Quantcast

Niedziela, 24 stycznia 2021. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Hospicjum dla dzieci jest już na finiszu

2020-11-21 16:41:00 (ost. akt: 2020-11-20 14:12:11)

Autor zdjęcia: arch. prywatne

To dobra wiadomość dla wszystkich cierpiących na nieuleczalne choroby dzieci, ich rodzin i opiekunów. Hospicjum Stacjonarne dla Dzieci już niedługo, bo od grudnia, będzie mogło korzystać z nowej siedziby przy ulicy Kromera w Olsztynie.

Budowę hospicjum opisywaliśmy wielokrotnie. Zaczęło się od informacji o zakupie od miasta z 99-procentową bonifikatą przez Caritas Archidiecezji Warmińskiej zdewastowanego i opuszczonego budynku przy ulicy Kromera. Potem ruszyły prace. Inwestycja nie należała do łatwych. Jej całkowity koszt to 8 milionów złotych, ale dzięki niej powstało prawdziwe centrum pomocy dla tych najbardziej potrzebujących i serca i pomocy.
To pierwsza placówka tego typu na Warmii i Mazurach. Projekt wspierają znane osoby, m.in. Agata Kornhauser-Duda — Pierwsza Dama, która, promując zbiórkę na ten szczytny cel, spotkała się z pacjentami i personelem Caritas. Dzięki jej wsparciu, placówka zyskała ponad 30 tys. dolarów. Były też bale charytatywne i zrzutki na wyposażenie centrum. Te zresztą nadal trwają... Miedzy innymi na specjalistyczną wannę...

— Niestety, ta prosta dla większości z nas czynność dla wielu naszych dzieci i ich opiekunów jest prawdziwym koszmarem. Bezwładne ciało, rurki i kabelki, z którymi trzeba się jakoś uporać, spastyczność mięśni, boląca skóra, której najlepiej byłoby nie dotykać. W efekcie, dla naszych dzieci kąpiel często bywa raczej trudną walką niż czystą przyjemnością — tak pracownicy i wolontariusze zachęcają do udziału w zbiórce na wyposażenie Hospicjum.

Czym zajmuje się Hospicjum Stacjonarne dla Dzieci? Każdego roku pod jego opieką znajduje się ok. 70 maluchów, które pomimo ciężkiej choroby pozostają w swoich domach. Ta forma opieki nazywa się domową opieką hospicyjną i sprawia, że mali pacjenci mogą swoje dzieciństwo spędzać w domach, zamiast w szpitalnych murach. Niestety, nie zawsze jest to forma wystarczająca. Czas tuż po wyjściu ze szpitala, kiedy rodzina dopiero uczy się opieki nad chorym dzieckiem, czas kryzysów zdrowotnych i kryzysów rozwojowych czy ostatnie miesiące życia dziecka, kiedy wymaga ono bardzo wzmożonej troski i intensywnej opieki, to czas, w którym nieodzowna staje się całodobowa opieka stacjonarna. I właśnie temu będzie służył budynek przy ulicy Kromera w Olsztynie.

Uroczyste otwarcie stacjonarnego Hospicjum dla Dzieci ma się odbyć 18 grudnia. Trwają już mocno zaawansowane prace wykończeniowe. Urządzany jest też teren wokół budynku.
— Jesteśmy na etapie zamawiania wyposażenia. Zamówiliśmy już meble na wymiar. Podobieraliśmy kolory poszczególnych pomieszczeń — relacjonuje siostra Luisa, która pracuje z podopiecznymi Hospicjum. — W budynku są pokoje dla rodziców, których dzieci będą przebywać pod naszą opieką. Także zaplecze dla wolontariuszy, którzy będą nam pomagać — dodaje zakonnica.

W już przygotowywanym do oddania i użytkowania budynku będzie 11 łóżek dla chorych dzieci, punkt pielęgniarski, lekarski i zabiegowy, pokoje dla dzieci — także miejsce dziennego pobytu. Nie zabraknie stołówki i pomieszczenia dla duchowego posiłku, czyli przeszklonej kaplicy. A pomieszczenia w piwnicy zamieniły się w centrum rehabilitacyjne..

Kto może skorzystać z opieki Hospicjum? Przede wszystkim dziećmi ze schorzeniami genetycznymi i układy nerwowego, z wadami letalnymi. To ciężkie zaburzenia rozwojowe, które pośrednio lub bezpośrednio prowadzą do śmierci płodu, noworodka lub dziecka. Mogą być spowodowane czynnikami genetycznymi lub niegenetycznymi. Charakteryzują się upośledzonym rozwojem, który skutkuje niemożliwością donoszenia ciąży lub śmiercią niedługo po urodzeniu. Wiele z dzieci, które rodzi się z takimi wadami, umiera po kilku latach. I właśnie w Hospicjum znajdują pomoc.

Pracownicy Caritas zapewniają, ze nie odmówią pomocy żadnemu dziecku.
— Praktycznie już w momencie stwierdzenia u dziecka wady letalnej jesteśmy w stanie objąć opieką rodziców, po porodzie i samo dziecko. Oczywiście opiekujemy się też dziećmi chorymi na nowotwór — słyszymy.

Hospicjum przewidziano głównie dla pacjentów z województwa warmińsko-mazurskiego, ale także i spoza naszego regionu. Możliwe będą tu zarówno proces farmakoterapii, rehabilitacji, ale także uzyskanie opinii w którymś ze specjalistycznych szpitali w Olsztynie. Możliwa będzie również tzw. opieka wytchnieniowa, która pozwoli na to, żeby rodzina mogła zostawić zaufanym ludziom dziecko, aby załatwić swoje sprawy, czy na chwilę wyjechać.

Skąd pomysł budowy Hospicjum Stacjonarne dla Dzieci? W 2001 roku w Olsztynie powstało hospicjum domowe, którego pacjentami były dzieci. Według relacji pracowników Caritas, którzy szykują budynek do oddania małym pacjentom, personel pracujący z nimi i ich rodzinami od samego początku widział potrzebę utworzenia hospicjum stacjonarnego, w którym pacjenci, a także rodzice, otrzymają odpowiednie wsparcie.

Stanisław Kryściński


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Do piratów drogowych #3010202 | 81.190.*.* 22 lis 2020 10:01

  Droga leśna -wybiegające zwierzęta czy wyprzedzanie przed zakrętem lub używanie telefonu w czasie jazdy może i dorosłych zaprowadzić do hospicjum. Wy piraci i inni wariaci śmierci się nie boicie ale może hospicjum się przestraszycie i zwolnicie bo hospicjum i pieluchy to nie to samo co śmierć....zwolnijcie

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. TROL WARMIŃSKI #3010131 | 83.5.*.* 22 lis 2020 00:49

  Hospicjum = umieralnia

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Śmigu #3010089 | 31.0.*.* 21 lis 2020 21:12

   Talik, ale Ty gupi.. jakby kościół sprzedał to za 10mln to też byś miał o czym pisać. Ty zamieszkaj na obrzeżach ale od drugiej strony

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. bog dobry czy zły #3010079 | 81.190.*.* 21 lis 2020 20:55

   jaki bog dziwny jest że daje życie dzieciom i zaraz zabiera chociaż jeszcze nie zdążyły nagrzeszyć To bez sensu. Że też ludzie mówią że bog dobry i że kocha ludzi ...a mi się wydaje że zły ...co myślicie o tym czy bog jest zły czy dobry bo może nie mam racjii piszcie

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)