Niektóre biblioteki wypożyczają książki na telefon

2020-11-24 19:10:21(ost. akt: 2020-11-24 14:07:58)
Książki wypożyczane przez telefon w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Piszu

Książki wypożyczane przez telefon w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Piszu

Autor zdjęcia: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Piszu

Choć biblioteki są na razie zamknięte, niektóre placówki w regionie postanowiły nie pozbawiać swoich czytelników możliwości czytania. M.in. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Piszu oraz Miejska Biblioteka w Giżycku wypożycza książki na telefon.
Przez telefon czytelnik podaje tytuły, które chce wypożyczyć. W przypadku, gdy nie ma konkretnych propozycji, wtedy bibliotekarka podpowiada tytuły, które mogą go zaciekawić. Bibliotekarze z Pisza robią to głównie na podstawie tego, co wcześniej wypożyczał dzwoniący. Pracownicy dzwonią, gdy książki są przygotowane, aby umówić się na odbiór.

— Od czasu, gdy ogłosiliśmy informację na naszej stronie i Facebooku, zgłasza się wielu chętnych. Po telefonie czytelnika, że jest pod drzwiami biblioteki, książki wynoszone są na zewnątrz w papierowych torbach — wyjaśnia Katarzyna Sawicka, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Piszu.

Przygotowane książki zwykle czekają na stoliku w korytarzu przed wejściem do placówki. W bibliotece w Giżycku możliwe jest wypożyczanie jedynie pozycji z działu dziecięcego, bo w wypożyczalni dla dorosłych odbywa się inwentaryzacja księgozbioru.

W Olsztynie dla wypożyczających otwarta jest Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Olsztynie. Z kolei wypożyczanie książek w poszczególnych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej jest możliwe tylko w przypadku osób starszych, które regularnie odwiedzają osiedlową bibliotekę. Sam pomysł wypożyczania książki na telefon dla pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej nie jest nowy, takie rozwiązanie funkcjonuje już kilka lat. Najwięcej książek wypożyczanych w takiej formie jest w fili nr 12 na ulicy Wrocławskiej. Obecnie pracownicy biblioteki donoszą książki do domów osób starszych, które nie mogą wyjść z domu.
— Kontakt z książką i z pracownikiem biblioteki, który jest znany, to często dla osób starszych namiastka normalności — mówi Krzysztof Dąbkowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Miejska biblioteka nie planuje wprowadzić takiego rozwiązania dla wszystkich ze względu dużą liczbę mieszkańców. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie otworzy drzwi swoich fili dopiero 29 listopada (do tego dnia miały obowiązywać obostrzenia). Obecnie pracownicy biblioteki na prośbę interesantów skanują dany fragment artykułu lub książki i wysyłają za pomocą poczty elektronicznej.

Alicja Kowalczyk

***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Winio #3011646 | 80.225.*.* 25 lis 2020 01:11

  Po co książki, skoro mamy Bayer Full i TVP Info

  odpowiedz na ten komentarz

 2. czytelniczka #3011623 | 83.5.*.* 24 lis 2020 22:46

  W Bartągu Biblioteka tak działa już od dłuższego czasu. To żadna nowość.Jesteśmy zadowoleni.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Jurek #3011555 | 5.184.*.* 24 lis 2020 19:42

  Czyli tylko dziadki mają prawo do korzystania z bibliotek? Tak samo jak do zakupów w godzinach seniora. Już bez przesady. Trochę za bardzo faworyzuje się tą grupę społeczną.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)