Kontaktujemy się ze sobą przez Facebooka

2020-11-18 16:11:44(ost. akt: 2020-11-18 14:43:15)
Aldona Bagińska

Aldona Bagińska

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Jednym z wyznaczników poziomu rozwoju cywilizacyjnego kraju jest dostęp obywateli do nowoczesnych technologii. Seniorzy radzą z nią sobie coraz lepiej. Niestety sporo namieszała w tej kwestii epidemia koronawirusa.
Oglądam telewizję, czytam prasę i coraz lepiej posługuję się komputerem, więc korzystam też z internetu. To według mnie najlepsze źródło informacji — powiedziała nam pani Zofia, 61-latka z Dobrego Miasto. Ten tren potwierdzają również badania socjologiczne.

W tegorocznym zestawieniu indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego Polska zajęła 23 miejsce w grupie 28 państw Unii Europejskiej. To skok o dwie pozycje w porównaniu z poprzednim rankingiem. W ciągu ostatniego roku wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej zanotowały wzrost cyfryzacji. Liderami pozostają: Finlandia, Szwecja i Dania.

Czy to oznacza, że Polska radzi sobie aż tak słabo? Nie do końca. Zwłaszcza jeśli chodzi o seniorów. Badanie CBOS z 2015 roku wskazywały, że z internetu korzystało 15 proc. osób w wieku powyżej 65 lat i 39 proc. w przedziale 55-64 lata. To rzeczywiście niewiele.

Dlatego tę statystykę próbują zmieniać latarnicy (osoby wyszkolone w kierunku pomocy w przełamywaniu barier cyfrowych osobom w wieku 50 plus) i różne kampanie społeczne. Dzięki temu w 2019 roku znów odnotowaliśmy skok liczby seniorów aktywnych w sieci. A to ważne, bo korzystanie z internetu przez osoby 50 plus jest przedłużaniem ich aktywności zawodowej.

— Nie dziwi mnie to, że tak powoli zwiększa się liczba seniorów aktywnych w sieci. Bo na to trzeba czasu. Ale rozdźwięk między osobami starszymi, które rozwijają się w kontekście cyfrowym, a tymi, które zostają w tyle, pogłębia się. W tej chwili np. słuchacze nie mogą przyjść na zajęcia prowadzone na uniwersytetach trzeciego wieku — zauważa Elżbieta Maruszczak, olsztyńska bibliotekarka i latarniczka w jednym.

Działalność latarników też została mocno ograniczona przez epidemię. Ale są różne sposoby na walkę z wykluczeniem cyfrowym...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w środowym (18 listopada) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl