Olsztyńskie miejskie opowieści audio

2020-11-18 13:13:20 (ost. akt: 2020-11-20 20:30:11)   Artykuł sponsorowany
Jesteście ciekawi, jakie niezwykłe historie o swoim mieście są w stanie stworzyć tutejsi autorzy? Jeśli tak, warto posłuchać ich propozycji, stworzonych na potrzeby niedawnego festiwalu literackiego.
"Miasto opowieści" to festiwal, który pod koniec października odbył się w Zajezdni Trolejbusowej przy ul. Knosały. Nie zabrakło pracy z tekstem, czytania performatywnego, odkrywania Olsztyna w oryginalny sposób.
To odkrywanie było niezwykłą propozycją, bowiem specjalnie dla uczestników wydarzenia czterech pisarzy ze stolicy Warmii i Mazur stworzyło na nowo literacki obraz Olsztyna.
Zygmunt Miłoszewski, Kazimierz Brakoniecki, Marcin Cielecki i Włodzimierz Kowalewski utkali ten inny, odświeżony, oryginalny wizerunek stolicy Warmii i Mazur ze współczesnych mitów miejskich. Efekty prób stworzenia nowych literackich mitologii naszego miasta można wysłuchać w kanale YouTube Miejskiego Ośrodka Kultury. To doskonała propozycja szczególnie teraz, gdy dostęp do bibliotek jest niemożliwy.
Każdy z audiobooków trwa od nieco ponad dwudziestu minut do nawet ponad godziny. Teksty czytają aktorzy: Małgorzata Rydzyńska i Grzegorz Gromek.
* "Między murem a murem" (Włodzimierz Kowalewski) to opowieść o losach mieszkania olsztyńskiej malarki Friedy Strohmberg przy dzisiejszej ul. Warmińskiej.
* "Miasto wisielców" (Marcin Cielecki) jest zapętloną historią Kortowa i legendą domu zatrzymanego w czasie, przy al. Warszawskiej 107, zwanego "willą wisielców".
* "Surowy korzeń" (Zygmunt Miłoszewski) - to opowieść o seksie i mieście, nad którym góruje Centaurus i Warmia Towers, gdzie surowy korzeń dopomina się swoich praw.
* "Skanda-Pieczewo" (Kazimierz Brakoniecki) to mroczne opowieści miejskie i bolesne opowieści rodzinne. Historia jako niezagojona rana.
[audiobooki z festiwalu "Miasto opowieści"]