Olsztyn: Zapadł wyrok w sprawie brutalnego pobicia na Zatorzu

2020-11-17 10:30:47(ost. akt: 2020-11-17 10:05:52)

Autor zdjęcia: PG/archiwum

Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał na karę 12 lat pozbawienia wolności Michała W. oskarżonego o pobicie dwóch mężczyzn, w tym o próbę spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu jednego z pokrzywdzonych przy użyciu szklanej butelki.
Michała W. był oskarżony o próbę spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu Rafała P. oraz udział w pobiciu Grzegorza W. Do obu tych przestępstw miało dojść 8 czerwca 2019 roku przy al. Wojska Polskiego w Olsztynie.

Według ustaleń prokuratora obaj pokrzywdzeni w chwili zdarzenia oczekiwali na parkingu na przyjazd taksówki. W pewnym momencie podeszło do nich dwóch agresywnie zachowujących się mężczyzn – jednym z nich był Michał W. Napastnicy mieli najpierw słownie prowokować pokrzywdzonych do fizycznego starcia, po czym Michał W. uderzył Rafała P. szklaną butelką w głowę, w następstwie czego pokrzywdzony zaczął obficie krwawić, tracąc przytomność.

Grzegorz W. w takiej sytuacji próbował odciągnąć oskarżonego od Rafała P., ale w rezultacie on również został zaatakowany przez obu napastników, którzy następnie mieli go bić pięściami i kopać po głowie, narażając go m. in. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.

Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał Michała W. za winnego popełnienia obu zarzucanych mu czynów i skazał go za to na karę łączną 12 lat pozbawienia wolności. Sąd orzekł od oskarżonego także środek kompensacyjny w wysokości 25 000 zł na rzecz pokrzywdzonego Rafała P., zaś na rzecz pokrzywdzonego Grzegorza W. w wysokości 12 600 zł.

Sąd wymierzając oskarżonemu karę miał na uwadze bardzo wysoki stopień społecznej szkodliwości przypisanych mu czynów, z których jeden stanowi zbrodnię. W ocenie Sądu, Michał W. działał bez powodu, publicznie, ze znaczną brutalnością i agresją, powodując poważne i dolegliwe skutki dla zdrowia pokrzywdzonych, w szczególności Rafała P., choć również Grzegorz W. doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu (m. in. złamań kości czaszki).

Sąd zwrócił przy tym uwagę, że oskarżony dopuścił się tych czynów w stanie nietrzeźwości, a ponadto, już wcześniej był karany za popełnienie poważnych przestępstw z użyciem przemocy i odbywał karę pozbawienia wolności.

Drugiego ze sprawców tego zdarzenia Sąd Rejonowy w Olsztynie na wniosek prokuratora uznał za niepoczytalnego w chwili popełnienia czynu i umorzył postępowanie, stosując wobec niego środek zabezpieczający w postaci umieszczenia w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym (internacja).

Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.

Źródło: Sąd Okręgowy w Olsztynie

***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ktoś wie #3007835 | 89.70.*.* 17 lis 2020 17:26

  Co to za Michał W.? Skąd jest?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Do: Za rządów PO #3007758 | 83.6.*.* 17 lis 2020 14:22

  winno być - wg" mnie nie zmienia faktu ...:

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Za rządów PO #3007754 | 83.6.*.* 17 lis 2020 14:19

  Sad pewnie by ich uniewinnił a moze i nagrodzil co wg mnie nie zmienia gsktu,iż ten wyrok uwazam .za niewspółmiernie niski w stosunku do czynu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. sprawiedliwe sady #3007716 | 81.190.*.* 17 lis 2020 13:15

   te prowincjonalne, ciekawe co wydajacy wyrok mial na mysli, zenada te sady

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. zzz #3007696 | 95.49.*.* 17 lis 2020 12:36

   12 lat za uszczerbek i 4 lata za zabicie na pasach biegaczki. Wyroki to z maszyny losującej czy z układu gwiazd

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (6)