Dwie osoby zginęły, a osiem osób zostało rannych. Policja podsumowała weekend na Warmii i Mazurach

2020-11-23 11:39:55 (ost. akt: 2020-11-23 12:10:32)

Autor zdjęcia: KWP Olsztyn

W miniony weekend na Warmii i Mazurach doszło do 8 wypadków drogowych. 2 osoby zginęły, a 8 osób zostało rannych. Policjanci byli wzywani do 122 kolizji, zatrzymali 28 nietrzeźwych kierujących.
Giżycko

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w sobotę (21.11.2020r.) około godziny 12:30 w miejscowości Szczybały Giżyckie na DK 59. Kierujący osobowym volvo na łuku drogi w prawo zjechał na przeciwległy pas jezdni i czołowo zderzył się z jadącym z naprzeciwka samochodem ciężarowym. Prawdopodobnie przyczyną zdarzenia była nadmierna prędkość. 39-letni mieszkaniec powiatu oleckiego zginął na miejscu.


Podczas minionego weekendu policjanci giżyckiej drogówki zatrzymali także czterech kierujących, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę po alkoholu. Rekordzista, miał ponad 2,5 promila, jechał ze Spytkowa do Giżycka. O jego dziwnych manewrach na drodze, jeździe „zygzakiem” poinformował inny kierowca. Jak się okazało, vw passatem jechał 48-letni mieszkaniec powiatu giżyckiego. Pojazd zabezpieczono na parkingu, a mężczyznę po czynnościach zwolniono.

"Odwagi" aby wsiąść za kierownicę po alkoholu nie zabrakło 53-latkowi, który prowadził swoje auto mając ponad 2 promile. Pijany kierowca zakończył jazdę w przydrożnym rowie. Pojazd przekazano wskazanej osobie, po czynnościach mężczyznę zwolniono.

Dwóch kolejnych kierowców prowadziło pojazdy w stanie po użyciu alkoholu. Obaj mieli blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie. Kierowcy zostali zatrzymani w Giżycki i m. Wejdyki gm. Ryn.

Kętrzyn

W piątek kilka minut po godz. 11:00 na ul. Chopina w Kętrzynie doszło do potrącenia pieszego. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący pojazdem m-ki VW Touran nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu, który schodził już z oznakowanego przejścia. Został mu do pokonania ostatni fragment przejścia. Ranny 63-latek z urazem głowy został przetransportowany przez karetkę pogotowia do szpitala.
Lidzbark Warmiński

W niedzielę (22.11.2020r.) policjanci prewencji z Ornety zatrzymali nietrzeźwego kierującego w Ornecie na ul. Dąbrowskiego. Badanie wykazało u 36-leniego kierującego volkswagenem 3,3 promila alkoholu w organizmie.

Nidzica

W sobotę (21.11.2020r.) około godz. 12:00 patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej 25-latka kierującego bmw, który zignorował przepisy dotyczące ograniczenia prędkości. Mieszkaniec gminy Janowo jechał drogą W604 przez Więckowo (gm. Janowo) z prędkością 109 km/h. Fnkcjonariusze nałożyli na kierującego mandat oraz 10 punktów karnych. Zatrzymali mu też prawo jazdy.

Nowe Miasto Lubawskie

W niedzielę (22.11.2020r.) na ulicy Grunwaldzkiej kierujący audi potrącił przechodzącą przez przejście dla pieszych kobietę. W wyniku poniesionych obrażeń 77-latka zmarła. Teraz pod nadzorem prokuratora prowadzone będzie śledztwo, które wyjaśni szczegółowe okoliczności i przebieg tego wypadku.


Pisz

W trakcie minionego weekendu policjanci na drogach powiatu piskiego wyeliminowali z ruchu aż 4 nietrzeźwych kierowców. Pierwszego z nich zatrzymali do kontroli w sobotę w miejscowości Łupki. Był to 30-letni mężczyzna kierujący pojazdem marki Opel. Badanie wykazało ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Tego samego dnia po godz. 19.00 na ul. Dworcowej w Piszu patrol zatrzymał do kontroli drogowej renault megane. Kierował nim 35-letni mieszkaniec Pisza. Mężczyzna miał prawie 1 promil alkoholu w organizmie. Blisko 1 promil alkoholu miał 42-letni mieszkaniec Pisza kierujący fordem mondeo. Został zatrzymany przez policjantów w niedzielę przed godz. 10.00 na ul. Warszawskiej w Piszu.

Podobny wynik badania stanu trzeźwości, czyli blisko 1 promil alkoholu w organizmie, miał także kierowca pojazdu bmw, którego policjanci zatrzymali w miejscowości Niedźwiedzi Róg. Kierował nim 68-letni mieszkaniec Wysokiego Mazowieckiego.

Szczytno

W piątek na ulicy Polskiej w Szczytnie doszło do kolizji drogowej. Z ustaleń funkcjonariuszy pracujących na miejscu wynika, że kierujący fiatem nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go daewoo, w wyniku czego najechał na jego tył. Obaj uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Sprawca kolizji został ukarany mandatem i 6 punktami karnymi.

Do kolejnej kolizji doszło na ulicy Solidarności. Kierowca audi oświadczył, że kiedy zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, w tył jego pojazdu uderzył kierujący Iveco. Z relacji mężczyzny wynikało, że kierujący doszli do porozumienia, co do winy i kosztów, które poniesie pokrzywdzony w tym zdarzeniu. Jednak zgłaszający po powrocie do domu i konsultacji z mechanikiem stwierdził, że otrzymane zadośćuczynienie nie pokryje poniesionych przez niego kosztów. Mundurowi również i w tym przypadku sporządzili kartę zdarzenia drogowego i oględziny audi.

W sobotę parę minut po godzinie 17:00 na ulicy Mrongowiusza w Szczytnie doszło do zderzenia się dwóch pojazdów marki Renault. Przyczyną tej kolizji było nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu przez kierującą, która skręcając w ulicę Mrongowiusza zderzyła się z kierowcą jadącym w kierunku miejscowości Romany.

W niedzielę parę minut przed godziną 08:00 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie, z którego wynikało, że na trasie Dębówko – Linowo ciężarowe Volvo wjechało do rowu. Pracujący na miejscu zdarzenia funkcjonariusze ustalili, iż 46-letni kierujący nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, w skutek czego przyczepa zjechała do przydrożnego rowu. Następnie ciężarówka uderzała w przepust, w drzewo i przewróciła się. Uszkodzone zostało również ogrodzenie posesji. Mundurowi przebadali kierowcę na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Okazało się, że był on nietrzeźwy. Ponadto policjanci ustalili, że posiada on również sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. 46-latek został zatrzymany i osadzony w policyjnej celi. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty. Za złamanie sądowego zakazu i ponowne dopuszczenie się tego samego przestępstwa niebawem będzie tłumaczył się przed sądem.


Również w niedzielę na ulicy Kościuszki w Szczytnie doszło do kolizji drogowej z udziałem forda focusa i volvo. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierowca volvo wykonując manewr cofania uderzył w nadkole zaparkowanego w tym miejscu focusa. Obecni na miejscu funkcjonariusze sporządzili stosowną dokumentację, by wyjaśnić przyczynę kolizji i wskazać sprawcę, gdyż nikt z uczestników nie przyznał się do winy.

Tego samego dnia Pasymiu kierująca VW jadąc ulicą Warszawską, nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu jadącemu prawidłowo kierowcy forda, który poruszał się ulicą Dworcową. Szczycieńscy funkcjonariusze wykonali na miejscu niezbędne czynności oraz sporządzili dokumentację służbową.

W miejscowości Lipowiec w gminie Szczytno, patrol policji zatrzymał do kontroli drogowej kierowcę pojazdu marki Peugeot. Za kierownicą siedział 37-letni mieszkaniec gminy Rozogi. Mężczyzna został przebadany na zawartość alkoholu. Okazało się, że był on po spożyciu. Policjanci zatrzymali 37-latkowi prawo jazdy.

Miniony weekend na drogach powiatu szczycieńskiego zakończył się groźnie wyglądającym zdarzeniem, do którego doszło na ulicy Mickiewicza w Wielbarku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 56-letni mieszkaniec gminy Chorzele, nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze. Mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu. 56-latek w chwili zdarzenia był trzeźwy. Trzy osoby przewiezione zostały do szpitala.


Węgorzewo

Z niedzieli na poniedziałek około 2:00 nad ranem policjanci zostali powiadomieni przez jednego z uczestników ruchu drogowego, że i audi jedzie całą szerokością drogi, od prawej do lewej krawędzi. Po krótkim czasie policjanci zatrzymali opisany pojazd. Przypuszczenia zgłaszającego potwierdziły się. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości 41-letniego mieszkańca gminy Pozezdrze okazało się, że ma on ponad 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy, a pojazd na koszt właściciela trafił na parking strzeżony. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.

KWP Olsztyn/(ich/ab/bm/ap/lm/asz/ic/af/kh)


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

Unia Europejska

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.