Ile zgonów, ilu pacjentów? Szpital odpowiedział na nasze pytania [WRACAMY DO TEMATU]

2020-11-20 08:47:59(ost. akt: 2020-11-20 09:31:41)
Oddział tzw. covidowy w iławskim szpitalu powstał w drugiej połowie października

Oddział tzw. covidowy w iławskim szpitalu powstał w drugiej połowie października

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

W zeszłym tygodniu na naszym portalu pisaliśmy o tymczasowym oddziale tzw. covidowym działającym w szpitalu powiatowym w Iławie. Wracamy do tematu, bo z placówki medycznej właśnie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania.
Przypomnijmy: w piątek 13 listopada opublikowaliśmy artykuł "Prokuratura bada sprawę śmierci na oddziale covidowym w Iławie", w którym opisaliśmy przypadek Jana Szwesiga. Pochodzący z Ostródy Rom, który na co dzień mieszkał w Niemczech, zmarł na iławskim oddziale covidowym. Rodzina zmarłego nie może pogodzić się z tą stratą. Jego najbliżsi uważają, że szpital nie opiekował się panem Janem w sposób odpowiedni, dlatego też sprawę zgłosili do iławskiej prokuratury rejonowej.


— W naszej prokuraturze złożone zostało zawiadomienie przez rodzinę zmarłego w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci na oddziale covidowym szpitala powiatowego w Iławie. W takim właśnie kierunku, czyli artykułu 155 kodeksu karnego, prowadzone jest postępowanie — mówi Jan Wierzbicki, szef prokuratury rejonowej w Iławie.
Badane są wszelkie okoliczności tego zdarzenia, przesłuchiwani są świadkowie, do tego przeprowadzona zostanie sekcja zwłok, której wyniki być może odpowiedzą na pytanie, jakie były przyczyny śmierci 62-letniego mężczyzny.

>>> Dzień wcześniej, w czwartek 12.11 stacja telewizyjna TVN wyemitowała program "Uwaga". Cały odcinek poświęcony był oddziałowi covidowemu przy ul. Andersa, który w iławskim szpitalu powstał w drugiej połowie października. Reportaż ten odbił się bardzo szerokim echem w całym kraju i poza jego granicami. Nad szpitalem zebrały się czarne chmury...

Zawsze chcemy wysłuchać obu stron, więc poprosiliśmy też starostę iławskiego Bartosza Bielawskiego (szpital podlega pod starostwo) i dyrekcję szpitala powiatowego w Iławie o przedstawienie swojego stanowiska. Starosta Bielawski już udzielił odpowiedzi w pierwszej publikacji. Wczoraj (czwartek 19.11) otrzymaliśmy e-mailową korespondencję ze szpitala.

Dyrekcji szpitala zadaliśmy konkretne pytania. Poniżej prezentujemy to w formie: pytanie — odpowiedź.

Gazeta: Czy szpital powiatowy w Iławie był odpowiednio przygotowany do stworzenia oddziału dla osób zakażonych COVID-19?
Szpital: — Oddział „Covid” uruchomiono z zabezpieczeniem niezbędnych pomieszczeń, sprzętu medycznego i wyposażenia oraz personelu.

Czy na tym oddziale występowały problemy kadrowe wśród personelu medycznego?
— Personel medyczny w „oddziale covid” jest zapewniony, niemniej trudności w dostępności personelu medycznego mamy podobnie jak większość szpitali w kraju. Każdy następny dzień niesie ze sobą problemy z zabezpieczeniem kadry.

Czy prawdą jest, że na w/w oddziale były braki w sprzęcie medycznym?
— Na dzień uruchomienia łóżek przeznaczonych dla pacjentów z SARS-CoV-2 tj. 23.10.2020r. braków w sprzęcie nie było, stworzonych zostało m.in. 20 stanowisk z dostępem do gazów medycznych – tlenu. W I etapie tworzenia oddziału z dniem 28.10.2020 r. uruchomiono 5 stanowisk respiratoterapii, w II etapie kolejne 5 stanowisk. Aktualnie stanowiska z dostępem do tlenu zwiększono do 42 (w tym 10 stanowisk respiratoterapii).

Czy starostwo powiatowe w Iławie, pod które podlega szpital, podjęło ostatnio jakieś kroki w celu poprawy sytuacji pacjentów na oddziale "covidowym" szpitala powiatowego w Iławie?
— Starostwo powiatowe wspiera Szpital w pozyskaniu personelu niemedycznego do pracy w oddziale covid, od dłuższego czasu wspiera też Szpital w zabezpieczeniu środków ochrony indywidualnej a także sprzętu do dezynfekcji pomieszczeń.

Ilu obecnie pacjentów przebywa na tym oddziale?
— Na dzień 18.11.2020 r. w oddziale przebywało 38 chorych.

Ile zgonów (do tej pory) spowodowanych koronawirusem odnotowano na tym oddziale?
— Do dnia 18.11.2020 r. odnotowano 30 zgonów w oddziale.

Przy okazji szpital podaje także kolejny numer telefonu kontaktowego do oddziału Covid: 89 644 97 15.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Danuta Synowec #3009622 20 lis 2020 19:05

  Masakra oddział otwarty miesiąc temu i 30 zgonów czyli jeden zgon dziennie

  odpowiedz na ten komentarz

 2. rodzina #3009602 | 10.10.*.* 20 lis 2020 18:27

  Co spotkało moją rodzinę na SOR w Iławie w 2019 r. to jest nie do opisania ,chyba w schronisku dla zwierząt lepiej zadbali by o chorego. Byłem honorowym krwiodawcą ,wierzyłem w pewne ideały ale od tamtej pory już krwi nie oddaję -ratuj się sam- bo nikt ci nie pomoże .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. były chory #3009599 | 10.10.*.* 20 lis 2020 18:19

  Mam bardzo złe doświadczenia ze SORem w Iławskim szpitalu. Tam pracują" nie ludzie "chorego mają w głębokim poszanowaniu. Nie dość że przy chorym nic nie robiłi to nie pozwolili aby ktoś z rodziny był przy chorym. A "Państwo " lekarze i pielęgniarki siedzą w gabinecie i rozmawiają i "dupie Maryni" To jest tragiczne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Tra #3009345 | 83.23.*.* 20 lis 2020 11:04

   Szybcy są, niecały miesiàc i 30 zgonów. Idą na jakiś rekord?

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. tyle, że takie przypadki #3009285 | 88.156.*.* 20 lis 2020 09:12

   mają miejsce w większości polskich szpitali wystarczy zwrócić uwagę na śmiertelność.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)