Quantcast

środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Dzisiaj piątek trzynastego! Sprawdź, czy jesteś przesądny [QUIZ]

2020-11-13 08:05:16 (ost. akt: 2020-11-13 07:49:17)

Autor zdjęcia: Unsplash

Pamiętacie, jak babcia mówiła wam, żeby nie otwierać parasola w domu albo żeby złapać się za guzik, jak zobaczycie kominiarza? Przesądy towarzyszą nam przez całe życie. Oczywiście, można w nie wierzyć lub nie, każdy ma wybór, jednak w piątek 13-go niełatwo o nich nie mówić. Chcesz przekonać się, czy dobrze znasz przesądy? Rozwiąż nasz quiz!

Piątek 13-go jest pechowy dla mieszkańców krajów anglosaskich, francuskojęzycznych i niemieckojęzycznych oraz w Polsce, Estonii, Skandynawii, Słowacji, Czechach, Bułgarii, Belgii i na Filipinach. We Włoszech pechowy jest piątek 17., zaś w Grecji, Rumunii i Hiszpanii trzynasty, ale wtorek. Strach przed trzynastką ma swoją nazwę, to triskadekafobia, a strach przed piątkiem 13-go to paraskevidekatriafobia.

Niektórzy twierdzą, że feralność tej daty bierze początek od faktu, że w ten dzień (13 października 1307) aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo (w rzeczywistości był on u nich ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli). Według tej hipotezy, Ostatni Wielki Mistrz Zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli.

Przez chrześcijan piątek uważany był za dzień, w którym zatriumfowało zło – to dzień śmierci Jezusa. W ostatniej wieczerzy, która miała miejsce w przeddzień ukrzyżowania, udział brało trzynastu uczestników – Jezus i dwunastu apostołów. Dodatkowo trzynasta księga Apokalipsy św. Jana mówi o bestii – to nadaje trzynastce wymiar demoniczny. Piątek 13-go to symboliczny, chwilowy triumf Szatana. Kiedy na krzyżu umarł Jezus, to do jego zmartwychwstania nie było Boga między ludźmi. Panowanie na ten czas przejęły demony.

Chcesz przekonać się, czy dobrze znasz przesądy? Rozwiąż nasz quiz!

przejdź do quizu Sprawdź co wiesz o przesądach Sprawdź się w naszym quizie!

***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. anty jełop #3019965 | 89.228.*.* 13 gru 2020 16:52

    Piątek? 13tego??? kogo tu zatrudniają??

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Rad #3006015 | 91.33.*.* 14 lis 2020 09:46

    Dla mnie 12 listopada był bardziej pechowy niż 13 - ty . Radar zrobił mi zdjęcie . Drogie te zdjęcie będzie .

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz