Boją się, że nie przytulą swojego dziecka po narodzinach. Porody w czasie pandemii

2020-11-06 18:30:30(ost. akt: 2020-11-06 18:37:37)

Autor zdjęcia: Unsplash

Spojrzenie na ulice wystarczy, żeby zrozumieć, że to nie jest dobry czas dla kobiet. Spojrzenie na grupy dla przyszłych mam wystarczy, żeby zrozumieć, że to jest okropny czas dla kobiet. Ciężarne boją się, że mogą zostać rozdzielone z noworodkami.
Kobiety walczą o swoją prawa, nie tylko biorąc udział w protestach, ale i dyskutując i wymieniając pisma ze szpitalami. Te ostatnie, w imię dbałości o zdrowie fizyczne mam i ich dzieci, wprowadziły obostrzenia, które w istotny sposób odbijają się jednak na samopoczuciu psychicznym osób czekających na poród. Ostatnio w Internecie wrze. Kobiety zostały bowiem skonfrontowane z informacją, że może zdarzyć się i tak, że zamiast natychmiast po porodzie przytulić swoje dziecko, będą musiały się z nim na jakiś czas rozstać.

Skąd taka obawa?

Z informacji takich, jakie na profilu facebookowym zamieścił np. olsztyński szpital wojewódzki: „Rekomendacje zalecają czasowe oddzielenie matki od dziecka (zarówno podejrzanej, jak i chorej na COVID-19)”. Jak tłumaczono: „Jest to niezmiernie ważne, szczególnie u pacjentek o ciężkim stopniu zachorowania. Dlatego też celem właściwej opieki oraz zapobiegania zakażeniu u noworodka zalecana jest jego izolacja do czasu, kiedy matka nie jest już zakaźna. Celem izolacji jest eliminowanie ryzyka pourodzeniowego zakażenia noworodka”.

Jak nietrudno się domyślić, ten komunikat wzbudził ogromny niepokój wielu przyszłych mam. Bo, na przykład, nie wiadomo, kim jest osoba „podejrzana”. Każdą osoba do czasu otrzymania negatywnego wyniku? I czy kobiety mogą się nie zgodzić na izolację od dziecka? Tego nie wyjaśniono.

Kobiety zaczęły sobie przekazywać informacje o podobnych decyzjach innych szpitali („Inni się tym nie chwalą na Facebooku, ale robią tak samo” — mówią). Przedstawiciele szpitala wojewódzkiego, gasząc pożar, który wybuchł w komentarzach, poinformowali: „Chcielibyśmy podkreślić, że zachowanie więzi mamy i noworodka było, jest i pozostanie naczelną zasadą działalności WSS w Olsztynie”. Dodano też: „Decyzję podejmuje matka po uzyskaniu od personelu medycznego informacji o korzyściach i zagrożeniach wynikających zarówno z braku izolacji z zachowaniem środków prewencji (...), jak i wdrożenia izolacji w oddzielnych pomieszczeniach z zachowaniem laktacji (odciągany pokarm podawany jest dziecku)”.

Ta wiadomość tylko trochę uspokoiła mamy.
[...]

[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w piątkowym (6 listopada) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. osa #3003220 | 81.190.*.* 8 lis 2020 08:43

  Czy juz zrozumielismy ze polityka dotyczy kazdego z nas. Ktos glosowal na ten rzad , to wiara w niego w niego niech was teraz uratuje bo nic innego wam nie pozostaje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. Mazur #3002863 | 79.124.*.* 7 lis 2020 13:29

  w czasie II wojny światowej SS-mani też odbierali dzieci matkom - taki samy los społeczeństwu szykują politycy którzy rządzą

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

 3. Z WAWY #3002861 | 81.15.*.* 7 lis 2020 13:29

  CHCĄ CHRONIĆ ZARODKI, PŁODY A NIE POTRAFIĄ ZAOPIEKOWAĆ SIĘ KOBIETAMI W CIĄŻY. POZAMYKALI ODDZIAŁY GINEKOLOGICZNE, NIE MOŻNA NAWET SIĘ DODZWONIC Z PORADĄ, PIEPSZENIE W BAMBUS RZADU, KOBIETY W CIĄŻY SĄ POZOSTAWIONE SAME Z SOBĄ!!!!!!! MINISTRZE ZDROWIA NIE ZAJMUJ SIĘ POLITYKĄ TYLKO ZOBACZ CO SIĘ DZIEJE, NA CESARKI NIE MOŻNA SIĘ UMÓWIĆ A PRZECIEŻ NIEKTÓRE KOBIETY NIE MOGA RODZIĆ! A WY DBACIE O CHORE PŁODY I OBIECUJECIE POMOC. GÓW * O PRAWDA!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (22) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Oooooo #3002743 | 88.156.*.* 7 lis 2020 10:01

   Proponuję po porodzie przytulic fotki z prezesem jk

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. mama #3002654 | 83.9.*.* 6 lis 2020 22:22

   Czy szpitale działają zgodnie z prawem, uniemożliwiając matkom kontakt z noworodkiem?

   Ocena komentarza: warty uwagi (18) odpowiedz na ten komentarz