Porody w pandemii

2020-11-27 12:10:19(ost. akt: 2020-11-27 08:13:17)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Unsplash

Okres ciąży jest dla wielu kobiet czasem nie tylko wielkiej radości, ale i stresu. Teraz, w obliczu pandemii koronawirusa, zdenerwowanie przyszłych mam jest jeszcze większe. Dlatego tłumaczymy, jak wygląda poród i opieka nad kobietami ciężarnymi w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie.
Narodziny dziecka to dla wielu osób największy cud świata. W Szpitalu Miejskim w Olsztynie rocznie rodzi się około 1400-1600 noworodków. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, koronawirus nie wpłynął znacznie na liczbę porodów odbieranych w placówce. Kobiety z Warmii i Mazur wybierają ten szpital ze względu na fachową i troskliwą opiekę, którą zapewniają lekarze oraz wyspecjalizowane położne.

Głównym celem, który przyświeca personelowi medycznemu jest bezpieczeństwo matki i dziecka. W Szpitalu pracuje profesjonalny zespół lekarzy i położnych. Całodobową opiekę nad pacjentkami pełnią lekarze ginekolodzy z drugim stopniem specjalizacji, neonatolog i anestezjolog, którzy sprawują opiekę nad pacjentkami i nadzorują przebieg porodów. W Szpitalu całodobowo dostępny jest lekarz kardiolog, chirurg i radiolog. Wyposażenie oddziałów w specjalistyczny sprzęt oraz baza diagnostyczna szpitala (Laboratorium, Pracownia Radiologiczna, USG, Punkt Krwiodawstwa) zwiększają komfort bezpieczeństwa pacjentów.

Z uwagi na pandemię w Szpitalu wprowadzono procedury minimalizujące ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa w tym procedurę przyjmowania kobiet ciężarnych na oddział. W celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkie pacjentki przyjmowane do Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie, w tym pacjentki ciężarne są testowane w kierunku zakażenia wirusem COVID 19.
Ciężarne zdrowe przebywają w oddziale do chwili porodu i najczęściej wypisywane są wraz z dzieckiem na drugi lub trzeci dzień po porodzie. Pacjentki położnicze z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS - COV – 2 poddawane są izolacji w oczekiwaniu na wynik. Jeżeli zakażenie potwierdzi się, wówczas przyjmowane są do oddziału covidowego, w którym pozostają pod opieką do chwili porodu. U takich pacjentek może wystąpić częściej wskazanie do zakończenia ciąży cięciem cesarskim, aby uchronić matkę przed ewentualnymi powikłaniami z powodu zakażenia koronawirusem — mówi prof. dr hab. n. med. Marcin Jóźwik, koordynator Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie.

Szpital jest przygotowany na odbieranie porodów kobiet chorych na Covid-19 od 32-tygodnia ciąży. Specjalnie z myślą o nich w szpitalu utworzony i wyizolowany został oddział z salą operacyjną, a kobiety mają do dyspozycji jedno- lub dwuosobowe pokoje. Co warto podkreślić pacjentki zdrowe i zakażone koronawirusem przebywają na oddzielnych piętrach pionu ginekologiczno – położniczego, mają inne sale porodowe i specjalną, wykwalifikowaną opiekę medyczną.

Wytyczne sanepidu oraz towarzystw naukowych zalecają, aby dziecko zaraz po porodzie zostało odizolowane od chorej matki. Kobieta ma jednak wybór. Może podpisać oświadczenie, że bierze odpowiedzialność za swoje dziecko i zaopiekuje się nim na własne ryzyko. — Po porodzie dzieci chorych matek pozostają pod opieka neonatologów, a następnie przekazywane są pod opiekę zdrowym członkom rodziny, gdyż aktualne zalecenie wskazuje na konieczność izolacji zdrowego dziecka od chorej matki przez okres około 10 dni. Matkom zalecamy zgłaszanie się do nas z własnym laktatorem, aby stymulować produkcję pokarmu. W ten sposób po wyjściu ze szpitalu mama będzie mogła bez problemu karmić swoje dziecko — mówi koordynator kliniki.

Choroba jest dla wszystkich nowa, cały czas się jej uczymy. Prawdopodobnie ryzyko zakażenia płodu koronawirusem jest bardzo niskie. Ale nie da się tego wykluczyć. A byłoby straszną krzywdą, gdyby któreś z dzieci zaraziło się od matki i zmarło. Dlatego warto zachować zdrowy rozsądek i mieć na uwadze przede wszystkim dobro dziecka — dodaje.

Kobiety, które zdecydują się na rozłąkę z dzieckiem, ale również te, które po prostu potrzebują opieki lub pomocy, mogą liczyć na fachową opiekę psychologa, doświadczonych lekarzy, położnych oraz całego personelu. — Rozumiemy, że kiedy pacjentki planowały ciąże 9 miesięcy temu, to nikt z nas nie mógł przewidzieć, że będzie epidemia, że będą takie problemy. Wszyscy byli zaskoczeni. My wolelibyśmy, żeby dzieci były z matkami, bo jest to naturalny proces, jednak w tej chwili uznaje się, że dla dziecka nie jest to całkowicie bezpieczne i tych zaleceń się słuchamy. Jednak wszystkim kobietom zapewniamy jak najlepszą opiekę i wsparcie — podkreśla prof. Jóźwik.

Ze względu na bezpieczeństwo pacjentek i rodzących w szpitalu zawieszone zostały porody rodzinne. Obowiązuje również zakaz odwiedzin dla całego szpitala.
Niestety zachorowań jest coraz więcej, dlatego staramy się mamom i ich dzieciom zapewnić maksimum bezpieczeństwa. Staramy się również, aby nasz personel nie był niepotrzebnie narażony na zakażenie, dlatego ograniczyliśmy kontakt z osobami z zewnątrz. Oczywiście porody rodzinne były u nas kultywowane od zawsze i gdy tylko pojawi się zalecenie, że można je przywrócić, to zrobimy to w pierwszej kolejności. Zależy nam, żeby nasze pacjentki czuły się komfortowo, miło i rodzinnie, ale jeszcze bardziej zależy nam, aby były zdrowe — dodaje ginekolog.

W naszym szpitalu pacjentki mają zapewnioną dobrą opiekę i komfort pobytu. Są zadowolone, co widać chociażby po wypełnionych ankietach i kierowanych do nas licznych podziękowaniach. Małą niedogodnością jest z pewnością brak możliwości rodzenia razem z partnerami, ale ze względu na stan epidemiologiczny jest to najlepsze rozwiązanie zarówno dla pacjentek jak i dla nas. Jeśli chodzi o przekazanie ubranek dla dziecka lub potrzebnych artykułów dla matki, można jest dostarczyć na Izbę Przyjęć i zostaną one przekazane odpowiedniej osobie — opowiada Danuta Piskorz, położna koordynująca oddziału klinicznego ginekologiczno-położniczego Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.

Przyszła mama nie powinna jednak czekać z przygotowaniami, ponieważ poród może nastąpić w najmniej oczekiwanym przez nią momencie. — Panie powinny pamiętać o zabraniu przede wszystkim dokumentacji, takiej jak np. dowód osobisty, aktualny dowód ubezpieczenia, karta przebiegu ciąży oraz wyniki badań — informuje położna. — Najważniejsze, by zapakować ze sobą… spokój. Dzięki temu mamy będą mogły w pełni cieszyć się przyjściem na świat dziecka — dodaje położna koordynująca Danuta Piskorz.

Za profesjonalizm oddział położniczo – ginekologiczny był wielokrotnie nagradzany. Jako dwunasty oddział w Polsce otrzymał w 1995 r. tytuł „Szpitala przyjaznego dziecku” czyli tytuł nadawany oddziałowi położniczemu, który spełnia kryteria wyznaczone i kontrolowane przez UNICEF (nadaje go Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią). Aby go otrzymać Szpitale muszą przestrzegać „10 kroków do udanego karmienia piersią”, m.in. pomagać w karmieniu piersią już w pierwszych minutach po porodzie i umożliwić przebywanie matce z dzieckiem przez całą dobę. W 2019 r. Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie poddał się powtórnemu audytowi i ponownie otrzymał zaszczytny tytuł „Szpitala przyjaznego dziecku”.

Przy szpitalu działa również Szkoła Rodzenia, której zadaniem jest przygotowanie kobiet do porodu oraz promowanie zachowań prozdrowotnych z udziałem lekarza, położnej, psychologa i dietetyczki. — Szkoła rodzenia przy Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie istnieje już od 20 lat. Zajęcia prowadzone są codziennie, a na nich przyszła mama przygotowuje się do porodu, zdobywa wiedzę na temat życia płodowego dziecka, fizjologii porodu oraz opieki nad dzieckiem w pierwszych tygodniach po porodzie. Sala spełnia warunki epidemiologiczne i kobiety mogą tam ćwiczyć razem z mężami — podkreśla Danuta Piskorz.

Oddział położniczy wspierany jest także przez położną laktacyjną i specjalnie dedykowaną im dietetyczkę. Pacjentki, zarówno przed porodem jak i po porodzie w Szpitalu Miejskim w Olsztynie mają zapewnione konsultacje dotyczące ich żywienia i karmienia swoich pociech ponieważ prawidłowa dieta kobiety zarówno przed, jak i w czasie ciąży, ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Każda pacjentka opuszczając szpital, otrzymuje ,,informator dietetyczny", zawierający porady i wskazówki dotyczące właściwego żywienia jej i jej pociechy.

Zapraszamy wszystkie kobiety – te zdrowie jak i te z infekcją Covid. Każda odnajdzie tutaj przyjazny uśmiech oraz profesjonalną i kompetentną opiekę. I lepiej nie szukać informacji na forach internetowych, a po prostu porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym. Jeśli mają jakiekolwiek wątpliwości, każda z nich może również zadzwonić na izbę przyjęć i dopytać — zapewnia prof. Marcin Jóźwik.




Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl