Prawie 1 mln złotych wsparcia w ramach Tarczy 5.0 na Warmii i Mazurach

2020-11-10 18:01:13(ost. akt: 2020-11-10 15:21:34)

Autor zdjęcia: Unsplash

Przedsiębiorcy z województwa warmińsko-mazurskiego otrzymali już blisko 1 mln złotych wsparcia z ZUS w ramach tarczy branżowej. Chodzi o z branżę turystyczną, estradową i wystawienniczą.
ZUS umorzył im składki na kwotę ponad 793 tys. zł oraz wypłacił świadczenie postojowe i dodatkowe świadczenie postojowe na kwotę ponad 200 tys. zł.
Od 15 października przedsiębiorcy z branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o świadczenie postojowe, dodatkowe świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień br. — informuje Anna Ilukiewicz, rzecznik regionalny ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Wnioski o zwolnienie z opłacania składek można składać do końca listopada, natomiast o świadczenie postojowe i dodatkowe świadczenie postojowe można wnioskować do 3 miesięcy od dnia, w którym zniesiono w Polsce stan epidemiczny. Trzeba to zrobić elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) — dodaje.

Prawo do zwolnienie z opłacania składek przysługuje płatnikom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji oraz wystaw.

Jest jednak kilka warunków, które muszą zostać spełnione. To m.in. prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 r. Należy również wykazać
75-procentowy spadek przychodów z przeważającej działalności prowadzonej we wskazanym miesiącu roku 2020 w porównaniu z przychodami z tej działalności z tego samego miesiąca 2019 r. (porównujemy pierwszy miesiąc wskazany we wniosku o zwolnienie z tym samym miesiącem 2019 r.).

Aby skorzystać ze zwolnienia trzeba było również do 2 listopada br. (ze względu na to, że ostatni dzień października przypadał na dzień wolny od pracy) złożyć dokumenty rozliczeniowe za miesiące wskazane we wniosku — wyjaśnia rzeczniczka.

Ze świadczenia postojowego mogą skorzystać agenci turystyczni, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni pod warunkiem, że wcześniej świadczenie nie zostało już trzykrotnie wypłacone.

W przypadku agentów turystycznych warunkiem otrzymania środków w wysokości 2080 zł, będzie m.in. rozpoczęcie prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020. W przypadku przewodników turystycznych działalność powinna mieć charakter sezonowy i w 2019 r. być wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy. O pomoc mogą ubiegać się przewodnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą, ale po 31 sierpnia 2019 roku.

W ramach Tarczy 5.0 prowadzący firmy mogą wnioskować również o dodatkowe świadczenie.

Na dodatkowe świadczenie postojowe mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy otrzymali co najmniej jedno świadczenie postojowe (to jeden z warunków). Mogą z niego skorzystać maksymalnie trzy razy, w wysokości wcześniej wypłaconego świadczenia postojowego (2 080 zł albo 1 300 zł). Prawo do dodatkowego świadczenia postojowego mają przedsiębiorcy, dla których przeważającym rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej jest np.: przewóz wycieczkowy i turystyczny, wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych, operowych, baletowych, cyrkowych, prowadzenie pokojów zagadek, domów strachu, dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż, jarmarków.

Wnioskującymi o to świadczenie mogą być osoby, jeśli uzyskały przychód z przeważającej działalności w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, niższy, co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego z tej działalności w tym samym miesiącu w 2019 roku.

Źródło: ZUS

***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. luk #3004641 | 5.173.*.* 11 lis 2020 12:01

  a co z bezrobotnymi? dla nich pomoc sie nie należy? zwolnienie z zus czy podatku?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. abc #3004588 | 185.240.*.* 11 lis 2020 10:07

  Co za news .Jaki dobry rząd PiS-uarów , Łaskawca już 1 mln sprezentował przedsiębiorcom.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 3. Bartoszyce, Iława, Nowe Miasto Lubawskie #3004508 | 164.127.*.* 11 lis 2020 07:33

  A co z przedsiębiorcami, którzy prowadzą firmy nie leżące na Warmii, ani na Mazurach?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz

 4. Czytelnik #3004478 | 83.15.*.* 10 lis 2020 23:54

  1 mln złotych przecież to żenada i plucie w twarz dla ludzi przez PiS, Morawieckiego, Kaczyńskiego i Dudę. Sasin dużo więcej przepuścił. A zdrajcy narodu cieszą swoje mordy. Ocknij się narodzie proszę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Abc #3004400 | 176.221.*.* 10 lis 2020 18:55

   Napiszcie lepiej o przekrecie przy naborze na granty Covidowe. Nagle okazalo sie, ze najbardziej dotknieta pandemia zostala branza remontowo-budowlana, bo co czwarta firma z najwyzsza liczba punktow (czyli 100% spadek obrotow przez 3 miesiace) jest wlasnie z tej branzy. Niektorym tak sie spodobala dzialalnosc w szarej strefie, ze z placzem beda zegnac pandemie. Hitem sa rowniez taksowki ktore przez 3 miesiace nie uhandlowaly nawet zlotowki, a nawet kancelarie adwokackie. PS: wynik naboru to gotowa lista dla US.

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz