Dzisiaj piątek trzynastego! Sprawdź, czy jesteś przesądny [QUIZ]

2020-11-13 08:05:16 (ost. akt: 2020-11-13 07:49:17)

Autor zdjęcia: Unsplash

Pamiętacie, jak babcia mówiła wam, żeby nie otwierać parasola w domu albo żeby złapać się za guzik, jak zobaczycie kominiarza? Przesądy towarzyszą nam przez całe życie. Oczywiście, można w nie wierzyć lub nie, każdy ma wybór, jednak w piątek 13-go niełatwo o nich nie mówić. Chcesz przekonać się, czy dobrze znasz przesądy? Rozwiąż nasz quiz!
Piątek 13-go jest pechowy dla mieszkańców krajów anglosaskich, francuskojęzycznych i niemieckojęzycznych oraz w Polsce, Estonii, Skandynawii, Słowacji, Czechach, Bułgarii, Belgii i na Filipinach. We Włoszech pechowy jest piątek 17., zaś w Grecji, Rumunii i Hiszpanii trzynasty, ale wtorek. Strach przed trzynastką ma swoją nazwę, to triskadekafobia, a strach przed piątkiem 13-go to paraskevidekatriafobia.

Niektórzy twierdzą, że feralność tej daty bierze początek od faktu, że w ten dzień (13 października 1307) aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo (w rzeczywistości był on u nich ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli). Według tej hipotezy, Ostatni Wielki Mistrz Zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli.

Przez chrześcijan piątek uważany był za dzień, w którym zatriumfowało zło – to dzień śmierci Jezusa. W ostatniej wieczerzy, która miała miejsce w przeddzień ukrzyżowania, udział brało trzynastu uczestników – Jezus i dwunastu apostołów. Dodatkowo trzynasta księga Apokalipsy św. Jana mówi o bestii – to nadaje trzynastce wymiar demoniczny. Piątek 13-go to symboliczny, chwilowy triumf Szatana. Kiedy na krzyżu umarł Jezus, to do jego zmartwychwstania nie było Boga między ludźmi. Panowanie na ten czas przejęły demony.


***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. anty jełop #3019965 | 89.228.*.* 13 gru 2020 16:52

    Piątek? 13tego??? kogo tu zatrudniają??

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Rad #3006015 | 91.33.*.* 14 lis 2020 09:46

    Dla mnie 12 listopada był bardziej pechowy niż 13 - ty . Radar zrobił mi zdjęcie . Drogie te zdjęcie będzie .

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz