Olsztyńskie schronisko przed zimą. Czy ostre zasady skutecznie ich chronią?

2020-11-14 12:10:23(ost. akt: 2020-11-13 11:05:57)
Od początku epidemii w schronisku dla bezdomnych w Olsztynie nie odnotowano żadnego zarażenia.

Od początku epidemii w schronisku dla bezdomnych w Olsztynie nie odnotowano żadnego zarażenia.

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Olsztyńskie schronisko dla bezdomnych przy ulicy Towarowej przygotowuje się na drugą falę pandemii i — jak co roku — do zimy. W planach ma wybudowanie dwóch dodatkowych obiektów, które zapewnią bezpieczeństwo podopiecznym ośrodka.
Co roku na przełomie jesieni i zimy z pomocy olsztyńskiego schroniska dla bezdomnych korzysta kilkadziesiąt osób szukających schronienia przed zimnem (mrozem). W tym roku z powodu epidemii i wynikających z niej obowiązujących obostrzeń przyjęcie nowych osób wiąże się także z dodatkowymi restrykcjami.

I tak, żeby chronić podopiecznych wprowadzono obowiązkową izolację nowo przybyłych do placówki. Taka osoba codziennie ma sprawdzaną temperaturę i na bieżąco monitorowany jest jej stan zdrowia. Po dziesięciu dniach kwarantanny bez objawów zakażenia koronawirusem będzie mogła się udać do miejsca, w którym przebywają pozostali podopieczni schroniska.

Według Roberta Kuchty, dyrektora schroniska dla bezdomnych w Olsztynie, większość z osób rozumie zaistniałą sytuację, jednak zdarzają się i tacy, którzy próbują samowolnie opuścić izolatkę.

Dodatkowo, aby chronić podopiecznych mieszkających już w schronisku, zmieniono zasady funkcjonowania świetlicy, do której przychodzą bezdomni, żeby zjeść ciepły posiłek. W tym roku zastąpił ją ustawiony przed placówką namiot, który wzorem świetlicy został wyposażony w stoły i ławki.

Ze względu na panującą epidemię, w całym kraju odnotowuje się mniejszą migrację osób bezdomnych. Porównując liczbę przebywających obecnie w schronisku z poprzednimi latami, jest ich zdecydowanie mniej. W ubiegłym roku w dwóch placówkach (schronisko oraz noclegownia) było około 80 osób, w tym roku jest ich ponad 20 mniej.

Jednak schronisko przewiduje, że w kolejnych miesiącach liczba bezdomnych w ośrodku znacznie wzrośnie. Dyrektor olsztyńskiej placówki, nauczony już wieloletnim doświadczeniem, zdaje sobie sprawę, że zimą na pewno przybędzie mu podopiecznych.
— Olsztyn jest dość charakterystycznym miejscem, bo tutaj zbiegają się linie kolejowe z całego województwa. Zazwyczaj jest tak, że osoba bezdomna wsiada do pierwszego lepszego pociągu. Jak konduktor złapie taką osobę, to wysadza ją na pierwszej lepszej stacji. Bardzo często jest to właśnie Olsztyn — tłumaczy Robert Kuchta.

W tym celu zostaną postawione dwa nowe kontenery, które umożliwią przyjmowanie dodatkowych osób. Będą one również pełniły funkcję izolatki potrzebnej do odseparowania osoby, u której zostanie zdiagnozowany koronawirus, od innych podopiecznych schroniska. Budynki wyposażone będą w pomieszczenie do spania, łazienkę oraz kuchenkę. Zakończenie ich budowy jest przewidziane do końca tego roku.

W celu zmniejszenia ryzyka zarażenia wirusem COVID-19 olsztyńskie schronisko dla bezdomnych ograniczyło również możliwość wyjść. Podopieczni mogą opuszczać jego teren tylko w uzasadnionym celu, na przykład z powodu wizyty u lekarza. Pracownicy tłumaczą i uczulają swoich podopiecznych, jak dbać o zmniejszenie ryzyka zarażenia. Każda z osób, która porusza się po pawilonach, jest zobowiązana do używania maseczek i rękawiczek. Dodatkowo regularnie dezynfekowane są powierzchnie wspólne.
— Maseczek na pewno nam nie zabraknie, ponieważ dzięki uprzejmości mieszkańców Olsztyna udało się zgromadzić duży zapas — podkreśla Robert Kuchta.

W przypadku, gdyby jednak te duże — jak to określa szef ośrodka — zapasy się skończyły, podopieczni schroniska są chętni na wspólne szycie maseczek. Podczas pierwszego lockdownu w marcu właśnie w taki sposób poradzono sobie z brakiem dostępności maseczek w sklepach.

Od początku epidemii w schronisku dla bezdomnych w Olsztynie nie odnotowano żadnego zarażenia.

Przypomnijmy, że warunkiem umożliwiającym korzystanie ze schroniska jest zachowanie trzeźwości.

Z myślą o wszystkich potrzebujących pomocy z początkiem listopada zaczęła działać bezpłatna infolinia dla osób bezdomnych. Pod numerem telefonu 800 165 320 udzielane są informacje na temat schronisk, noclegowni oraz ogrzewalni w całym województwie warmińsko-mazurskim.

Alicja Kowalczyk

A w kolejnym wydaniu sprawdzimy, jak do zimy przygotowało się schronisko dla bezdomnych zwierząt w Olsztynie.


***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl




Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Abc #3009674 | 195.116.*.* 20 lis 2020 21:05

    Ludzie przez dzieci strasznie leniwi się zrobili psa i kota nie chcą trzymać. Poświęć zwierzeciu piętnaście lat

    odpowiedz na ten komentarz

  2. *** #3006343 | 37.30.*.* 14 lis 2020 19:34

    Różnie bywa z tą bezdomnością. Krewna miała praktykę w MOPS i była mocno zaskoczona przekrojem osób bezdomnych. Czasem są dramatyczne losy, nie wszyscy to pasożyty i degeneraci. Ci co spadli na samo dno, śpią znieczuleni po śmietnikach, nie chodzą do schronisk, bo tam trzeba być trzeźwym.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  3. do roboty #3006289 | 81.190.*.* 14 lis 2020 18:05

    tych od wolnosci i swoboty, to obecnie to pasozyty, ktorych utrzymujemy, my spoleczenstwo

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz