Prawdziwa niepodległość to odpowiedzialność

2020-11-11 14:55:38 (ost. akt: 2020-11-10 17:42:55)
Edward Adamus: Zawsze 11 Listopada wywieszam flagę koło domu

Edward Adamus: Zawsze 11 Listopada wywieszam flagę koło domu

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

O to, co znaczy dla nich Święto Niepodległości, do jakich przemyśleń skłania i jak rozumieją pojęcie patriotyzmu — pytamy mieszkańców naszego regionu.
Edward AdamusEdward Adamus, emerytowany nauczyciel z Bisztynka
Będzie to truizm, ale jest to dla mnie niesłychanie ważne święto. Jestem historykiem z wykształcenia i bardzo szanuję święta państwowe. Nie jest przypadkiem, że w przeddzień zawsze wywieszam polską flagę na specjalnie zbudowanym maszcie koło mojego domu. Obok wieszam flagę unijną, bo jestem też dumny z przynależności Polski do UE. Żałuję, że na poziomie lokalnym, takich małych miasteczek, jak nasze, obchody Święta Niepodległości nie mają tak doniosłego charakteru jak w dużych miastach. Marzą mi się uroczystości z capstrzykiem, z udziałem wojska, wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.

Irena Gorzka, emerytka, Nowe Miasto Lubawskie
11 listopada to dzień, w którym zatrzymuję się na moment w codziennej gonitwie i bardziej niż kiedykolwiek, doceniam fakt, że żyję w wolnym kraju. Że mogę mówić w ojczystym języku, że moje dzieci i wnuki mają możliwość rozwijania pasji i życia bez wojny. Gdy wspominam opowieści mojej mamy, która chodziła pracować "do Niemca", jak moja babcia drżała o los synów zabranych do obozu, cieszę się, że to nie dotyczy moich wnuków. Jeśli na cokolwiek teraz narzekamy, zatrzymajmy się na moment, zastanówmy się, w jak pięknych czasach żyjemy i ile krwi zostało przelanej, abyśmy dziś mogli cieszyć się wolnością. Dziś o zupełnie inne "wolności" walczymy, ale bez tej jednej, jedynej, żadnej innej by nie było.

Paulina Gołębiewska, ekonomista spod Olsztynka, świętuje na Marszu NiepodległościPaulina Gołębiewska, ekonomistka spod Olsztynka
11 listopada to dzień, który zawsze obchodzę uroczyście. To jest święto, o którym wszyscy powinniśmy pamiętać. To jest także zobowiązanie do tego, żeby myśleć o niepodległości, nie jako o czymś, co w sposób oczywisty mamy, ale o czymś, czego trzeba pilnować i strzec. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, dzień niepodległości spędzę w Warszawie na Marszu Niepodległości. W tym roku ma on inny charakter. To będzie przejazd samochodami i motocyklami, w bezpieczny sposób, który nie narazi nas ani na łamanie prawa, ani na zakażenie wirusem. Będę tam z wieloma przyjaciółmi, również z naszego województwa. Marsz Niepodległości jest dla nas wszystkich bardzo ważną manifestacją.

Karolina Gronowska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Świętajnie
To jedno z najważniejszych państwowych świąt. Dla mnie jest to dzień pamięci i szacunku wobec tych, którzy o naszą wolność walczyli, i tych, którzy za nią oddali życie. Mimo wielu prób wynarodowiania Polaków, zaborcy nie zdołali zabić ducha polskości w narodzie. Dzięki temu teraz możemy dziś cieszyć się wolnością, możemy wybrać, gdzie i jak chcemy żyć. Święto Niepodległości skłania mnie do refleksji nad naszym patriotyzmem. Musimy doceniać to, że nasz kraj jest już wolny i uczyć kolejne pokolenia przywiązania do własnego narodu.

Jolanta Anna Kaczyńska Jolanta Anna Kaczyńska, aktorka Olsztyńskiego Teatru Ulicznego:
Długo żyłam w przeświadczeniu, że Święto Niepodległości nie jest dla mnie. Jednak gdzieś w głębi czułam, że jest to ważny dla mnie dzień, że potrzeba wolności, niepodległości, stanowi integralną część mojej osoby. W obliczu ostatnich wydarzeń w Polsce, bardzo poruszyła mnie wypowiedź pani Wandy Traczyk-Stawskiej ps. „Pączek”, „Atma”, działaczki podziemia niepodległościowego, żołnierki Armii Krajowej, uczestniczki Powstania Warszawskiego, która podkreśla, że "nie ma wolności bez godności". Mój patriotyzm jest mały, lokalny. To nie tylko wzniosłe uczucia względem otaczających mnie pejzaży, ale też praca na rzecz społeczności, której jestem częścią czy walka o prawa bliskich mi osób. Niepodległość to odpowiedzialność, decyzyjność i dobrze byłoby znaleźć w tym wszystkim balans między otwartością i stawianiem granic, tak, by każdy mógł spokojnie żyć w swoim kraju...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz we wtorkowo-środowym (10-11 listopada) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl

Dla mojego zdrowia i innych noszę maseczkę uszyta przez grupę #PogromcyKoronawirusa Pozdrawiam Beata Jakubiak z Wójtowa
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, który reprezentuje Zarząd Województwa w Wojewódzkim Sztabie Kryzysowym: Maseczka to wyraz szacunku wobec osoby spotkanej w sklepie czy na ulicy.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

To My rodacy w Hamburgu
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Marlena Wysocka z Lubawy
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Aldona Wykowska, Olsztyn, sekretarka medyczna
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Mirosław Urbanowski z Nowego Miasta Lubawskiego, trener i działacz Nowomiejskiego Klubu Sportowego — W obecnej sytuacji maseczka na twarzy, to podstawa. W przestrzeni publicznej i nie tylko, z tym „gadżetem” się nie rozstaję, tym bardziej że codziennie spotykam na swojej drodze sporo osób. Epidemia wymusza na nas dyscyplinę noszenia maseczek i zachowania dystansu. Do tego szczerze namawiam.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Sławomir Staszak, Szczytno: Maseczka ochronna jak sama nazwa wskazuje powinna chronić, ale oczywiście przy odpowiednim stosowaniu. Lepiej się zabezpieczać niż później chorować i płakać. Może nie jest to 100-procentowa ochrona, ale zawsze zmniejsza ryzyko. Gdyby wszyscy stosowali się do wytycznych, nosili maseczki, dezynfekowali ręce pewnie wirus nie rozprzestrzeniłby się tak bardzo. Zakładając maseczkę chronię nie tylko siebie ale i innych.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Tomasz Białkowski, pisarz z Olsztyna: "Według mnie noszenie maseczek to kwestia zwykłej ludzkiej przyzwoitości".
Fot. Zbigniew Woźniak
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Maciek Pietrzak z Bartoszyc z kolegą
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Lody w Samascott Market, Kinderhook, NY.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Tomasz Głażewski, radny miasta Olsztyna Noszę. By chronić innych i siebie
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Norbert Gierczak, Kolno
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Wojciech Wyza, projektant z Olsztyna: Noszę maseczkę, ponieważ chcę, by ludzie wokół mnie czuli się pewniej w tych trudnych czasach.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Zbigniew Staniszewski, olsztyński mistrz Europy strefy centralnej w rallycrossie - Maski i higiena sanitarna są konieczne i nieodzowne. W mojej firmie i w zespole rallycrossowym maseczki nosimy nieustannie już od marca.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Małgorzata Jackiewicz-Garniec Kierownik Muzeum Warmińskiego w Lidzbarku Warmińskim, autorka książki „Pałace i Dwory dawnych Prus Wschodnich” — Nosze maseczkę, bo dbam o siebie i ludzi wokół, i wiem, że ten dziwny czas minie.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Pracujemy w maskach i czekamy na zamaskowanych czytelników :) Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Olsztynie
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Agnieszka Skrycka, wokalistka: Noszę maseczkę, bo chcę, żeby było normalnie, chcę grać koncerty
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Wojciech Żaliński, siatkarz Indykpolu AZS Olsztyn - Niestety, nie udało mi się uciec przed koronawirusem. Zróbcie wszystko, by w waszym przypadku było inaczej. Respektujcie zasady, stosujcie się do restrykcji i dbajcie o siebie. COVID to nie żart!
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Przemysław Opalach, bokser: Noszę maseczkę, bo nie chcę nikogo zarazić. Samego siebie też nie!
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Jacek Drążkowski, astronom, nauczyciel z Lidzbarka Warmińskiego — Noszę maseczkę, ponieważ jestem nauczycielem i w ten sposób daję dobry przykład uczniom
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Marcin Malewski, piłkarz ręczny Warmii Energi Olsztyn: Bądźmy odpowiedzialni i nośmy maseczki! W ten sposób dbamy o siebie, naszych najbliższych oraz o tych wszystkich, z którymi się spotykamy. Myjcie ręce i zachowujcie dystans. Razem uda się nam przetrwać ten trudny czas.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Maciej Brzoska, aktor filmowy, serialowy i teatralny: Noszę maseczkę, bo dbam o siebie i innych
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Marta Andrzejczyk, olsztyńska wokalistka i aktorka Białego Teatru: Chodzę w maseczce, bo tak trzeba, bo takie mamy obostrzenia. Ale zakrywam też nos i usta, bo chcę chronić osoby starsze. W tym moją mamę. Noszę maseczkę też dla lepszego samopoczucia. Nie wnikam w medyczne sprawy, bo się na nich nie znam. Ale gdy ją mam, myję ręce i trzymam dystans, czuję się bezpieczniej.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Andrzej Kuber, uczestnik finału II edycji programu Ninja Warrior Polska: W tych trudnych czasach nadal ważne jest, by realizować marzenia oraz walczyć o lepsze jutro, ale należy robić to odpowiedzialnie i z głową. Dbać o swoje zdrowie i zdrowie najbliższych.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Krzysztof Zakręta z Iławy: W czasach Covid-19 noszę maseczkę, myję i dezynfekuję ręce bo szanuję Ciebie, bo jesteście dla mnie ważni. Do zobaczenia.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Radosław Skrodzki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku — Noszę maseczkę, bo chronię nie tylko siebie, ale przede wszystkim innych, abyśmy jak najszybciej mogli wrócić do normalnego życia.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Adrian Durma, Elbląg, sportowiec
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Anna Wasilewska, Poseł RP Potrzebna nam samodyscyplina...nośmy maseczki, zachowujmy dystans, dezynfekujmy ręce. Moja maseczka ochroni Ciebie, Twoja ochroni mnie. Dbajcie o siebie, swoich bliskich i wszystkich wokół. Przez wspólne działania możemy skrócić ten bardzo trudny czas pandemii.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Agnieszka Romanowska, pielęgniarka, Bisztynek
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Pozdrawienia z podròży PKP IC. Violetta Pliszka i Samuel
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Monika Zuber, pastor Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego (parafia Ełk)
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Marcin Horczak Lidzbark Warmiński Zakryj nos i usta.. to nic nie kosztuje, ani nie boli.. a dzięki tej prostej rzeczy chronisz siebie i innych
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA ZDROWIE SWOJE I SPOŁECZNOŚCI WARMII I MAZUR - TO NASZ PRIORYTET NA CZAS PANDEMII! Nie dajmy się zarazie! Zachowywanie zasad sanitarnych jest szczególnie ważne. Zakładajmy maseczki, unikajmy skupisk ludzkich, zachowujmy higienę, myjmy ręce, nie dotykajmy nimi oczu, ust i nosa. Apelujemy o ostrożność i rozsądek! Z wyrazami szacunku, Paulina Kucińska, Rzecznik Prasowy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej "TERYTORIALSI - zawsze gotowi, zawsze blisko"
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Wojciech Dereszewski, wójt gminy Kurzętnik i osoba czynnie uprawiajaca sport. — Obecna sytuacja epidemiczna zobowiązuje każdego z nas do noszenia maseczek i zachowania dystansu. Trzeba chronić siebie i innych przed koronawirusem, a przecież wszyscy chcemy być zdrowi i musimy normalnie funkcjonować. Zalecam zachowywanie tych zasad dla bezpieczeństwa swojego i innych. Nie zapominajmy o maseczkach, ja noszę ją codziennie. ul
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Dawid Dziarkowski, aktor Noszę maskę, bo moja przyjaciółka straciła w ciągu trzech dni tatę i dziadka z powodu Covid-19. Nie chcę przyczyniać się do rozprzestrzeniania wirusa. Po kilku bezpośrednich relacjach osób, które miały kontakt z koronawirusem, wierzę im, a nie youtuberom głoszącym hasła o rzekomej "plandemii"
Fot. Archiwum prywatne
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Bartłomiej Huszcza 22 lata, uczeń w Policealnym Studium Zawodowym
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Małgorzata Firkowska, Olsztyn
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Paulina Brodowska, Wydminy
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Maciej Brzoska, aktor filmowy, serialowy i teatralny: Noszę maseczkę, bo dbam o siebie i innych
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Grzegorz Witkowski, artysta-rzemieślnik z Olsztyna
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Proszę Was nośmy maseczki ale róbmy to w prawidłowy sposób. Zakrywajmy USTA I NOS. Pozdrawiam Iwona Dobre Miasto
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarzeKomentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. 38 #3004970 | 31.1.*.* 12 lis 2020 09:13

  Wczoraj w stolicy wybiło szambo i gówno wypłynęło na ulicę

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. ja #3004923 | 5.172.*.* 12 lis 2020 05:59

  A trzeba było to bydło wypalić zniszczyć w zarodku , a ni pieścić hołubić teraz widać ! po rozróbach ich poznacie kto parch yjota , a kto kiep !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Kto ukradł mózgi prawicowcom ? #3004893 | 176.221.*.* 11 lis 2020 22:09

  11 listopada powinien być dniem wesołym. Festyny grile, śmiech zabawa. Prawicowcy zamienili go w dzień wkurwienia i zadymy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 4. kobieta #3004892 | 176.221.*.* 11 lis 2020 22:05

  Prawicowcy posiadają inteligencję bezobjawową

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. Marsz niepodległości #3004863 | 5.173.*.* 11 lis 2020 20:02

  Padły strzały są rani.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

Unia Europejska

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.