Świąt nie odwołujemy!

2020-11-18 13:12:08 (ost. akt: 2020-11-20 20:30:14)   Artykuł sponsorowany
Koronawirusowa rzeczywistość dotyka praktycznie każdej dziedziny naszego życia. Inne, niż w minionych latach będą także zbliżające się święta Bożego Narodzenia oraz czas okołoświąteczny
Świetlne ozdoby i świąteczny jarmark na dobre wpisały się w kalendarz przełomu roku w Olsztynie. Obecna sytuacja epidemiologiczna oraz jej skutki - także te finansowe - zmuszają jednak wiele samorządów do weryfikacji dobrze znanych inicjatyw.
Jednym z elementów są świąteczne iluminacje. Znacznie ograniczają je m.in. Bielsko-Biała i Chorzów. W Olsztynie również nie będzie tak bogato, jak w minionych latach, jednak nie znaczy to, że stolica Warmii i Mazur całkowicie rezygnuje z tego akcentu.
Przed ratuszem nie zabraknie tradycyjnej choinki. Niewykluczone są inne elementy dekoracyjne. W historycznym Parku Jakubowo realizowane jest natomiast zadanie Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Świetlne postaci w stylu vintage, które są ustawione wokół stawu z fontanną według pomysłodawców projektu "Powróćmy jak za dawnych lat" są właśnie bożonarodzeniową iluminacją.
Szereg samorządów rezygnuje także z imprez związanych ze świętami i powitaniem Nowego Roku - mikołajki, jarmarki, wigilie dla potrzebujących, zabawy sylwestrowe. Wszystkiemu winna jest pandemia koronawirusa i chęć zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa. A tego typu wydarzenia sprzyjają gromadzeniu się wielu uczestników w jednym miejscu.
- Przez cały czas prowadziliśmy przygotowania do Jarmarku, wierząc, że uda nam się go zrealizować zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym - mówi Aneta Palińska z olsztyńskiego MOK-u, który organizuje Jarmark. - Niestety sytuacja nie jest sprzyjająca. Mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich podjęliśmy trudną decyzję, że tradycyjnej części gastronomiczno-wystawienniczej w naszym mieście nie będzie. Zrobimy jednak wszystko, aby w tym roku nie zabrakło magicznej atmosfery.
MOK już rozpisał przetarg na wynajem, montaż i demontaż świątecznych dekoracji świetlnych nawiązujących do okresu Bożonarodzeniowego. Dekoracje miałyby pojawić się na Starym Mieście na początku grudnia i zniknąć na koniec stycznia następnego roku.
Ze świątecznych jarmarków zrezygnowały m.in. Wrocław, Toruń, Opole czy francuski Strasburg. Jarmark on-line planuje natomiast zorganizować Ciechanów oraz Bydgoszcz.