Prof. Iwona A. Ndiaye z nagrodą ambasady Senegalu w Polsce

2020-11-16 12:08:21(ost. akt: 2020-11-16 12:10:36)
Prof. Iwona A. Ndiaye z nagrodą

Prof. Iwona A. Ndiaye z nagrodą

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Społeczność senegalska doceniła zaangażowanie prof. Ndiaye w popularyzowanie wiedzy o Afryce oraz publikacje naukowe na temat Senegalu.
Nagroda została wręczona podczas corocznego spotkania przedstawicieli diaspory senegalskiej, które w tym roku odbyło się w Olsztynie. Statuetkę, rękodzieło sztuki afrykańskiej, wręczył Papa Samba Ifra Ndiaye, prezes Fundacji Współpracy Polsko-Afrykańskiej Teranga.

Pragnę w imieniu społeczności senegalskiej przekazać podziękowania za pani działania i wsparcie udzielane diasporze afrykańskiej w Polsce — mówił Papa Samba Ifra Ndiaye, gratulując laureatce.

Prof. Iwona A. Ndiaye pracuje w Instytucie Literaturoznawstwa na Wydziale Humanistycznym UWM. W pracy naukowej dużą uwagę poświęca problematyce afrykańskiej oraz literaturze afrykańskiej z perspektywy gender. Pokłosiem tych zainteresowań są liczne publikacje naukowe. W 2013 r. zorganizowała ogólnopolski konkurs na tłumaczenie francuskojęzycznej poezji afrykańskiej kobiet, którego rezultatem jest wydana w jej opracowaniu i redakcji dwujęzyczna antologia „Je suis la femme-Afrique”. Współredagowała serię Olsztyńskie Studia Afrykanistyczne oraz tomy pokonferencyjne wydane w tej serii.

Swoją aktywność zawodową łączy z życiową pasją, którą jest popularyzacja wiedzy o kulturze i obyczajach afrykańskich, a także przełamywanie stereotypów dotyczących Afryki. Wspólnie z mężem, Senegalczykiem dr hab. Barą Ndiaye, pracownikiem Instytutu Historii UWM, zainicjowała w Olsztynie Dni Afryki, które stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych w kraju wydarzeń promujących kulturę afrykańską. Działania te mają na celu m.in. walkę ze stereotypami, pokazywanie całego oblicza kontynentu, jego problemów, ale też ogromnego bogactwa kulturowego często przemilczanego przez media.

Źródło: uwm.edu.pl\ opr. mah

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci

***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl