Będą zmiany w opłatach za śmieci

2020-11-20 17:26:40 (ost. akt: 2020-11-20 13:31:02)
Od kwietnia przyszłego roku stawka będzie wyliczana w oparciu o ilość zużytej wody przez mieszkańca nieruchomości.

Od kwietnia przyszłego roku stawka będzie wyliczana w oparciu o ilość zużytej wody przez mieszkańca nieruchomości.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Zmiana stawek, sposobu segregowania odpadów i metody naliczania opłat. Od przyszłego roku olsztynian czeka kilka modyfikacji w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi, m.in. ulg za bioodpady i naliczanie opłat w oparciu o ilość zużytej wody.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Rada Miasta w Olsztynie ustanowiła nowe, niższe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla terenów niezamieszkałych oraz nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjne.

— Właściciele terenów niezamieszkałych w styczniu muszą złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz określić, z jakich pojemników na odpady zmieszane oraz ilu worków na odpady selektywne korzystają w ciągu miesiąca — informuje Zdzisław Zdanowski, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta w Olsztynie.

Kolejną zmianą będzie połączenie frakcji odpadów kuchennych oraz zielonych. Dotychczas te śmieci należało umieszczać w workach brązowych (bio) oraz czarnych (odpady ogrodowe). Teraz odbierane będą łącznie jako bioodpady. Należy je wrzucać do brązowego worka/pojemnika.

— To bardzo podobna frakcja. Ustawa dała nam w końcu możliwość połączenia tych odpadów. Jest to także wykonalne ze względów technologicznych związanych z zagospodarowaniem, zatem postanowiliśmy skorzystać z tej możliwości — mówi Ewa Łukasik-Błażejewicz z Wydziału Środowiska.

Przypominamy, że w pojemniku/worku należy gromadzić odpady kuchenne o konsystencji stałej, roślinne, resztki żywności warzywne i owocowe, skorupki jajek, fusy po kawie i herbacie, trawę, rozdrobnione gałęzie, odpady z pielęgnacji ogrodów, kwiaty, liście.

Bioodpady można wyrzucać lub kompostować. Właściciele nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej, którzy sami zagospodarują odpady zielone i kuchenne, będą mogli skorzystać z ulgi za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 1 zł miesięcznie na każdą osobę zamieszkującą daną nieruchomość. Jak powinien wyglądać kompostownik?

— Kompostownik przydomowy to otwarty lub zamknięty pojemnik wykonany z dowolnego materiału, kupiony bądź samodzielnie zrobiony, w którym wszystkie bioodpady pochodzące z tej nieruchomości, poddawane będą procesowi kompostowania. Za kompostownik nie będzie uznawana ułożona na ziemi pryzma biooodpadów — dodaje Ewa Łukasik-Błażejewicz z Wydziału Środowiska.

Każdy, kto spełni te kryteria, będzie mógł skorzystać z ulgi od 1 stycznia 2021 roku, pod warunkiem złożenia stosownej deklaracji. Ale uwaga — właściciele nieruchomości, którzy będą wystawiali worki z bioodpadami przed posesję, stracą ulgę.

Ostatnią, bardzo ważną dla wszystkich mieszkańców zmianą, jest sposób naliczania opłat za śmieci. Od kwietnia przyszłego roku stawka będzie ustalana w oparciu o ilość zużytej wody przez mieszkańca nieruchomości. Właściciele zabudowy jednorodzinnej oraz wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe po otrzymaniu stosownej informacji z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji będą zobowiązani złożyć w Urzędzie Miasta w Olsztynie nową deklarację z wykorzystaniem danych z PWiK. Stawki w przeliczeniu na metry sześcienne zużytej wody zostaną uchwalone w styczniu.
red.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (38) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. frost #3011251 | 80.48.*.* 24 lis 2020 10:19

  Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała uchwałę Rady Warszawy jako bezsensową. A jak w Olsztynie? Podam przykład na podstawie budynku Wspólnoty w którym mieszkam. Budynek ma 16 lokali zamieszkanych w 15 po dwie osoby, w jednym 4 osoby. 12 lokali zamieszkują emeryci. Miesięczne zużycie wody zróżnicowane od 1m3 do 9m3! Narastająco od momentu wymiany liczników zużycie jest 3-krotnie ,2-krotnie i 20 razy mniejsze od normalnego zużycia wody . Ja zużywam średnio 8m3 wody miesięcznie na dwie osoby. Mam płacić za gości, którzy się nie myją i kombinują? Ma wykazy zżycia wody na wszystkich lokalach i głupi zauważy, że coś tu nie jest tak, bo tam gdzie jest większe normalne zużycie wody i taka sama ilość osób będzie większa opłata.Puknijcie się w głowy!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Damian #3011147 | 5.184.*.* 24 lis 2020 00:49

  Jestem akwarystą przez co zużywam dużo więcej wody co to ma do śmieci to rozbój i kradzież takie liczenie !!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. Jerzy #3011129 | 83.23.*.* 23 lis 2020 22:38

  A co z domkami, przy których na każdej posesji stoi odpowiedni pojemnik - przecież wiadomo ile wyrzucają odpadów. Ja mam 2 osoby i pojemnik 70 l, gdy są 4 osoby to pojemnik 120 l.U mnie w pojemniku przy odbiorze co tydzień jest jeden lub dwa woreczki z odpadami, zapełnienie pojemnika 50%. Co ma do tego zużycie wody?!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Mieszkaniec #3010796 | 10.10.*.* 23 lis 2020 12:24

  Chodzi o to by konsument się nie połapał i zapłacił więcej niż poprzednio. Dla przykładu zobaczcie sobie fakturę za prąd, gdzie masa dziwnych opłat okołoprądowych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. JaCieKręcę #3010326 | 88.156.*.* 22 lis 2020 13:14

  Mam tylko nadzieję, że wskaźnik, który ma być składową tego iloczynu będzie wartością sensownie ustaloną. No bo chyba nikt nie bedzie "jechał" wskaźnikiem 1:1 (metr sześc/metr sześc). Przecież doszłoby do absurdów.

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (38)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5