Konserwator zabytków w obronie Gietrzwałdu

2020-11-24 15:10:56(ost. akt: 2020-11-24 15:36:41)
Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Autor zdjęcia: Gmina Gietrzwałd

Wojewódzki Konserwator Zabytków i Wydział Sztuki Kościelnej Archidiecezji Warmińskiej interweniują w Gietrzwałdzie.
Jeden z kanoników regularnych laterańskich, którzy sprawują opiekę nad znanym z objawień maryjnych sanktuarium, bez niczyjej wiedzy zdemontował dwa zabytkowe ołtarzy boczne w bazylice mniejszej p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie.

O interwencję zarówno konserwatora, jak i kurię metropolitalną poprosili parafianie. Widok zdemontowanych ołtarzy, na których znajduje się figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem i obraz Ukrzyżowania, a także (na drugim) figura św. Józefa i obraz Przemienienia, tak zaniepokoił parafian, że interweniowali u konserwatora oraz w kurii metropolitalnej. Na miejscu pojawiły się inspekcje z obu instytucji.

Z informacji do których dotarła "Gazeta Olsztyńska" wynika, że zakonnik z gietrzwałdzkiej parafii zdemontował ołtarze razem z podestami, bo uznał, że przeszkadzają wiernym, którzy się o nie potykają. Interwencja ze strony konserwatora oraz samego księdza arcybiskupa Józefa Górzyńskiego okazały się skuteczne. Zdemontowane fragmenty wystroju świątyni mają wrócić do stanu poprzedniego. Według zapewnień konserwatora wkrótce zostaną wydane oficjalne zalecenia pokontrolne.

Kościół w Gietrzwałdzie podlega bezpośrednio metropolicie warmińskiemu księdzu abp. Józefowi Górzyńskiemu.

SK


***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Rych. #3011792 | 95.160.*.* 25 lis 2020 11:43

    Na utrzymanie zabytków kościelnych i ich remonty idą pieniądze z budżetu państwa oraz często z Unii Europejskiej. Ksiądz nie jest właścicielem kościoła i nie może gmerać we wszystkim. Dla wyjaśnienia podaję, że budżet państwa powstaje z pieniędzy Polaków podatników, wszystkich.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. coż #3011538 | 88.156.*.* 24 lis 2020 18:26

    biorąc pod uwagę , że w sali audiencyjnej papieża stoi figura symbolizująca szatana to nie ma co się dziwić, że w kościołach demontowane sa święte figury. kościół już dawno bije pokłony szatanowi łącznie z papieżem lecz owieczki nie udają, że tego nie widzą, albo są tak zaślepieni, że tego do siebie nie dopuszczają

    odpowiedz na ten komentarz