Domy kultury znowu przeniosły się do sieci

2020-11-15 10:10:23 (ost. akt: 2020-11-13 11:14:19)
Galeria Sztuki BWA w Olsztynie

Galeria Sztuki BWA w Olsztynie

Jak już wielokrotnie informowaliśmy, w wyniku wprowadzenia obostrzeń epidemicznych zamknięto instytucje kultury: teatry, kina, muzea, galerie, domy kultury.
Niektóre z nich zmuszone były całkowicie zawiesić swoją działalność. Są wśród nich na przykład wszystkie filie Miejskiej Bibliotek Publicznej w Olsztynie. Termin zwrotów materiałów bibliotecznych, który przypada na czas zamknięcia, został automatycznie przedłużony.

Na szczęście wiele z placówek stworzyło alternatywę dla swoich stacjonarnych zajęć.

Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie


jak mówi Aneta Kasperek-Palińska, zastępczyni dyrektora MOK-u, tym razem postanowił zmienić strategię. W marcu, gdy zamknięto instytucje kultury, przenieśli planowane wydarzenia do internetu. Jednak wiele z nich straciło swój wyjątkowy charakter. Nauczeni doświadczeniem, postanowili opracować koncepcje wydarzeń, które będą przygotowane merytorycznie z myślą o odbiorcach internetowych. W formie online odbywają się również warsztaty gwary warmińskiej oraz języka migowego. Po raz pierwszy w internecie pod koniec listopada odbędą się coroczne warsztaty z tworzenia kalendarza adwentowego, tym razem w formie filmu instruktażowego. MOK zapowiada też cykliczne publikowanie w swoich mediach społecznościowych audiobooków czytanych przez aktorów z Teatru Lalek, które powstały w trakcie festiwalu literatury „Miasto opowieści”.

Filharmonia Warmińsko-Mazurska


również nie rezygnuje z wydarzeń w sieci. Swoje koncerty zamierza transmitować na YouTube:
- 15 listopada — „KAMERAlnie: koncert i opowieść o muzyce filmowej” ,
- 20 listopada — „Kompozycja dla Filharmonii — II Koncert na flet i orkiestrę Marty Ptaszyńskiej”
- 27 listopada — Mistrzowskie Recitale Fortepianowe – Muzyka przy Samowarze.
Dodatkowo niektóre z koncertów, które zostały odwołane, na prośbę i słuchaczy również odbędą się za pośrednictwem sieci.

Galeria Sztuki BWA


także przeniosło się do sieci. W niedzielę 15 listopada w cyklu „Niedzielne oprowadzanie w BWA” Jakub Kamiński oprowadzi po swojej wystawie fotografii „Szeptuchy”. Wydarzenie dostępne będzie na Facebooku oraz kanale YouTube BWA.

Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach


nie zawiesił zajęć artystycznych, a zaczął je realizować online. Organizatorzy zajęć nie chcieli, aby ich uczestnicy w związku zaistniałą sytuacją byli pozbawieni możliwości rozwoju swoich pasji i kontaktu z innymi. Jak powiedziała nam Angelika Stawisińska, wersję internetowych zajęć testowali już wcześniej, gdy po raz pierwszy zamknięto instytucje kultury. Dlatego tym razem GOK nie chciał całkowicie rezygnować ze swoich zajęć. Tym bardziej że wiele ich uczestników to osoby starsze, które obecnie sporo czasu z konieczności muszą spędzać w domu. Dlatego przez trzy najbliższe tygodnie uczestnicy będą spotykać się wirtualnie.
Na zajęcia w nowej formie zdecydował się też

Miejski Dom Kultury w Olsztynku


który na swoim profilu na Facebooku poinformował o przejściu na pracę zdalną i realizowanie zajęć w sieci.

Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Bisztynku


do przejścia do internetu dopiero się przygotowuje. Dyrektor Paweł Wołoch zapowiada, że już niedługo zacznie funkcjonować kanał na YouTubie, aby móc dostarczać treści dla dzieci i młodzieży. Na razie w internecie odbyła się transmisja imprezy „Patriotyczne śpiewanie”.

Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Barczewie


również zdecydowało się na zorganizowanie wydarzenia online. Z okazji trzeciej edycji Gminnego Przeglądu Piosenki Patriotycznej „O, Polsko, moja miła” uczestnicy mogą wziąć udział w konkursie i wysłać nagranie z wykonaną przez siebie piosenką o tematyce patriotycznej.

Alicja Kowalczyk***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kulturalny #3007070 | 31.60.*.* 16 lis 2020 12:35

    Spokojnie - ratusz za chwilę zmniejszy dotację na kulturę i instytucje całkowicie się zamkną

    odpowiedz na ten komentarz

  2. X #3006764 | 31.60.*.* 15 lis 2020 18:39

    A kościoły pootwierane.

    odpowiedz na ten komentarz