Czy kryzys może wyjść na zdrowie?

2020-11-13 18:10:27(ost. akt: 2020-11-13 12:17:05)
Alicja Maziarek, psycholog

Alicja Maziarek, psycholog

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

W czasach ogólnoświatowego kryzysu, każdy z nas przechodzi swój mały osobisty dramat. Czasy w jakich przyszło nam żyć wystawiają na próbę wszystkich, niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego. Jak sobie radzić w czasach pandemii by nie postradać zmysłów i zachować pogodę ducha.
Jak mówią terapeuci, kryzys jest sytuacją, której absolutnie się nie spodziewamy. Jest to moment w naszym życiu, którego nie doświadczyliśmy, lub nie doświadczyliśmy w tak dużym natężeniu. Należy zatem zmienić swoje funkcjonowanie tak, by móc działać mimo przeciwności. Mało tego, kryzysy są potrzebne, bo są naturalne i rozwojowe. W nich często należy upatrywać zmiany na lepsze. Nie ma sytuacji bez wyjścia. Możemy próbować sami lub zasięgnąć rady ekspertów. Jak sobie pomóc, by wyjść z kryzysu suchą stopą?

— Przede wszystkim należy zadbać o siebie, a wszystko inne się do nas dostosuje – mówi Alicja Maziarek, psycholog z Olsztyna. — Są pewne sytuacje, na które po prostu nie mamy wpływu. Pojawia się złość, smutek. Możemy sobie pomóc poprzez wprowadzenie metod tzw. pracy z ciałem. Już wielu psychologów mówi o tym, że nie należy oddzielać ciała od umysłu. Psycholog nie zajmuje się już tylko emocjami i tym co się znajduje w głowie. Wszystkie nasze bolączki odkładają się w ciele w formie pewnych napięć, doprowadzając często do poważnych schorzeń. Wprowadzając techniki, w których angażujemy mięśnie uwalniamy też te negatywne emocje. Dzięki temu lepiej radzimy sobie w kryzysie, traktując go nie jako problem, a jako wyzwanie.

— Pracować z ciałem można rozmaicie. Należy przede wszystkim wsłuchać się w to, co ciało do nas „mówi” — mówi Iwona Trznadel fizjoterapeutka i terapeutka pracy z ciałem. — Ciało jest plastyczne, szczególnie u dzieci. Im krócej trwamy w złym wzorcu tym szybciej można te złe nawyki wyeliminować, redukując napięcia w poszczególnych partiach mięśni. Z ciałem można pracować poprzez ćwiczenia ale też poprzez masaż, dotyk. Boli nas np. kolano, to szukamy przyczyn tego bólu. Mówimy wtedy o takim działaniu typowo fizjoterapeutycznym. Pracujemy też z ciałem, które boli od lat, a przyczyna tego bólu ma podłoże emocjonalne. To od lat kumulowane emocje, które za pomocą ćwiczeń, uwalniamy, dając wytchnienie naszym mięśniom, kościom, organom wewnętrznym etc.

Długotrwały stres może wpędzić w niejedną chorobę...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w piątkowym (13 listopada) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. JAK JEST TO SZELEST #3006491 | 88.156.*.* 15 lis 2020 07:02

  PŁACZ , WINA DO WSZYSTKICH , GOSPODARNOSC OPŁACA SIE

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. MIEJ ZAPAS NA CZARNO #3006486 | 88.156.*.* 15 lis 2020 06:52

  GODZINE ZAPAS KASY ZAPAS PRZETWOROW W PIWNICY ITD , MOJA BABCIA TAK MAWIAŁA DO MOJEJ MAMY

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. PZ #3005980 | 37.30.*.* 14 lis 2020 08:23

  No jasne że może, inaczej nie zadawalibyście takiego pytania w temacie. COVID tylko na zdrowie wychodzi, popatrzcie tylko na panią ze zdjęcia, okaz zdrowia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Coviid aktywny #3005928 | 46.186.*.* 13 lis 2020 22:47

  Sorry dziewczyny, ale to jest nic o niczym

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. Czeka. #3005839 | 5.173.*.* 13 lis 2020 19:11

  Kryzys finansowy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz