Konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego [VIDEO]

2020-11-26 10:06:44(ost. akt: 2020-11-26 10:29:35)

Autor zdjęcia: Kancelaria Premiera/twitter

Trwa właśnie konferencja prasowa Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. — Nasze instrumenty walki z kryzysem przynoszą rezultaty — mówi premier.
— Od 9 miesięcy zmagamy się ze skutkami pandemii nie tylko w obszarze zdrowotnym, ale także gospodarczym. Nasze instrumenty walki z kryzysem przynoszą rezultaty. Mamy światełka w tunelu pod względem bezrobocia i aktywności ekonomicznej - to są dobre wskaźniki — tymi słowami premier rozpoczął wystąpienie.

— Państwo nie zostawiło pracowników i przedsiębiorców samych sobie. Dane z Narodowego Banku Polskiego mówią, że Polska w 2020 będzie miała prawdopodobnie największą nadwyżkę na rachunku bieżącym. To świadczy o zdolności Polski do odpowiedzi na trudne czasy — dodał.

— Te sygnały nie zadziały się bez przyczyny, którą są nasze działania, które pozwoliły ocalić miejsca pracy, działania jak postojowe czy bezpośrednie dotacje dla mikro i małych firm. Będziemy te działania wspierające pracowników i przedsiębiorców kontynuować — zapewnił.

— Ten kryzys jest głęboki - my analizujemy nasze instrumenty finansowe i chcemy ratować miejsca pracy, bo nie jesteśmy głusi na wołania o ratowanie gospodarki. Potrafiliśmy odpowiedzieć na kryzys i uratować miejsca pracy.

— Od naszej wspólnej odpowiedzialności zależy jak szybko uda się nam wyjść z tego gospodarczego dołka. Chcę byśmy z ogromną odpowiedzialnością podeszli do epidemii - bo to jest sprzężenie zwrotne, bo jest ryzyko trzeciej fali jeśli nie będziemy odpowiedzialni.

— Gospodarka i stan epidemii to dwa mechanizmy ze sobą powiązane, a przed nami trudne miesiące. Aktualne obostrzenia dotknęły konkretne branże, ale stosujemy instrumenty, dzięki którym Polska jest liderem wzrostu produkcji przemysłowej w UE we wrześniu 2020 — kontynuował premier.

— Dziś prezentujemy Tarczę Finansową 2.0. Dla branż najbardziej potrzebujących szykujemy wsparcie. Takie branże to: turystyka, kultura, rozrywka, gastronomia. Jest tych branż, opierając się o PKD, około 40.

— Tarcza Finansowa 2.0 to co najmniej 35 mld zł dla małych firm, MŚP oraz dla dużych firm. Za te firmy odpowiedzialność bierze państwo polskie. Ratujemy miejsca pracy. Całe branże mogłyby być zmiecione gdyby nie te rozwiązania w ramach Tarczy 2.0 — wyjaśnił. — To będą takie rozwiązania jak dotacje bezzwrotne dla mikrofirm, to postojowe, to świadczenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych czy zwolnienia ze składek na ZUS.

— Rok 2021 będzie rokiem przełomu gospodarczego. Musimy się szybko odbić po roku 2020. Udało nam się uratować branże w ramach naszych działań wiosennych, teraz wprowadzamy Tarczę Finansową 2.0., która pomoże kolejnym branżom.

— Polska odpowiada na wyzwania gospodarcze. Staramy się z jednej strony minimalizować deficyt budżetowy, ale też uratować jak najwięcej miejsc pracy, dbając też o eksport oraz o inwestycje.

— Dziś podstawowym pytaniem nie jest pytanie kiedy wyjdzie Polska i Europa z kryzysu. Dzisiaj podstawowe pytanie to jak Polska i Europa wyjdą z kryzysu poprzez wykorzystanie elementów struktury popytowej, przez inwestycje i promocję eksportu.

— Innowacyjność Polaków ma najlepsze wyniki w czasach III RP, ale chcemy tego jeszcze więcej. Chcemy, by w przyszłości polscy pracownicy zarabiali jak najwięcej.

— Dziś potrzebne jest ratowanie branż w najtrudniejszej sytuacji, a w 2021 wspieranie przedsiębiorców pod względem inwestycyjnym, gospodarczym i biznesowym, a także pracowników, by Tarcza Finansowa 2.0 okazała się jak najbardziej skutecznym mechanizmem.

— Ta wojna z wirusem nie skończyła się jeszcze, ale państwo polskie może obiecać jedno - na pewno nie pozostawimy przedsiębiorców i pracowników samym sobie. Będziemy robić wszystko dla ratowania miejsc pracy i potencjału gospodarczego polskich przedsiębiorców — zakończył.


***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. KAZIMIERZ #3013018 | 83.20.*.* 27 lis 2020 11:31

  Gonić tą łajzę kłamliwą i tylko stoją na tych konferencjach prasowych i machając tymi kiełbasianymi łapkami łżą aż się kurzy i w Żadnym procencie im nie wierzcie to są perfidni kłamcy

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Zaradny #3012934 | 10.10.*.* 27 lis 2020 08:05

  Puste słowa i frazesy jak za komuny. Wystarczy wyłączyć TV i wyjść na ulicę, popytać ludzi jak jest. Rzeczywistość jest coraz gorsza i to zasługa tego rządu. my dorośli mamy przes.... a najgorsze, ę nasze dzieci bedą to jeszcze spłacać. Tak zadłużyli i wyprzedalk kraj. A zaczęło się w Magdalence.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Z PISZA 81.15** #3012848 | 81.15.*.* 26 lis 2020 21:00

  HAHAHAHAHA CO NAM PANIE JESZCZE DASZ.......???????????? KŁAMCO

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz

 4. lwx #3012745 | 83.20.*.* 26 lis 2020 17:11

  Niestety chyba przyjdzie mi przeżyć w całym moim żywocie w kraju, gdzie zawsze rację miała jedyna słuszna siła narodu. Inni byli zawsze głupsi. Niestety to my zawsze byliśmy bici w du.ę. Choć zawsze mieliśmy rację.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. Mazur #3012720 | 79.124.*.* 26 lis 2020 16:42

  dziękujemy tobie łaskawco za świetlaną przyszłość dla Nas i dla następnych pokoleń , którą funduje twoja partia

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (11)