Na Warmię i Mazury pociągiem przez najbliższe 6 lat

2020-11-23 14:44:44 (ost. akt: 2020-11-23 14:48:39)

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Pomimo pandemii województwo warmińsko-mazurskie utrzymuje siatkę połączeń kolejowych, które pozwalają walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym w Krainie Wielkich Jezior, na Warmii i Żuławach. Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i POLREGIO podpisali sześcioletnią umowę o wartości 414 mln zł na wykonywanie przewozów kolejowych.
– Zależy nam na tym, żeby poprawić ofertę komunikacyjną na Warmii i Mazurach – mówi Artur Martyniuk, prezes zarządu POLREGIO. – Dzięki zmodernizowanym szlakom pociągi mogą jeździć szybciej, bardziej punktualnie i stanowić atrakcyjną alternatywę dla mieszkańców i turystów. Chcielibyśmy wspólnie z samorządami i zarządcą infrastruktury pracować nad optymalnym i wygodnym rozkładem, który ułatwi mieszkańcom przesiadki, również do lokalnych i regionalnych autobusów – dodaje.

Umowa o wykonywanie wojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich w ramach świadczenia usług publicznych na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego i województw sąsiednich będzie obowiązywać w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r.

— To duże wyzwanie finansowe dla samorządu województwa, ale zapewnienie mieszkańcom dobrego dostępu do komunikacji jest jednym z naszych najważniejszych zadań – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. — Uwzględniając specyfikę regionu, m.in. niską gęstość zaludnienia i znaczną długość tras kolejowych pokonywanych przez pociągi, zapewnienie satysfakcjonującej pasażerów oferty przewozowej jest trudne. Jednak każdego dnia we współpracy z POLREGIO uruchamiamy ponad 100 dobrze skomunikowanych pociągów. Jak ważny dla samorządu województwa jest rozwój transportu kolejowego, można zaobserwować, śledząc realizowane w regionie inwestycje – mówi marszałek województwa.

W całym regionie POLREGIO obsługuje blisko 150 stacji i przystanków. Od największych miast, takich jak Olsztyn, Elbląg, Działdowo i Iława po mniejsze miejscowości znane z kart „Krzyżaków” i wakacyjnych wyjazdów pod żagle. Pociągiem można dotrzeć również do zamków w Nidzicy, Kętrzynie, Reszlu, Szczytnie czy Morągu. Transport kolejowy umożliwi też powrót z letnich rejsów do Giżycka, Rucianego-Nidy czy Starych Jabłonek. Warmia i Mazury to wiele więcej wciąż czynnych przystanków kolejowych o tak intrygujących nazwach jak Żugienie, Woszczele, Sątopy-Samulewo, Łankiejmy czy Gągławki.

– Podpisana dzisiaj umowa to podstawa do dalszej pracy, której celem powinno być zwiększenie atrakcyjności transportu kolejowego dla podróżnych – mówi Adam Pawlik, członek zarządu POLREGIO. – Stąd, we współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu i urzędami marszałkowskimi prowadzimy rozmowy, których celem jest pozyskanie środków na zakup nowego oraz modernizację taboru – dodaje.

Przewozy objęte umową będą realizowane na następujących trasach:
Działdowo - Iława - Działdowo
Iława Ełk - Grajewo - Białystok-Ełk
Elbląg - Malbork - Elbląg
Olsztyn - Działdowo - Olsztyn
Olsztyn - Szczytno - Pisz - Ełk - Olsztyn
Olsztyn - Szczytno - Olsztyn
Olsztyn - Szczytno - Szymany Lotnisko - Olsztyn
Olsztyn - Elbląg - Olsztyn
Olsztyn - Toruń- Olsztyn
Olsztyn - Iława – Olsztyn
Olsztyn - Jabłonowo Pom. - Olsztyn
Iława - Jabłonowo Pom. - Iława
Olsztyn - Korsze - Ełk - Olsztyn
Olsztyn - Korsze - Olsztyn
Korsze - Ełk - Korsze
Olsztyn - Iława – Gdynia- Malbork - Iława

Przewidywane łączne nakłady finansowe na realizację przewozów w okresie obowiązywania umowy wynoszą 414 612 331,00 zł. Zgodnie z postanowieniami całkowita praca eksploatacyjna planowana na okres obowiązywania umowy wyniesie 18 003 000,000 pockm, natomiast roczna praca eksploatacyjna wyniesie maksymalnie 3 000 500,00 pockm.

Umowa z Województwem Warmińsko-Mazurskim, jest szóstą wieloletnią umową zawartą przez POLREGIO w tym roku. Wcześniej przewoźnik podpisał kontrakty z województwem podkarpackim, lubelskim, opolskim, świętokrzyskim a w 2019 roku – z województwem śląskim. W celu zapewnienia kontynuacji przewozów, samorządy powinny podpisać umowy PSC (ang. Public Service Contract) najpóźniej do 12 grudnia 2020 roku.


mat. prasowe


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jklll #3011208 | 83.15.*.* 24 lis 2020 09:12

  Niesamowite! Wypijcie szampana z papierówek!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. jjmm #3011116 | 95.160.*.* 23 lis 2020 22:15

  A Mrągowo, Mikołajki.?????????????

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. podróżnik #3011104 | 89.64.*.* 23 lis 2020 22:02

   Wspaniałe skomunikowania od grudnia - zamiast porannego Regio Iława - Bydgoszcz podsył do Jabłonowa, który dojedzie 10 min. po odjeździe Regio Jabłonowo - Toruń. A od stycznia likwidacja Regio Olsztyn - Pisz odj. 10:22, który wyjeżdża z Olsztyna przed przyjazdem pociągów IC z Łodzi i Poznania.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. BRAWO PIS #3011036 | 81.15.*.* 23 lis 2020 19:54

   PRZEWÓZ POWIETRZA. INWESTYCJA PO H...

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. AntyPiS #3011028 | 31.60.*.* 23 lis 2020 19:48

   Do Reszla to chyba pociągiem widmo po nie widzialnych torach, tak samo do Bisztynka, nasyp kolejowy jest a torów brak,

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (7)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD