Sprawdź co świętujesz

2020-11-11 09:39:53 (ost. akt: 2020-11-11 10:05:44)
Wojciech Kossak, marszałek Piłsudski na kasztance

Wojciech Kossak, marszałek Piłsudski na kasztance

Wiecie dlaczego 11 Listopada obchodzimy Dzień Niepodległości? Jeżeli wiecie, to rozwiążecie nasz quiz bez problemu. Jeżeli nie wiecie, to się dowiecie.
- Przez krew wszystkich żołnierzy poległych w wojnie za Wiarę i Wolność. Wybaw nas, Panie. ... O wojnę powszechną za wolność ludów,. Prosimy Cię, Panie - tak pisał Adam Mickiewicz w "Księgach pielgrzymstwa i narodu polskiego".

Ta wojna przyszła latem 1914 roku. Problem polegał jednak na tym, że wygrana Niemiec i Austro-Węgier z jednej lub Rosji i jej sojuszników z drugiej nie dawała Polsce niepodległości. Piłsudski stanął w tej wojnie po stronie Austro-Węgier. Dlaczego? Bo uważał, że Niemcy pokonają Rosję, ale potem ulegną Francji i Wielkiej Brytanii.


- Rosja będzie pobita przez Austrię i Niemcy, a te z kolei będą pobite przez siły anglo-francuskie (lub anglo-amerykańsko-francuskie). Wschodnia Europa będzie pobita przez środkową Europę, a środkowa z kolei przez zachodnią. To wskazuje Polakom kierunek ich działań - wieszczył Piłsudski na odczycie w Paryżu w lutym 1914 roku.

Tak też się stało.

W Polsce wszyscy krzyczą, iż posiadają większość.


Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.

Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi – a niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym.

Choć nieraz mówię o durnej Polsce, wymyślam na Polskę i Polaków, to przecież tylko Polsce służę.

Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska.
Józef Piłsudski, cytaty:

Igor Hrywna
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Historia #3004929 | 37.47.*.* 12 lis 2020 07:14

  Proszę o zweryfikowanie wiedzy odnośnie marszałka Piłsudskiego. Jaki z niego był bohater i patriota mało kto wie a nie jest to wiedza tajemna i aż tak niedostępna jak mogłoby się wydawać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Mazur #3004625 | 79.124.*.* 11 lis 2020 11:20

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. a co tu świętować jak politycy niszczą wszystko co polskie - nawet szkoły niszczą i pitolą przy tym o niepodległości , które w tym przypadku jest szyderstwem z ich strony

 3. Tak Było #3004592 | 176.221.*.* 11 lis 2020 10:09

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Niestety zawsze tak było, prawicowe rządy traciły państwo a lewicowcy musieli zawsze je odzyskiwać.

  1. Lewicowy Patriotyzm jest piękny #3004587 | 176.221.*.* 11 lis 2020 10:06

   Posłuchajcie bracia mili o Okrzei powieść znaną, Ażebyście tak walczyli, za ideę ukochaną. Był to chłopiec piękny, młody, Wyście o nim nie wiedzieli A jak rzucił bombę w cyrkuł, Dostał się do Cytadeli W Cytadeli długo siedział, Mścili się nad nim katowie, Ciało mu nad ogniem piekli, Myśleli, że im co powie. On nie wydał choć męczony Swoich ukochanych braci, Więc się długo nad nim mścili Ci przeklęci carscy kaci. Siedzi Stefan za kratami, słyszy wokół głosy straży ciągle bije się z myślami o wolności ciągle marzy Gdy tak siedział zadumany, słyszy głosy za oknami Dzień dobry ci więźniu młody, Okrzejo nasz ukochany Gdy ci przyjdzie stać u stryczka stanie ci kat przed oczami A gdy przyjdzie z tyłu wieszać zaleją się wszyscy łzami O nie bracia! Ja choć zginę, droga mi jest ziemia moja Nikt nie przyzna to za winę, Polska będzie wyzwolona! Wieszaj bracie! po cóż stoisz? Polak śmierci się nie lęka. Każdy widzi, że się boisz, Bo drży ci katowska ręka. Jam za wolność ciągle walczył, Wiem, co polska konstytucja I ostatni okrzyk wznoszę: Niechaj żyje rewolucja!

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD