Gdzie praca społecznie użyteczna?

2020-11-26 19:06:00(ost. akt: 2020-11-26 19:06:53)   Artykuł sponsorowany
Kary ograniczenia wolności albo grzywny w pewnych sytuacjach mogą oznaczać, że skazani nieodpłatnie pracują na rzecz społeczeństwa. Co roku wskazujemy miejsca, w których taka praca może być wykonywana.
W 2021 roku skazani będą wykonywać nieodpłatną, kontrolowaną pracę na cele społeczne oraz pracę społecznie użyteczną w czternastu podmiotach, których założycielem jest gmina Olsztyn. Zapotrzebowanie jest znacznie większe, niż liczba osób, które mogą wykonywać takie obowiązki.
Przewidywana liczba skazanych zobowiązanych do wykonywania pracy to 381 osób. Średni wymiar kary ograniczenia wolności przypadający na jednego skazanego za wykroczenie wynosi 40 godzin, a skazanego za przestępstwo 150 godzin. Natomiast wyznaczone zakłady pracy w 2021 roku mogą przyjąć 1812 skazanych, czyli o 1431 więcej niż wynika z potrzeb Sądu Rejonowego.
- Jako że przeważająca większość skazanych to osoby bez kwalifikacji, bądź z niskimi kwalifikacjami, powinny być kierowane do prostych prac fizycznych, takich jak prace porządkowe czy konserwatorskie - mówi dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Olsztyna, Mieczysław Wójcik. - Dla ukaranych z orzeczonym lekkim oraz umiarkowanym stopniem niepełnosprawności został wyznaczony Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.
Wśród jednostek, w których będą realizowane prace społecznie użyteczne są przede wszystkim szkoły i przedszkola. Poza tym Miejski Szpital Zespolony, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Schronisko dla Zwierząt. Skazani będą tam zajmować się głównie zadaniami remontowymi, konserwatorskimi oraz porządkowymi.