Quantcast

Czwartek, 28 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Polskie Babcie pokazują swój sprzeciw

2020-11-25 18:10:12 (ost. akt: 2020-11-25 14:06:10)

Autor zdjęcia: Polskie Babcie/ Facebook

Polskie Babcie, które co czwartek protestują na rondzie de Gaulle’a w Warszawie, ostatnio zaangażowały się w protesty Strajku Kobiet. Kim są aktywistki, dla których wiek nie ma znaczenia, ale wartości, w imię których wychodzą na ulice?

O Polskich Babciach stało się głośno po aresztowaniu Katarzyny Augustyniak, znanej jako „Babcia Kasia”. Przypomnijmy, 10 listopada na Krakowskim Przedmieściu z tęczową torbą na ramieniu kobieta próbowała dostać się na pl. Piłsudskiego, który tego dnia był zamknięty dla przechodniów. Miejsce zabezpieczała policja i wojsko, ponieważ było zarezerwowane na obchody miesięcznicy smoleńskiej.

Gdy kobieta próbowała skręcić w ul. Królewską, drogę zagrodziła jej policja. Nie odpuściła i negocjowała z policjantami, żeby ją przepuścili. Przekonywała, że inne osoby nie zostały zatrzymane w drodze na plac. Kiedy po raz kolejny odmówiła wylegitymowania się, policjanci wnieśli ją do radiowozu i zawieźli na komendę. Areszt opuściła po niemal pięciu godzinach od zatrzymania.

Polskie Babcie zaczęły protestować w 2018 roku. Powodem było Święto Niepodległości 11 listopada 2018 r., kiedy przedstawiciele rządu w towarzystwie skrajnej prawicy szli w tzw. marszu niepodległości. 1 marca 2018 po raz pierwszy stanęły na rondzie de Gaulle’a z transparentami, na których umieściły hasła: „Polska bez Przemocy” oraz „Polskie Babcie walczą o miłość dla wnuków”.

Od tamtej pory grupa emerytek co tydzień gromadzi się, żeby pokazać swoje niezadowolenie z obecnej władzy. Buntują się, bo chcą zadbać o lepszą przyszłość dla swoich wnuków i wnuczek.

Krystyna Piotrowska, jedna z inicjatorek akcji, nie chce — jak mówi — aby młodzi ludzie musieli spłacać długi, które państwo zaciąga. Chciałaby, aby żyli w kraju, w którym ludzie się jednoczą, a nie dzielą.

Grupa powstała spontanicznie. Początkowo liczyła 15 osób. Teraz pod hasłem „Polskie Babcie” zrzeszają się tysiące kobiet z całej Polski, które przyjeżdżają do Warszawy. Protestują przeciwko wszystkiemu, z czym się nie zgadzają. Ich grupa stała się popularna, bo pokazały twarz współczesnej polskiej babci...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w środowym (25 listopada) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.plPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (33) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. WIELKI SZACUNEK #3012967 | 91.233.*.* 27 lis 2020 09:08

  WIELKI SZACUNEK DLA WSPANIAŁEJ ORGANIZACJI ''POLSKIE BABCIE'' I JEJ POSTĘPOWEJ DZIAŁALNOSCI PRZECIWKO TOTALITARYZMOWI I CIEMNOGRODOWI KATOPISLAMSKIEMU

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Odnośne wchodzenia do kościołów #3012958 | 91.233.*.* 27 lis 2020 08:54

  Wreszcie dzięki strajkom kobiet zostało przełamane psychiczne bariery które dotychczas nie pozwalały na protest w kościele . W koncu totalnie od wielu lat zajmuje sie w ramach protestów budynki publiczne, wypisuje różne hasła na murach ,to dlaczego kościól ma być traktowany inaczej? Normalny budynek, parę figurek i malowideł, a ksiądz to tez czlowiek robiony takim samym interesem jak wszyscy ,a nie złotą kaczką wyskakująca z rozporka. Słusznie że weszli ,tym bardziej ze ta instytucja wymaga obecnie kontroli społecznej i mocnej krytyki. T oni stali za namówieniem PIS do zerwania kompromisu aborcyjnego ,więc okupacja tych budynków w ramach protestów była jak najbardziej zasadna. To tam jest stwierdzona pedofilia, więc wchodzenie ludzi i kontrolowanie co dzieje się z dziećmi -ministrantami jest aż nadto zasadne. Więc nie krzyczmy o jakiejś "orofanacji" Nikt niczego nie profanował ,a wreszcie młodzi ludzie otrzęśli się z katolskiego gniazda zabobonów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Przepowiednia #3012952 | 91.233.*.* 27 lis 2020 08:40

  W niedługiej przyszłosci mozna przypuszczać że Kaja Godek i jej zwolennicy złożą wniosek o sprawdzenie zgodności z Konstytucją prawa do aborcji w przypadku dziecka poczętego ze stosunku kazirodczego lub w wyniku gwałtu. W końcu ze stosunku kazirodczego dziecko urodzi się niepełnosprawne, a wiec ma prawo do zycia jak każde tego typu dziecko. A dziecko z gwaltu także winy nie ponosi, wiec także ma prawo do życia. Prezydent na wypadek protestów przygotuje projekt ustawy w którym będzie dopuszczalnośc aborcji w przypadku gwałtu ze szczególnym okrucieństwem .Do interpretacji pojęcia "szczególne okrucieństwo " będzie upoważniony wyłącznie zespół ekspertów sądowych w skład którego będa wchodzić: Proboszcz miejscowej parafii, Przedstawiciel Kurii i jako czynnik społeczny przedstawiciel Akcji katolickiej. Ich opinia nie będzie podlegać odwołaniu .Będzie ostateczna. Będzie to więc "kompromis" .Ta ze czekajmy .Kaja Godek i jej ekipa oraz protektorzy cywilni i kościelni nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Mam nadzieję że działalność Marty Lampark, Klementyny Suchanow i Wspaniałych Polskich Babć zapobiegnie temu piekielnemu scenariuszowi nazywanemu słusznie Piekłem Kobiet

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Normalni ludzie #3012716 | 91.233.*.* 26 lis 2020 16:31

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Normlni ludzie to czekają kiedy to idiotyczne zerwanie przez PIS kompromisu aborcyjnego zostanie odkrecone i znowu wróci normalnośc. I o to walcza miedzy innymi protestujacy w tym Polskie Babcie.Chwał im za to.Dziekuję za wasze poświecenie dla milionów Polek w walce o ich prawa obywatelskie i godnośc oraz w alce ze zniewoleniem koscielno pisowskim.

  1. Ciamajdan #3012711 | 37.248.*.* 26 lis 2020 16:26

   Normalni ludzie są już zmęczeni tymi protestami

   Ocena komentarza: warty uwagi (23) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (33)