Solidarność upomina się o salowe

2020-11-19 16:10:32(ost. akt: 2020-11-19 11:46:37)
Józef Dziki

Józef Dziki

Autor zdjęcia: archiwum GO

"Solidarność" chce podwyżek nie tylko dla lekarzy, ale też salowych, czy sanitariuszek i pracowników Sanepidu walczących z epidemią. Józef Dziki, szef związku w regionie, zapowiada, że "Solidarność" nie odpuści rządowi w tej sprawie.
Związkowcy mają dosyć dzielenia pracowników służby zdrowia na lepszych i gorszych. A zachęcanie lekarzy do pracy przy chorych na koronawirusa podwyżkami, z pominięciem podwyżek dla salowych, czy sanitariuszek uważają za zwykłą niesprawiedliwość. Tym bardziej, że już rok temu, kiedy lekarze dostawali podwyżki, personel podstawowy szpitali był w nich pominięty.

To dlatego oświadczenie wydane najpierw przez Prezydium Komisji Krajowej "Solidarności", a potem przez Krajowy Sekretariat Ochrony Zdrowia NSZZ, jest bardzo ostre w swoim tonie. Związkowcy domagają się w nim niezwłocznej zmiany decyzji ministra Adama Niedzielskiego i uwzględnienia w podwyżkach wszystkich zatrudnionych przy opiece nad pacjentami z koronawirusem.

— To skandal, że wartościuje się zdrowie i bezpieczeństwo w zależności od wykonywanego zawodu, a nie faktycznie wykonywanej pracy — twierdzą związkowcy. — Salowe, sanitariuszki i inni, którzy są zatrudnieni w tzw. działalności podstawowej, wykonują najgorzej płatną pracę przy pacjentach. Bez nich jednak oddziały szpitalne nie są w stanie normalnie działać — piszą w swoim oświadczeniu.

Przypomnijmy. Zgodnie z projektem ustawy o wsparciu służb biorących udział w zwalczaniu epidemii, lekarze i pielęgniarki, ale również ratujący zarażonych mają dostać 200 procent wynagrodzenia. Ustawa jeszcze nie została ogłoszona, a 1 listopada, nawet zanim dwa dni później podpisał ją prezydent Andrzej Duda, minister zdrowia Adam Niedzielski wydał polecenie prezesowi NFZ, by każda osoba z personelu medycznego walcząca z COVID-19, wraz z ratownikami medycznymi oraz diagnostami laboratoriów szpitalnych otrzymali o 100 proc. większe wynagrodzenie w formie świadczenia dodatkowego.

— Jakie lekarze mają zarobki, wszyscy wiedzą, a taka salowa zarabia często najniższą krajową i jest pomijana. To jawna niesprawiedliwość — stwierdza Józef Dziki. — My tego rządowi nie odpuścimy. Trzeba zachować elementarną przyzwoitość — dodaje...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w czwartkowym (19 listopada) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl


Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. allensteiner2 #3011850 | 81.190.*.* 25 lis 2020 13:03

  A już myślałem że te DZIKI popędzili z miasta - a tu patrzcie jeden się ostał i nagle przypomniał sobie tuman o pielęgniarkach i salowych - czyżby postawił się zomowsowi DUDUSIOWI ksywa "KACPEREK" ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. sasa #3011165 | 5.173.*.* 24 lis 2020 07:16

  następnym krokiem będzie podniesienie płac o 100% / ?/ ustawa cowidowa / działaczom Solidarności - Dziki wie co robi.....

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Cichy #3010081 | 83.20.*.* 21 lis 2020 20:59

  Związkowcy zbyt późno się obudzili! Jak zwykle chcą coś ugrać?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. yes #3009505 | 95.49.*.* 20 lis 2020 14:31

  Co to jest Solidarność? Kto to jest Dziki?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Mazur #3009464 | 79.124.*.* 20 lis 2020 13:24

   Solidarność sprzedała się rządzącej partii za judaszowe srebrniki i teraz nawet palcem nie kiwnie w obronie pracowników , którzy są gnojeni na każdym kroku

   Ocena komentarza: warty uwagi (18) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (21)