyzwoitości".
Fot. Zbigniew Woźniak
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Maciek Pietrzak z Bartoszyc z kolegą
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Lody w Samascott Market, Kinderhook, NY.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Tomasz Głażewski, radny miasta Olsztyna Noszę. By chronić innych i siebie
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Norbert Gierczak, Kolno
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Wojciech Wyza, projektant z Olsztyna: Noszę maseczkę, ponieważ chcę, by ludzie wokół mnie czuli się pewniej w tych trudnych czasach.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Zbigniew Staniszewski, olsztyński mistrz Europy strefy centralnej w rallycrossie - Maski i higiena sanitarna są konieczne i nieodzowne. W mojej firmie i w zespole rallycrossowym maseczki nosimy nieustannie już od marca.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Małgorzata Jackiewicz-Garniec Kierownik Muzeum Warmińskiego w Lidzbarku Warmińskim, autorka książki „Pałace i Dwory dawnych Prus Wschodnich” — Nosze maseczkę, bo dbam o siebie i ludzi wokół, i wiem, że ten dziwny czas minie.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Pracujemy w maskach i czekamy na zamaskowanych czytelników :) Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Olsztynie
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Agnieszka Skrycka, wokalistka: Noszę maseczkę, bo chcę, żeby było normalnie, chcę grać koncerty
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Wojciech Żaliński, siatkarz Indykpolu AZS Olsztyn - Niestety, nie udało mi się uciec przed koronawirusem. Zróbcie wszystko, by w waszym przypadku było inaczej. Respektujcie zasady, stosujcie się do restrykcji i dbajcie o siebie. COVID to nie żart!
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Przemysław Opalach, bokser: Noszę maseczkę, bo nie chcę nikogo zarazić. Samego siebie też nie!
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Jacek Drążkowski, astronom, nauczyciel z Lidzbarka Warmińskiego — Noszę maseczkę, ponieważ jestem nauczycielem i w ten sposób daję dobry przykład uczniom
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Marcin Malewski, piłkarz ręczny Warmii Energi Olsztyn: Bądźmy odpowiedzialni i nośmy maseczki! W ten sposób dbamy o siebie, naszych najbliższych oraz o tych wszystkich, z którymi się spotykamy. Myjcie ręce i zachowujcie dystans. Razem uda się nam przetrwać ten trudny czas.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Maciej Brzoska, aktor filmowy, serialowy i teatralny: Noszę maseczkę, bo dbam o siebie i innych
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Marta Andrzejczyk, olsztyńska wokalistka i aktorka Białego Teatru: Chodzę w maseczce, bo tak trzeba, bo takie mamy obostrzenia. Ale zakrywam też nos i usta, bo chcę chronić osoby starsze. W tym moją mamę. Noszę maseczkę też dla lepszego samopoczucia. Nie wnikam w medyczne sprawy, bo się na nich nie znam. Ale gdy ją mam, myję ręce i trzymam dystans, czuję się bezpieczniej.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Andrzej Kuber, uczestnik finału II edycji programu Ninja Warrior Polska: W tych trudnych czasach nadal ważne jest, by realizować marzenia oraz walczyć o lepsze jutro, ale należy robić to odpowiedzialnie i z głową. Dbać o swoje zdrowie i zdrowie najbliższych.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Krzysztof Zakręta z Iławy: W czasach Covid-19 noszę maseczkę, myję i dezynfekuję ręce bo szanuję Ciebie, bo jesteście dla mnie ważni. Do zobaczenia.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Radosław Skrodzki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku — Noszę maseczkę, bo chronię nie tylko siebie, ale przede wszystkim innych, abyśmy jak najszybciej mogli wrócić do normalnego życia.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Adrian Durma, Elbląg, sportowiec
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Anna Wasilewska, Poseł RP Potrzebna nam samodyscyplina...nośmy maseczki, zachowujmy dystans, dezynfekujmy ręce. Moja maseczka ochroni Ciebie, Twoja ochroni mnie. Dbajcie o siebie, swoich bliskich i wszystkich wokół. Przez wspólne działania możemy skrócić ten bardzo trudny czas pandemii.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Agnieszka Romanowska, pielęgniarka, Bisztynek
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Pozdrawienia z podròży PKP IC. Violetta Pliszka i Samuel
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Monika Zuber, pastor Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego (parafia Ełk)
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Marcin Horczak Lidzbark Warmiński Zakryj nos i usta.. to nic nie kosztuje, ani nie boli.. a dzięki tej prostej rzeczy chronisz siebie i innych
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA ZDROWIE SWOJE I SPOŁECZNOŚCI WARMII I MAZUR - TO NASZ PRIORYTET NA CZAS PANDEMII! Nie dajmy się zarazie! Zachowywanie zasad sanitarnych jest szczególnie ważne. Zakładajmy maseczki, unikajmy skupisk ludzkich, zachowujmy higienę, myjmy ręce, nie dotykajmy nimi oczu, ust i nosa. Apelujemy o ostrożność i rozsądek! Z wyrazami szacunku, Paulina Kucińska, Rzecznik Prasowy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej "TERYTORIALSI - zawsze gotowi, zawsze blisko"
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Wojciech Dereszewski, wójt gminy Kurzętnik i osoba czynnie uprawiajaca sport. — Obecna sytuacja epidemiczna zobowiązuje każdego z nas do noszenia maseczek i zachowania dystansu. Trzeba chronić siebie i innych przed koronawirusem, a przecież wszyscy chcemy być zdrowi i musimy normalnie funkcjonować. Zalecam zachowywanie tych zasad dla bezpieczeństwa swojego i innych. Nie zapominajmy o maseczkach, ja noszę ją codziennie. ul
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Dawid Dziarkowski, aktor Noszę maskę, bo moja przyjaciółka straciła w ciągu trzech dni tatę i dziadka z powodu Covid-19. Nie chcę przyczyniać się do rozprzestrzeniania wirusa. Po kilku bezpośrednich relacjach osób, które miały kontakt z koronawirusem, wierzę im, a nie youtuberom głoszącym hasła o rzekomej "plandemii"
Fot. Archiwum prywatne
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Bartłomiej Huszcza 22 lata, uczeń w Policealnym Studium Zawodowym
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Małgorzata Firkowska, Olsztyn
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Paulina Brodowska, Wydminy
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Maciej Brzoska, aktor filmowy, serialowy i teatralny: Noszę maseczkę, bo dbam o siebie i innych
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Grzegorz Witkowski, artysta-rzemieślnik z Olsztyna
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Proszę Was nośmy maseczki ale róbmy to w prawidłowy sposób. Zakrywajmy USTA I NOS. Pozdrawiam Iwona Dobre Miasto
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5