Mieszkanka Lubawy chciała kupić wózek. Została oszukana

2020-11-06 12:43:51(ost. akt: 2020-11-06 12:45:04)

Autor zdjęcia: archiwum

Policjanci ostrzegają przed oszustami internetowymi, którzy wykorzystując obecny czas zwiększonej ilości zakupów internetowych i chęć zaoszczędzenia oraz nasze roztargnienie próbują wyłudzić pieniądze od kupujących w sieci. Na terenie powiatu iławskiego odnotowano kolejne przypadki takiego oszustwa.
Każdy z nas lubi robić zakupy, a szczególnie wtedy, kiedy siedzimy w zaciszu domowym, tym bardziej w czasie pandemii.

Szukając wyjątkowych okazji przeglądamy portale aukcyjne oraz sklepy internetowe. Jednak czasem chęć zaoszczędzenia i roztargnienie wykorzystują oszuści.

Przekonała się o tym mieszkanka Lubawy, która chciała kupić wózek spacerowy ze śpiworkiem zimowym, jednak nigdy go nie otrzymała ani nie odzyskała pieniędzy. Funkcjonariusze w trakcie prowadzonego postęowania ustalili, że sprawcą przestępstwa jest 31 – latka. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie kobiecie zarzutu. Teraz ze swojego zachowania będzie tłumaczyła się przed sądem.

To jeden z wielu przykładów oszustw za pomocą Internetu w ostatnim czasie. Sprawcy wykorzystując pośpiech, roztargnienie, a także zbytnią ufność w uczciwość drugiego człowieka wystawiają przedmioty na portalu aukcyjnym często fizycznie ich nie posiadając.

Pamiętajmy !

Kupując w sieci kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego
Zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć.
Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, sprawdzając opinie oraz komentarze
Sprawdzajmy czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, ponieważ w razie jakichkolwiek pytań, możemy tam zadzwonić.
Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki „https”. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze,
Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, ponieważ telefony pochodzące z kradzieży sprzedawane są zazwyczaj bez ładowarki i dokumentacji.
Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi
Pamiętajmy, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za wybrany przedmiot. Jeśli tylko pojawiły się wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego warto umówić się na "ODBIÓR OSOBISTY" lub wybrać opcje płatności, nawet o parę złotych droższą, ale bezpieczniejszą "ZA POBRANIEM".
Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności zamówiony towar do nas nie dotrze lub dostaniemy zamiast produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję na numer 112.
Zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa. /KPP Iława/

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. he he #3003000 | 109.95.*.* 7 lis 2020 18:02

  Bo głupota ludzka nie zna granic. Jeden idiota wysłał na własny koszt sprzęt warty 400 zł, oczywiście nie dostał ani grosza. A policja nic....sprawa z tych nierozwiazanych he he głupich nie żal. A wierzenie, że ludzie są uczciwi konkretny idiotyzm.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Mazur #3002514 | 79.124.*.* 6 lis 2020 17:15

  tyle jest sklepów medycznych a niektórzy łaszczą się na zakupy przez internet bo jest taniej o złotówkę a później płacz że został oszukany ...można też płacić za towar ale dopiero przy odbiorze tego towaru

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. wot #3002467 | 95.49.*.* 6 lis 2020 15:58

  Mnie to nie dotyczy - powiedział facet, którego pies ugryzł w protezę, bo nigdy jeszcze nie zapłaciłem za przesyłkę, nie widząc jej na oczy.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. j. #3002390 | 83.5.*.* 6 lis 2020 13:50

  Kilka miesięcy temu chciałem kupić przedmiot na OLX. Sprzedający jakoś dziwnie mi odpowiadał na maile. Interesowała go tylko wpłata gotówki na konto. Zaproponowałem że pojadę do niego do domu i odbiór i jednocześnie zapłacę. Facet kategorycznie się sprzeciwił i korespondencja się urwała a ogłoszenie zniknęło

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 5. jot23 #3002360 | 178.235.*.* 6 lis 2020 12:57

  O ku...

  odpowiedz na ten komentarz