Quantcast

Czwartek, 28 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Masz pomysł na biznes? Skorzystaj z funduszy europejskich i podbij rynek swoim produktem

2020-11-10 08:44:32 (ost. akt: 2020-11-10 10:07:14)

Wsparcie profesjonalnych ekspertów, testowanie rozwiązań, doradztwo dopasowane do specyfiki branży, pomoc finansowana i wsparcie we wdrożeniu produktu na rynek – to tylko niektóre korzyści, jakie oferuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach programów „Platformy startowe” i „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”.

Przedsiębiorcy z nowatorskimi pomysłami na produkty, technologie lub usługi mogą liczyć na wsparcie dla rodzącego się biznesu finansowane z funduszy unijnych w ramach programu „Platformy startowe dla nowych pomysłów

Jak uzyskać wsparcie i kto może na nie liczyć?
Na pomoc w przekuwaniu swoich pomysłów w biznes mogą liczyć osoby, które zdecydują się na założenie swojej spółki na terenie jednego z województw Polski Wschodniej: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego.
Wybrane platformy startowe realizują programy inkubacyjne dysponując budżetem w wysokości ponad 100 mln zł. Rodzaj wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców ustalana jest indywidualnie, w zależności od zidentyfikowanych potrzeb danego przedsięwzięcia.
Aby skorzystać z oferty Platform należy najpierw wykazać, że przyszły biznes oparty jest o innowacyjny produkt. Wsparcie uzyskać mogą pomysły, który oferują unikalne wartości dla odbiorców i tym samym dysponują przewagą nad konkurencją. Koncepcja biznesowa przyszłej spółki powinna określać komu i na jakich zasadach oferowane będzie projektowane rozwiązanie. Innymi słowy trzeba wykazać, że pomysł ma potencjał biznesowy i perspektywy dużego wzrostu. Osoby, które nad nim pracują, powinny wykazać się odpowiednimi kompetencjami. Przyszli przedsiębiorcy mogą aplikować do Platform startowych do 31 października 2022 r. – wtedy nabór do programu zostanie zamknięty.

https://m.wm.pl/2020/11/orig/platformy-startowe-a-rgb-658309.jpg

Usługi inkubacyjne – nowoczesna forma wsparcia
Wsparcie dla biznesowych pomysłów udzielane jest przez platformy startowe w toku programów inkubacyjnych. Program taki zakłada intensywną pracę zespołu startupowego z ekspertami w celu opracowania produktu oraz rynkowego potwierdzenia biznesowych założeń przedsięwzięcia. Menedżer inkubacji przydzielony do pomocy danemu startupowi pomaga określić najważniejsze potrzeby firmy, a następnie dopasować właściwy rodzaj eksperckiego wsparcia.
Platformy startowe tworzone są przez ośrodki innowacji: parki naukowo – technologiczne i inkubatory przedsiębiorczości oraz uczelnie, duże i średnie przedsiębiorstwa, fundusze kapitałowe i instytucje otoczenia biznesu.

Rozwój startupów w Polsce Wschodniej
Program „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej” skierowany jest do tych startupów, które pomyślnie przeszły proces inkubacji na platformach startowych i są gotowi do pracy nad rynkowym debiutem swojego produktu. Aby kontynuować rozwój swojego biznesu w ramach programu oferowanego przez PARP, należy złożyć drogą elektroniczną wniosek o dofinansowanie.
A jest o co się starać. Każdy z innowacyjnych startupów może otrzymać nawet 1 mln zł dofinansowania. Wsparcie nie może przekroczyć 85 proc. wartości projektu, co oznacza, że wkład własny przedsiębiorcy to co najmniej 15 proc. wydatków kwalifikowalnych projektu.
Przyznane środki przeznaczyć można na wszelkie wydatki niezbędne dla powodzenia biznesu, poczynając od wynagrodzenia pracy personelu projektu. Sfinansować można także usługi doradcze i eksperckie związane z rozwijaniem modelu biznesowego, nabycie środków trwałych spółki lub wartości niematerialnych i prawnych. Dotacja pomoże również opłacić organizację i przeprowadzenie działań promocyjno-informacyjnych służących ekspansji rynkowej, w tym międzynarodowej.

UWAGA:
14 listopada br. kończy się 8. runda naboru. W ramach konkursu przewidzianych jest jeszcze 9 kolejnych, a ostatnia z nich zakończy się 30 grudnia 2021 r.

Jak zgłosić projekt do inkubacji na platformie ?
Zgłoszenie swojego startupu do programu inkubacji nie powinno nikomu nastręczyć większych trudności. Wystarczy na stronie internetowej PARP wybrać interesującą nas platformę i wypełnić wniosek online. Potem pozostaje już tylko poczekać na ocenę potencjału naszego projektu przez ekspertów i – jeśli będzie ona pozytywna – podpisać umowę z platformą.

Dołącz do programu, który przynosi realne efekty
Pierwsza runda konkursu na innowacyjne pomysły ruszyła w czerwcu 2019 r. Od tamtej pory w każdej rundzie o szansę na rozwój ubiegało się kilkadziesiąt młodych firm. 30 września br. zakończył się nabór wniosków o dofinansowanie w 7. rundzie konkursu – aplikację złożyły aż 104 młode przedsiębiorstwa. Łączna kwota wnioskowanego wsparcia przekroczyła 100 mln zł.

Jednym z beneficjentów programu jest firma Microamp Solutions sp. z o.o. Innowacyjny pomysł twórców tego startupu zakłada rozwój oraz komercjalizację nowej technologii mikrofalowych wzmacniaczy, dedykowanych telekomunikacyjnym sieciom nowej generacji – w tzw. technologii 5G, która podbija światowe rynki. Firma ma szansę zostać absolutnym pionierem w tej dziedzinie, ponieważ jeszcze nikt na świecie nie produkuje tego typu wzmacniaczy. Zanim zdoła tego dokonać Microamp Solutions, musi przeprowadzić wszystkie niezbędne prace badawczo-rozwojowe.

- Ze środków uzyskanych poprzez udział w konkursie realizujemy trzy zadania: prace koncepcyjne wraz z zakupem aparatury, prace rozwojowe wraz z zaprojektowaniem wszystkich aspektów technologii oraz prace przedwdrożeniowe wraz z testami technologii w warunkach rzeczywistych – wyjaśnia Dawid Kuchta, CEO Microamp Solutions.

Niezwykle nowatorski, a do tego przyjazny środowisku pomysł ma także firma MakeGrowLab sp. z o.o. Startup koncentruje się na specjalistycznym projektowaniu przemysłowym z użyciem tworzyw bazujących na biomasie z produktów i odpadów ulegających biodegradacji. Finalnie firma stworzy biodegradowalne opakowania i tekstylia (SCOBY packaging material) oraz wegańską alternatywę dla skóry naturalnej (TransLeather). Ubocznymi produktami technologii SCOBY są mikroorganizmy, które planuje się wykorzystać jako surowce w przemyśle spożywczym i kosmetycznym.

Materiał informacyjny PARP
https://m.wm.pl/2020/11/orig/q002594990a-1-658310.jpg


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB