Ktoś zdewastował przystanek-wizytówkę Wójtowa. Dlaczego? — pytają oburzeni mieszkańcy

2020-11-17 19:10:46(ost. akt: 2020-11-17 19:03:23)
Przystanek w Wójtowie

Przystanek w Wójtowie

Autor zdjęcia: facebook.com/SolectwoWojtowo

Mieszkańcy Wójtowa (gmina Barczewo) są oburzeni. Ktoś pomalował czerwonym sprayem przystanek autobusowy oraz pobliski tunel. Na elewacji umieszczono m.in. hasło Piekło Kobiet oraz symbol podwójnej błyskawicy.
Napisy nawiązują do protestów, jakie wybuchły po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Przy okazji sprawcy zerwali kable, niszcząc oświetlenie w tunelu.

— Bardzo mnie to martwi, bo zauważyliśmy różne dewastacje nie tylko te związane ze strajkiem — komentuje Beata Juakubiak, sołtyska Wójtowa. — Nie jesteśmy oczywiście przeciwni wyrażaniu swoich opinii, ale nie możemy dawać przyzwolenia na niszczenie mienia publicznego. I nieważne, czy to są kościoły, przystanek czy jakiś inny obiekt. Jest nam strasznie przykro, bo dużo pracy i wysiłku kosztowało nas stworzenie takich miejscówek stołectwa. A ktoś sobie przyszedł i po prostu to zniszczył. Nie miałabym nic przeciwko, gdyby ktoś zrobił banner, przyszedł i powiesił go, zamiast niszczyć to, co zrobili inni — ubolewa.

Naprawa szkód będzie wymagała sporych pieniędzy. Ile dokładnie? Na razie trudno wycenić. Wiatę przystanku zdobiło dzieło lokalnej artystki Anny Wojszel. Praca przedstawiająca kwitnącą warmińską łąkę z makami, rumiankami i kolorowymi owadami stała się już wizytówką Wójtowa.

— Ania Wojszel przyjeżdżała do nas popołudniami w wolnym czasie i stworzyła nam piękne dzieło — wspomina Beata Jakubiak. — Pomagaliśmy jej, zbieraliśmy materiały i farby. Potem mural był zabezpieczany specjalnymi lakierami. Niestety nikt z nas nie spisał kosztów tego przedsięwzięcia. Ale oprócz materiałów jest jeszcze aspekt społeczny. Ludzie poświęcili swoją energię i czas, a to są wartości bezcenne — przyznaje.

Akty wandalizmu, które mają miejsce przy okazji Strajku Kobiet, budzą spore kontrowersje. Opinia publiczna podzieliła się na dwa obozy. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy protestu, obrzucają się inwektywami i oskarżają się wzajemnie o faszyzm. Na szczęście, w tej gorącej debacie nie brakuje jednak wypośrodkowanych opinii.

— To jest wandalizm, ale dlaczego przypisywać go strajkującym? — pyta Ewa Peczyńska na facebookowej stronie sołectwa Wójtowo. — Tam jest dużo różnych "złotych myśli" — podkreśla.

— Wściekacie się tak straszliwie, a prawda jest taka, że takie akty wandalizmu to codzienność — pisze jeden z internautów na jednym z portali. — Z tym że jak na przystanku/tunelu/ścianie budynku pojawia się nazwa klubu sportowego to nie ma problemu. Nie pochwalam takiego zachowania, ale skupianie się na dewastacji obiektów użyteczności publicznej przez jedną konkretną grupę dewastujących brzmi jak mocno jednostronna obserwacja otaczającego świata — kwituje.

Tymczasem przedstawiciele Wójtowa już zbierają grupę chętnych do naprawy przystanku i tunelu.
— Jestem za tym, żeby ludzie wyrażali swoje opinie, ale szanujmy inne racje i szanujmy siebie nawzajem. Żyjemy w XXI wieku i są różne metody wyrażania swoich opinii. Nie trzeba niszczyć mienia publicznego — apeluje Beata Jakubiak.

Paweł Snopkow

przystanek Wójtowo


Komentarze (56) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. userka #3021440 | 91.48.*.* 16 gru 2020 21:18

  Napewno facet bez jaj

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Zdewastował #3017185 | 91.233.*.* 7 gru 2020 12:50

  czy zdwastował , no zdewastował.Zgrzeszył przy tym -no zgrzeszył.Ale kto do cholery nie ma pokus. Pokazcie takiego.(Według o.Rydzyka) (Jeżeli oczywiście jest ojcem, bo internet podaje że jest tylko braciszkiem bez świeceń-jeżeli to prawda to i tak jej sie nie dziwie)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Więc #3014725 | 91.233.*.* 1 gru 2020 08:57

  Jak ksiądz zgwałci czternastolatkę to wniosek prosty. Rozliczyc czternastolatkę że specjalnie sprowokowała księdza.I wreszcie zaprzestać gledzenia o pedofilii w kościele .To wina tych gówniarzy. Dac im bardzo duża pokutę a potem niech publicznie się pokajają i przeproszą księdza.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Nauczyciele alarmują #3014226 | 95.160.*.* 29 lis 2020 20:00

  Dziewczynki 14 letnie są gorsze niż chłopcy - tak nawet BABCIA mówiła. Od wielu lat się słyszy takie żeczy a EDUKACJA LEWACKO UNIJAN nic z tym faktem nie robiła aż się stało . Zapiekło je tak mocno że wyszły na ulicę!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Jezeli chodzi o sprawcę #3009846 | 91.233.*.* 21 lis 2020 11:08

   Jeżeli chodzi o sprawcę to najbardziej prawdopodobne są dwie możliwości, i w tym kierunku powinna iść praca operacyjna policji, bo ma już w tej kwestii duże doświadczenie. Najbardziej prawdopodobnymi sprawczyniami może są: albo jakaś czternastolatka , albo jakaś babcia siedemdziesięciolatka nosząca na ramieniu tęczową torebkę. To najprawdopodobniejsi sprawcy tego bezbożnego czynu

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (56)