Pięć dziennych DPS-ów od nowego roku

2020-11-26 19:09:24 (ost. akt: 2020-11-26 19:11:55)   Artykuł sponsorowany
Zmiany w strukturze Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Decyzją olsztyńskich radnych od stycznia w stolicy Warmii i Mazur o jeden zmniejszy się liczba Dziennych Domów Pomocy Społecznej.
Dotychczas w stolicy Warmii i Mazur funkcjonowało sześć DDPS-ów. Wraz z końcem roku działać przestanie ten zlokalizowany w budynku domu "Kombatant" przy ul. Fałata.
W rzeczywistości tamten DDPS nie jest aktywny od marcowego wybuchu pandemii koronawirusa. Powierzchnia wykorzystywana na potrzeby dziennego domu pomocy została wówczas udostępniona działającemu tam całodobowo domowi "Kombatant", który zarządza budynkiem.
- Takie decyzje zostały podjęte ze względu na bezpieczeństwo osób cały czas przebywających w domu przy ul. Fałąta - wyjaśnia dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Elżbieta Skaskiewicz. - Funkcjonowanie w tym miejscu domu dziennego zwiększało ryzyko transmisji koronawirusa. Osoby, które były podopiecznymi placówki, opiekują się teraz inne DDPS-y z terenu miasta.
Dzienny Dom Pomocy Społecznej przy ul. Fałata był przeznaczony dla osób niepełnosprawnych, w podeszłym wieku oraz samotnych. Świadczył usługi dziennego pobytu w zakresie ćwiczeń usprawniających, posiłku, dostępu do kultury, organizacji czasu wolnego oraz terapii zajęciowej. Z jego usług mogło korzystać 30 osób.
Koszt prowadzenia działalności tej placówki w 2019 roku wyniósł nieco ponad 151 tys. złotych. Do końca września tego roku - 55,7 tys. złotych.
W strukturze Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej od stycznia pozostanie pięć Dziennych Domów Pomocy Społecznej:
* przy ul. M. Orłowicza,
* przy ul. Mickiewicza17/1 ("Nasza Chata"),
* przy ul. Świtezianki ("Nasz Dom"),
* przy ul. E.Plater (dla Osób Niepełnosprawnych),
* przy al. Piłsudskiego (dla Osób Chorych na Cukrzycę).