30 hektarów lasów pod kolejny etap S16

2020-11-25 15:10:49(ost. akt: 2020-11-25 14:32:53)

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Mrągowo

Niedługo ruszy budowa trasy S16 na odcinku Borki Wielkie-Mrągowo. To kolejny etap powstawania szybkiego połączenia Olsztyna i Ełku. Niestety wiąże się to również z wycinką drzew. Nadleśnictwo Mrągowo przekaże pod budowę 30 hektarów lasów.
Teraz drogą ekspresową możemy dotrzeć z Olsztyna do Borek Wielkich. Ale...
— Już niedługo zaczną się działania związane z budową drogi szybkiego ruchu przez sam środek Mazur. Dzięki tej drodze ruch tranzytowy będzie omijał na tej trasie miasta — mówi Natalia Majka z Nadleśnictwa Mrągowo.

Budowa drogi z Borek Wielkich do Mrągowa stawia przed mrągowskimi leśnikami ogromne zadanie, ponieważ ten odcinek przebiega przez lasy, które nadzoruje Nadleśnictwa Mrągowo. Przygotowania do budowy przewidują wycinkę drzew.
— Wiemy, jak miejscowa ludność dba i szanuje lasy i dlatego chcemy wszystkich uspokoić. Lasy, które zostaną wycięte, są poddawane specjalistycznej ekspertyzie przyrodniczej i są opiniowane przez Regionalną Dyrekcje Ochrony Środowiska w Olsztynie. Wycinka lasów będzie obejmowała lasy leśnictw Surmówka, Sarż i Kromnice. Na trasie są planowane 3 przejścia dla zwierzyny grubej (większej), które są zlokalizowane przy kompleksach leśnych, a także wiele innych dla średniej i drobnej zwierzyny — wyjaśnia Natalia Majka.

Nadleśnictwo Mrągowo przekaże pod budowę drogi 30 ha lasów. Leśnicy wciąż jednak prowadzą nowe nasadzenia i tworzą kolejne strefy ochronne roślin i zwierząt.
— W ostatnich latach udało się powiększyć grunty leśne o 500 ha. Sadzimy około miliona sadzonek rocznie. Nieustannie monitorujemy nasze lasy i wciąż odnajdujemy nowe gatunki chronionych roślin i zwierząt dla których są robione odpowiednie zabiegi i ustanawiamy strefy ochronne. W tym roku odnaleźliśmy stanowisko sasanki łąkowej, rzadkiego kwiatka. Pojawia się u nas coraz więcej rysi i wilków. W tym roku powołaliśmy 4 nowe strefy ochronne ptaków, w tym bociana czarnego i orlików — wymienia leśniczka. — Biorąc pod uwagę te argumenty, budowa drogi szybkiego ruchu nie jest taka straszna, jak by się mogło wydawać.

Inwestycja o wartości 626 mln zł będzie miał około 16 km, w tym ok. 13 km w ciągu S16. Przebiegać będzie w okolicach miejscowości Borki Wielkie, Sorkwity, Nowe Bagienice, Bagienice, Marcinkowo, a następnie ominie Mrągowo od strony południowo-zachodniej. Droga będzie miała przekrój dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Obecnie jest projektowana. Wykonawca jeszcze w tym roku chce złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na budowę. Prace ruszą w drugim kwartale przyszłego roku. Otwarcie trasy jest planowane do 2023 r.

Wojciech Caruk

***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ren #3012405 | 5.173.*.* 26 lis 2020 09:53

  Może ktoś z redakcji raczy zadać pytanie drogowcom co z drugim pasem jezdni Olsztyn-Borki. Planują ekspresówkę do Ełku, gdzie ruch jest znacznie mniejszy, zamiast zrobić dodatkowe pasy już istniejącej.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. no przecież #3012307 | 79.188.*.* 26 lis 2020 08:19

  to sam Premier Jarosław Kaczyński w ramach kampanii wyborczej PiS w październiku 2007 otwierał jednojezdniową "ekspresówkę" do Barczewa. A potem spędził miłe chwile w kościele udekorowanym pisowskimi flagami. Nie wiem jak pisowskie trolle bysie nie dwoiły żeby zakłamać historię, to i tak to im się nie uda. Naród pamięta.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. docho #3012217 | 95.49.*.* 25 lis 2020 23:31

   sa dwa rodzaje ekspresówek . Jednojezdniowa budowana za PO dla zaścianka Polski i na odp.....dol i dwujezdniowa dzięki Szmitowi z PIS po europejsku.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. pyta #3012163 | 81.190.*.* 25 lis 2020 21:40

    kto za drewno z 30 ha hajs przytuli?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Mazur #3012156 | 79.124.*.* 25 lis 2020 21:34

     teraz leśnicy przekazują 30 ha lasu do wycinki a na wiosnę będą szukać frajerów do sadzenia lasu za darmo ...tak wygląda ekologia w polskim wydaniu - wyciąć las i kolejne hektary zalać betonem a później pierd...lić o ekologii

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

     Pokaż wszystkie komentarze (12)